Rusko zakládá svou ekonomickou prognózu pro příští rok na ceně ropy na úrovni 50 USD/barel

DomůRopaRusko zakládá svou ekonomickou prognózu pro příští rok na ceně ropy na úrovni 50 USD/barel

Rusko, jeden z největších producentů ropy a zemního plynu na světě, zakládá svou ekonomickou prognózu na ceně ropy na úrovni 50 USD za barel, uvedl ruský ministr energetiky Alexander Novak.

„Domníváme se, že ve střednědobém horizontu se ceny ropy budou pohybovat okolo 50 USD,“ uvedl Alexander Novak pro státní televizi Rossiya 24 a dodal, že jde o konzervativní scénář.

Ruská predikce ceny je tedy pod aktuální tržní hodnotou ropy, kdy se cena ropy pohybuje okolo 53 USD/barel pro americký benchmark WTI a 59 USD/barel ropy Brent.

„Naše prognóza (ruského) socioekonomického vývoje je založena právě na této ceně,“ prohlásil Novak dále.

Faktory ovlivňující cenu ropy

Cena ropy je značně volatilní, což je zapříčiněno do určité míry nepředvídatelností vývoje obchodní války mezi Čínou a USA, Brexitem a dalšími důvody, které způsobují obavy ze zpomalení světové ekonomiky. Tyto důvody způsobují pokles ceny ropy.

Naopak proti nim jdou produkční škrty v ropné produkci, které schválily země OPEC+ a útoky na ropnou infrastrukturu.

Ruský rozpočet pro letošní rok byl založen na ceně ropy 42 UDS/barel, což podle analytiků Bloombergu byla nejnižší hodnota za 10 let.

Ruské prognóze dávají za pravdu také obchodníci s ropou, kteří odhadují, že ropa Brent bude stát v příštím roce v průměru mezi 50 až 60 USD/barel a poukazují především na výrobní aktivity v Číně, Německu a USA.

“Z krátkodobého hlediska vidíme medvědí trend,” uvedl šéf Trafigury, Jeremy Wier, na konferenci v Londýně.

“Sentiment na trhu není dobrý vzhledem k nynějšímu obchodnímu prostředí a silnému americkému dolaru. Řekl bych, že nás z krátkodobého hlediska čeká další pokles s možností zotavení do druhé poloviny příštího roku,” dodal Weir. Jeho slova zopakoval také výkonný ředitel Vitolu, největšího nezávislého obchodníka s ropou na světě, Russel Hardy.

Analytici S&P Global Platts očekávají, že ropa Brent zakončí letošní rok na 65 až 70 USD/barel v důsledku předpokladu čerpání zásob v listopadu a prosinci, které by vykompenzovalo medvědí sentiment na trhu.