Domů
Ropa
Statistiky ropného sektoru OECD zemí za rok 2017

Statistiky ropného sektoru OECD zemí za rok 2017

OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) má v současné době 35 členů. V roce 2016 dosáhla produkce ropy v zemích OECD 23,1 milionů barelů denně (bpd), poptávka po ropě a ropných produktech byla v těchto zemích okolo 46 milionů bpd. Strategické zásoby ropy v zemích OECD dosáhly nejvyšší hodnoty v červenci 2016 a od té doby vykazují klesající trend. Níže je uvedené porovnání ropného sektoru za rok 2017 oproti roku 2016, které Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejnila ve své zprávě

Produkce ropy

Celková roční produkce surové ropy, NGL (kapalných nebo zkapalněných uhlovodíků) a ropných produktů vzrostla v roce 2017 meziročně o 2,6 %. Hlavní roli v celkovém nárůstu produkce měly americké země patřící do OECD, kde produkce vzrostla o 3,5 %. Pokles produkce o 1,1 % byl zaznamenán v Evropě, v asijsko-oceánských zemích patřících do OECD byl pokles 8,7 %.

Zdroj: IEA

Spojené státy americké zažily i navzdory hurikánu Harvey největší nárůst produkce v absolutním vyjádření a zvýšily svou produkci o 25 milionů tun (4,7 %). Kanadská produkce měla nárůst o 7,8 %, a to i díky zotavení po požárech v těžařské provincii Alberta. Na druhou stranu Mexiko zažilo největší pokles mezi zeměmi OECD, když produkce ropy se snížilo o 9,6 %.

V Evropě byl největší pokles zaznamenán v Norsku (o 0,8 %) a ve Spojeném království, kde produkce klesla o 2 %. Obnovení těžby v ropném poli Val d´Agri se promítlo v nárůstu těžby Itálie o 8,6 %. Pokles v asijsko-oceánských OECD zemích byl primárně kvůli Austrálii, kde se produkce snížila o 9,6 %  (1,5 milionů tun). Americké země stály za 83 % produkce ropy a NGL v OECD, přičemž samotné USA měly podíl na produkci 55 %.

Produkce rafinerií

Celková produkce rafinerií v zemích OECD se zvýšila za rok 2017 o 1,2 % (23,2 milonů tun). Produkce EU vzrostla o 1,9 % i navzdory požárům v nizozemské rafinerii Pernis a v německé rafinerii Leuna. Benzin byla jediná kategorie ropných produktů, která zaznamenala pokles, konkrétně o 1,2 %.

Nárůst americké části OECD byl 0,8 %. Největší nárůst zaznamenala Kanada, kde produkce rafinerií vzrostla o 6,4 %. Nárůst produkce rafinerií o 1,4 % zaznamenaly také Spojené státy americké. Mexická produkce rafinerií poklesla o 19 % z důvodů požáru v rafinerii Salina Cruz a produkce Chile nezaznamenala žádné výrazné změny.

V asijských zemích OECD byl nárůst o 0,8 %, hlavně díky zvýšení produkce v Koreji (5,2 %), kde se výrazně zvýšila produkce nafty o 15,7 %. Japonsko snížilo produkci topného oleje o 15,9 %, což vyústilo v celkový pokles produkce o 2,5 %.

Zdroj: IEA

Obchod s ropnými produkty

Celkový dovoz surové ropy, NGL a ropných produktů do OECD byl v roce 2017 o 1,6 % vyšší než v roce 2016.  Evropské a asijsko-oceánské země měly nárůst o 3,6 %, respektive o 0,8 %, zatímco dovoz do amerických zemí zaznamenal jen nepatrný pokles o 0,2 %.

Zvýšení dovozu bylo zejména z Íránu (43,4 %) a z Libye (30,3%), zatímco pokles vývozu do OECD zaznamenala Angola, a to o 37,4 %. Saúdská Arábie a Rusko snížily svůj vývoz do OECD o 4,5 %, respektive o 1,6 %, ale i tak si udrželi největší podíl na trhu v tomto sektoru. Velký pokles zaznamenal vývoz topného oleje do zemím OECD v celkové hodnotě 19,9 %. OECD země jsou však čistým vývozcem rafinovaných ropných produktů s meziročním nárůstem 5,4 %.

Zdroj obrázku: IEA

Strategické zásoby ropy

Celkové zásoby ropy v OECD se snížily o 4,6 % a dosahovaly tak hodnoty 533 milionů tun. Největší pokles, o 7,4 %, byl zaznamenán v Americe, následovala Evropa s poklesem 3 % a asijsko-oceánské země zaznamenaly malý pokles o 0,7 %.

Důvod poklesu strategických zásob ropy ve Spojených státech amerických byl způsoben několikaletým plánem na snížení strategických zásob ropy, jenž byl zahájen v roce 2017.

Celkové zásoby se snížily v amerických zemích OECD o 14,8 milionů tun a v Evropě o 5,2 milionů tun.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek
28. červen 2022, 17:08
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se