Domů
Ropa
Spojené státy navyšují i přes klesající produkci ropy její vývoz

Spojené státy navyšují i přes klesající produkci ropy její vývoz

Ropa
Bez komentáře
1. září 2016, 14:13
Eduard Majling

Domácí produkce ropy ve Spojených státech již delší dobu klesá, nicméně v případě jejího vývozu je situace zcela opačná. Data americké agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) ukazují, že export ropy na konci minulého týdne dosahoval hodnot 698 tisíc barelů za den, tedy téměř o třetinu více ve srovnání s loňským rokem.

Export surové ropy ze Spojených států roste stabilně, a to zejména od konce loňského roku, kdy tamní kongres zrušil 40 let starý zákaz, který země zavedla na počátku 70. let v období ropné krize.

Nízké ceny ropy na světových trzích vedly donedávna v USA k uzavírání těžebních vrtů a tím i k poklesu produkce surové ropy, kdy čtyřtýdenní průměr dosahoval ke konci minulého týdne hodnoty 8,520 milionů barelů denně. Ve shodném období roku 2015 Spojené státy těžily denně v průměru 9,325 milionů barelů, což je o téměř desetinu více.

Ropy na vývoz je dostatek, země má největší zásoby na světě

V případě vývozu se trend ubírá opačným směrem. Podle posledních dat z týdenního reportu EIA činil vývoz 698 tisíc barelů denně, čtyřtýdenní průměr poté 682 tisíc. Vůči průměru ze srpna předešlého roku (527 tisíc barelů), kdy omezení vývozu stále platilo, se jedná o 29,6% nárůst.

Spojené státy mají podle současných odhadů největší zásoby nevytěžené ropy na světě. Podle zprávy firmy Rystad Energy se ve Spojených státech ukrývá až 264 miliard barelů ropy, přičemž více než polovina z tohoto objemu tvoří břidličná ropa.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Změny v dodávkách ropy do Česka: odpadl Kazachstán, náhradním zdrojem je Saúdská Arábie
16. srpen 2022, 04:30
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco vydělal za čtvrtletí 1,2 bilionu korun
15. srpen 2022, 13:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se