Domů
Ropa
Slovensko a Maďarsko oznámily obnovení dodávek ropy ropovodem Družba
Ropovod Družba

Slovensko a Maďarsko oznámily obnovení dodávek ropy ropovodem Družba

Ropa
6 komentářů
16. listopad 2022, 17:09
ČTK

Bratislava/Budapešť/Praha 16. listopadu (zpravodaj ČTK) – Ropovodem Družba do Maďarska, na Slovensko i do Česka znovu proudí ruská ropa. Obnovení dodávek do svých zemí dnes odpoledne oznámili maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, v tiskové zprávě slovenské ministerstvo hospodářství a pro ČTK také české Mero. Potrubí ale po odstávce funguje zatím se sníženým tlakem. Družba přivádí ruskou ropu přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky, kvůli raketovému útoku ale byla na ukrajinském území od úterního večera mimo provoz.

Zařízení bylo odstaveno z provozu kvůli zásahu transformátoru, který je pro fungování ropovodu nezbytný. Podle Ukrajinců zasáhla transformátor ruská raketa, samotné potrubí poškozeno nebylo.

Slovensko ani Česká republika v souvislosti s odstávkou ropovodu žádné problémy nenaznamenaly. Rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou provozuje společnost Orlen Unipetrol, která podle údajů z letošního roku zpracovává ve svých rafineriích 16 různých druhů ropy z desítky zemí. Závislost na ruské ropě se podle firmy snížila už pod 50 procent.

Ukrajina se v úterý stala terčem ruských raketových útoků. Večer dopadla na polské území poblíž Ukrajiny střela a nyní se zjišťuje, zda ji vypálili Rusové, nebo Ukrajinci. Předběžné závěry podle médií naznačují, že šlo o střelu vypálenou z Ukrajiny, patrně v obraně proti raketovým útokům z Ruska.

Szijjártó ráno řekl, že mluvil se svým polským protějškem a že Budapešť čeká, k jakému závěru Varšava dojde při svém vyšetřování. Polský prezident Andrzej Duda později oznámil, že raketu patrně vystřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Premiér Mateusz Morawiecki dodal, že Polsko tak zřejmě nebude muset aktivovat článek 4 Severoatlantické smlouvy. Podle tohoto článku se smluvní strany zavazují společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost smluvní strany.

Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý večer svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady a dnes ráno se nejnovějším vývojem v rusko-ukrajinském konfliktu začala zabývat maďarská vláda. Posuzovala hlavně vojenskou a energetickou bezpečnost Maďarska. V Polsku po dopadu zbytků střely v úterý zahynuli dva lidé.

Navzdory válce na Ukrajině přes území této bývalé sovětské republiky pokračuje tranzit ruských energetických surovin dál do střední Evropy relativně bez problémů. Rusko nadále posílá přes Ukrajinu zemní plyn, i když méně než v minulosti. Ukrajina v květnu jednostranně přerušila tranzit plynu přes stanici Sochranovka, kudy proudila dál do Evropy zhruba třetina celkového objemu ruského plynu tehdy přepravovaného přes Ukrajinu. Kyjev své rozhodnutí už dál neumožňovat tranzit ruského plynu zdůvodnil aktivitami ruských okupačních sil.

Ruská vojska napadla Ukrajinu 24. února se zdůvodněním, že musí ochránit ruské obyvatelstvo žijící na východě Ukrajiny, kde spolu od roku 2014 bojují ukrajinští separatisté s vojenskými jednotkami kyjevské vlády. Moskva své válečné tažení nikdy nenazvala válkou, místo toho je označuje za speciální vojenskou operaci.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že při úterních útocích na ukrajinské území zasáhlo všechny vytyčené cíle. Ruská diplomacie bez dalších podrobností uvedla, že zastavení dodávek ropovodem Družba je možná práce Kyjeva, který tím chce zvýšit tlak na členské státy NATO.

Ceny ropy na světových trzích se dopoledne začaly zvyšovat, podle analytiků to však byla spíše reakce na incident blízko ománských břehů. Tam byl projektilem zasažen ropný tanker, nikomu se ale nic nestalo a loď má pouze menší poškození trupu. Severomořská ropa Brent se kolem poledne prodávala za více než 94 dolarů za barel a vykazovala asi půlprocentní růst.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Karásek
16. listopad 2022, 21:10

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Za ruskou ropu zaplatíme penězi, které tamní režim použije na financování armády, která na nás míří raketami. Velmi inteligentní řešení.
.

Michal K.
17. listopad 2022, 17:06

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

tak napriklad nedavno na Polsko padla a zabijala UA raketa
.

PetrD
17. listopad 2022, 21:32

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kterou by nikdo nevystřelil, kdyby nebylo ruské agrese.
.

Michal K.
20. listopad 2022, 19:16

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Stacilo dodrziavat Minske dohody, ktore Ukrajina podpisala a nemuselo zbytocne zomierat tolko ludi. Ako povedal Porosenko par dni dozadu, podpisanie Minskych dohod bolo len na ziskanie casu na vybudovanie velkej armady.
.

PetrD
20. listopad 2022, 19:35

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

To s Minskými dohodami je tisíckrát vyvrácená lež.
.

Baton David
17. listopad 2022, 21:19

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

nebuďte štváčem, myslíte že si Ivani troufnou na konflikt s nato? to jen ti okolní mopslíci co se za nato schovávají se Bidenovi trochu začínaj trhat ze řetízku, viz doporučení jeho administrativy zachovat chladnou hlavu
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se