Domů
Ropa
Těžba z břidlic v USA je kvůli zemětřesením v Oklahomě opět pod palbou kritiky

Těžba z břidlic v USA je kvůli zemětřesením v Oklahomě opět pod palbou kritiky

Těžba z břidlic je v USA opět pod palbou kritiky. Postarali se o to vědci ze státní výzkumné agentury Oklahoma Geological Survey, kteří zkoumali závislost mezi několikanásobně vyšším počtem zemětřesení ve státě Oklahoma v posledních letech a odpadní vodou vstřikovanou zpět do země při těžbě ropy a zemního plynu.

V Oklahomě, státě kde energetický sektor tvoří 25 % pracovních míst, je denně zaznamenáno v průměru 2,5 zemětřesení s magnitudou 3 a výše, což představuje 600 krát větší množství v porovnání s hodnotami před rokem 2008. Agentura sdělila, že je velmi pravděpodobné, že většina těchto zemětřesení je způsobena vháněním odpadní vody zpět do země při těžbě ropy a zemního plynu.

V loňském roce bylo zaznamenáno 585 zemětřesení s magnitudou 3 a více. V roce 2013 to bylo 109 a před rokem 2008 dokonce méně než 2 za rok. Tento významný nárůst zemětřesení způsobil v USA rozvíření debaty o nebezpečí těžby z břidlic. Při její těžbě je za pomocí techniky hydraulického štěpení (nebo také frakování) produkováno velké množství diskutované odpadní vody. Studie ovšem dodává, že těžba z břidlic je v Oklahomě zodpovědná pouze za malé procento z celkového objemu vyprodukované odpadní vody v ropném sektoru.

Dle asociace Oklahoma Oil & Gas Association (OKOGA) bude zapotřebí další studie. ,,Mezi zemětřeseními a odpadními vrty může být spojení, ale stále nevíme v dostatečné míře, jak vhánění odpadní vody ovlivňuje podzemní činnost v Oklahomě,“ komentoval výsledky studie prezident OKOGA Chad Warmington.

 

Zdroj úvodní fotografie: www.huffingtonpost.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.