Domů
Ropa
Rusko zvyšuje svůj vliv v Libyi díky zapojení do těžby ropy

Rusko zvyšuje svůj vliv v Libyi díky zapojení do těžby ropy

Rusko značně posílilo svoje zapojení do dění v Libyi díky podpisu zakázky s velkým potenciálem o obnově ropných polí v zemi. Ředitel Libyjské národní ropné společnosti podepsal smlouvu s ruským ropným gigantem Rosneft, čím položil základy pro investice Rosneftu v lybijském ropném průmyslu.

Rusové v zemi již proinvestovali značné finanční prostředky před pádem režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011, a nyní stojí o obnovení mnoha projektů, přestože země je stále zmítána nepokoji. Přes tyto problémy se země snaží o obnovu svého významného zdroje příjmů, ropy, a to za pomoci zahraničních firem.

„Dohoda předpokládá ustanovení společného pracovního výboru obou partnerů s cílem vyhodnotit příležitosti v různých odvětvích, včetně průzkumu a těžby ropy,“ uvedla ve svém prohlášení Lybijská národní ropná společnost.

Kromě Rosneftu se do severoafrické země již vrátily společnosti Eni a Total – těžařské společnosti z itálie a Francie, které obnovily těžbu před 3 měsíci.

Vladimír Putin se v Libyi během posledních měsíců značně angažoval, kdy se západním mocnostem nepodařilo ukončit bezvýchodnou situaci mezi frakcemi na východě země a vládou v Tripolisu, kterou podporuje OSN.

Rusko je vnímáno jako klíčový stát, který může přesvědčit Khalífa Haftara, generála armády ve východní části země, o kompromisu s vládou uznávanou spojenými národy. Haftarova armáda ovládá území, na kterém se nachází většina libyjských ropných vrtů.

Libye je jedním z mála členů kartelu OPEC, kterého se nedotklo snižování produkce v rámci dohody z první poloviny loňského roku. V této dohodě se OPEC a 11 nezávislých zemí těžících ropu zavázaly ke snížení těžby ropy na 1,2 mil. barelů denně.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.