Domů
Ropa
Růst poptávky po ropě znatelně zpomalí, tvrdí IEA
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Růst poptávky po ropě znatelně zpomalí, tvrdí IEA

Ropa
Bez komentáře
12. únor 2016, 10:47
Jan Votruba

Mezinárodní energetická agentura (IEA) očekává pokles růstu poptávky po ropě. Hlavním důvodem je zpomalení růstu v Evropě, Spojených státech a Číně. OPEC svou produkci zvyšuje, ostatní producenti snižují, produkce v lednu poklesla o 0,2 milionu barelů za den. Nízké ceny ropy nemusí znamenat vyšší bezpečnost dodávky. Indie je na cestě se stát lídrem v růstu poptávky po ropě.

Je pouze malá šance, že trh s ropou si v příštích pár měsících oddechne vzhledem k předpokládanému zpomalení růstu poptávky v roce 2016, tvrdí Mezinárodní energetická agentura (IEA). Ceny ropy se ještě více propadly, v lednu pod hranici 30 dolarů za barel a cena pro dubnové dodávky se stále nevyšplhala nad tuto hranici.

Pokles růstu poptávky a cen

IEA se sídlem v Paříži hledí skepticky na možné zotavení ropného trhu ve svém nejnovějším měsíčním reportu. V reportu uvádí, že růst světové poptávky po ropě dosáhl svého pětiletého maxima v roce 2015 s hodnotou 1,6 milionů barelů za den (mb/d). IEA předpovídá zpomalení růstu na hodnotu 1,2 mb/d v roce 2016. Agentura zdůvodňuje snížení růstu poptávky především markantním zpomalením v Evropě, Číně a Spojených státech, první známky poklesu se začaly projevovat již v posledním kvartálu roku 2015.

Jako jedním z hlavních důvodů poklesu ceny je označováno rozhodnutí skupiny dvanácti států v čele se Saudskou Arábií zvané OPEC z listopadu 2014. OPEC se tehdy rozhodl neomezit svou produkci, aby tím nesnížil svůj podíl na trhu a vytvořil tlak na konkurenci. Nicméně i přes současné okolnosti OPEC předpovídá růst světové poptávky po ropě a zároveň pokles ze strany nabídky, především od svých rivalů.

V reportu IEA ukazuje na pokles ze strany nabídky v lednu o 0,2 mb/d na hodnotu 96,5 mb/d, kdy zvýšená produkce zemí OPEC pouze částečně kompenzuje pokles ze strany ostatních producentů. Tento trend by měl v roce 2016 pokračovat, očekává se pokles produkce ze strany nabídky mimo státy OPEC o 0,6 mb/d a naopak růst ze strany států OPEC, především Íránu.

Výhled IEA

Odborníci se rozcházejí v názorech, zda budou ceny ropy na konci roku 2016 nižší, nebo vyšší než jsou nyní. Report IEA uvádí několik faktů a důvodů, které by mohly napovědět o budoucím vývoji ceny.

Přetrvávající dohady ohledně dohody mezi členy OPEC a vedoucími producenty mimo organizaci o snížení produkce jsou v současné době pouze čistou spekulací. Záleží jenom na členech OPEC, jak se k současnému stavu postaví, ale je málo pravděpodobné, že se bude jednat o koordinovanou činnost s ostatními hráči na trhu s ropou.

Dalším častou spekulací je názor, že produkce států OPEC neporoste tolik, jako v roce 2015, s výjimkou Íránu, jehož produkce v lednu dosáhla nového rekordu. U Íránu se očekává další zvýšení produkce, jelikož se jedná o přípravu na návrat na trh s ropou po zrušení jaderných sankcí. Navíc předběžná data ukazují, že Saudská Arábie zvyšuje svůj vývoz. Je tedy otázkou, jak moc se lze s názorem ztotožnit.

Vývoj světové poptávky a nabídky ropy. Zdroj: www.iea.org
Vývoj světové poptávky a nabídky ropy. Zdroj: www.iea.org

Jedním z důvodů pro růst poptávky po ropě je kolabující trh s ropou a současné ceny. IEA zastává názor, že neexistují žádné důkazy podporující toto tvrzení. Jakýkoliv zásadní nárůst poptávky je zatížen rizikem v podobě ekonomiky Brazílie, Ruska a již zmíněným zpomaleným růstem poptávky v Číně. Zde je vhodné uvést, že s plánovaným snížením poptávky v Číně se Indie stane novým světovým lídrem v růstu poptávky po ropě, předpovídá ředitel pro energetické trhy z IEA Keisuke Sadamori.

Očekávaným důvodem pro zvýšení cen ropy je předpokládaný pokles produkce mimo státy OPEC. IEA předpokládá celkový pokles produkce těmito producenty o 0,6 mb/d v roce 2016. Ačkoliv mnoho mezinárodních ropných společností udává v součtu větší čísla, IEA předpokládá, že nedojde k tak silnému poklesu ze strany těžebních společností ve Spojených státech využívajících techniku frakování. Zde je nutné upozornit, že se jedná o odhady na jeden rok dopředu a na razantní pokles těžby z frakování v Americe se už dlouhou dobu čeká – není tedy jisté, že se tak stane již tento rok.

IEA své názory v každém měsíčním reportu upravuje na základě aktuálního dění. Nicméně ve svém odhadu poptávky a nabídky počítá s optimistickým pohledem, že celková produkce států OPEC bude za rok 2016 prakticky neměnná (jak je také popsáno v grafu).

Snížení cen neznamená zvýšení bezpečnosti

Výkonný ředitel IEA Dr. Fatih Birol není ze současné situace příliš nadšen. Na první pohled pro mnohé příjemně nízké ceny ropy můžou být ve výsledku velkým rizikem. Dle IEA investice do ropného sektoru klesly v roce 2015 o 20 % a v tomto roce se předpokládá další pokles o 15 %, což znamená pokles dva roky po sobě a to se ještě nikdy v tomto odvětví nestalo.

Už za současného stavu se ruší nebo oddaluje mnoho projektů, především ze států mimo OPEC. Výsledkem může být navýšení tržního podílu států OPEC ze současných 50 % až na 75 %. Vzhledem ke geopolitické situace na středním východě tak nízké ceny ropy nemusí znamenat zlepšení bezpečnosti dodávek. Birol prohlásil, že by bylo hrubou chybou přehlížet toto riziko pro energetickou bezpečnost a navrhuje státům snížení tlaku na ropný sektor.

Zdroj úvodní fotografie: dentons.com

Štítky:ropa
IEA
OPEC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se