Domů
Ropa
Shellu se v prvním čtvrtletí dařilo, zisk navýšil na více než dvojnásobek
Shell logo. Zdroj: Flickr @ Shell

Shellu se v prvním čtvrtletí dařilo, zisk navýšil na více než dvojnásobek

Čistý zisk britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil o 142 procent na 3,75 miliardy USD (92,1 miliardy Kč). Firma těžila z růstu cen ropy, zlepšení rafinérských marží, ale také z úsporných opatření a zisku z prodeje majetku, vyplývá z dnešního prohlášení. Zisk nezahrnuje mimořádné položky a změnu hodnoty zásob.

Shell je největší ropnou a plynárenskou skupinou v Evropě. Analytici čekali zisk jen 3,05 miliardy USD. Celkové příjmy se zvýšily o 47,4 procenta na 73,31 miliardy USD.

Těžba ropy a plynu v prvním čtvrtletí vzrostla o dvě procenta na 3,752 milionu ropného ekvivalentu, hlavně díky novým polím v Brazílii a Kazachstánu. Ceny ropy meziročně stouply o 55 procent na zhruba 54 dolarů.

Firma v minulých třech letech kvůli propadu cen ropy snížila náklady a investice o miliardy dolarů. Po loňské akvizici BG Group za 54 miliard USD prodala také majetek za zhruba 20 miliard USD. Shell plně integroval BG do skupiny ve třetím loňském čtvrtletí a nyní se chce zaměřit na zvýšení příjmů a snížení dluhu.

Shell se svými příznivými výsledky připojil ke konkurenčním firmám BP, Exxon Mobil, Chevron a Total, jejichž výsledky překonaly očekávání, napsala agentura Reuters.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.