Domů
Ropa
Těžba ropy v USA bude letos rekordní, očekává vládní úřad EIA
Ropná plošina na moři

Těžba ropy v USA bude letos rekordní, očekává vládní úřad EIA

Ropa
1 komentář
9. srpen 2023, 10:52
ČTK

Těžba ropy ve Spojených státech se v letošním roce zvýší o 850.000 barelů denně na rekordních 12,76 milionu barelů denně. V roce příštím se bude těžba dál zvyšovat a dostane se na 13,09 milionu barelů denně. Ve své zprávě to uvedl americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA).

Letošní těžba tak překoná rekord z roku 2019, kdy činila 12,3 milionu barelů denně. Pandemie nemoci covid-19 následně prudce snížila poptávku i ceny. Na těžaře měly negativní vliv i vyšší náklady, které snížily ziskové marže, a také požadavky investorů na omezení nákladů.

Podle EIA k růstu těžby přispěje vyšší produktivita vrtů a také růst cen ropy. Cena klíčové severomořské ropy Brent se ve druhé polovině letošního roku dostane podle odhadů v průměru na 86 dolarů za barel, což je zhruba o sedm dolarů více, než EIA odhadovala v předchozí prognóze.

Ropný vrt
Ilustrační foto

Ceny ropy se zvyšují od června, především kvůli prodloužení dobrovolného omezení těžby v Saúdské Arábii a také kvůli rostoucí globální poptávce. „Očekáváme, že tyto faktory budou nadále snižovat globální zásoby ropy a vytvářet tlak na ceny ropy v nadcházejících měsících,“ uvedl EIA.

Celková spotřeby ropy v USA se v letošním roce podle odhadů zvýší o 200.000 barelů denně na 20,5 milionu barelů denně. O dalších 200.000 barelů by se měla zvýšit i v příštím roce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Maly Jarda
9. srpen 2023, 14:05

USA mají taktéž nejvíce reaktorů na světě zatímco Němci pořád blouzní o celoEvropském zákazu uhlí a JE

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se