Trumpova administrativa v pátek oznámila plán na zvýšení poptávky po ethanolu a bionaftě. Snaží se tím upokojit silné zemědělské lobby poté, co byly schváleny výjimky pro desítky rafinérií v oblasti přimíchávání ethanolu do paliva, jak uvádí agentura Reuters.

Dle standardu pro obnovitelná paliva (RFS) se od ropných rafinérií požaduje, aby přimíchávaly stále rostoucí množství obnovitelných paliv do benzínu a nafty. Oblast farem nacházející na středozápadě USA z této politiky těží. Ropné společnosti tím ovšem ztrácí nejen tržní podíl na trhu s palivy, ale pro rafinérie plnění těchto požadavků na přimíchávání biopaliv, dle článku Oilprice, také znamená stovky milionů dolarů navíc.

Americká Agentura pro ochranu životní prostředí (EPA) odpustila od povinnosti přimíchávat ethanol do paliv u 31 ropných rafinérií.

Donald Trump je nesporně podporovatelem ropného průmyslu USA, nicméně ale také podporuje RFS, zvlášť ethanol na bázi kukuřice. Chrání tak pracovní místa ve státech na středozápadě USA v zemědělství. Tyto státy jsou pro prezidenta Trumpa, vzhledem k tamní velké podpoře republikánů, politicky nesmírně důležité i z důvodu nadcházejících prezidentských voleb v roce 2020.

Nyní by nový plán pro biopaliva, který je výsledkem týdnů vyjednávání, mohl naopak „rozhněvat“ ropnou lobby, jelikož dle zdrojů Reuters, v něm nejsou obsaženy její požadovaná opatření a ropná lobby považuje biopaliva za konkurenci.

V pondělí prezident Trump uvedl, že návrh jeho administrativy by příští rok měl znamenat 16 miliard galonů ethanolu z kukuřice přimíchaného do paliv. Program RFS v současné době vyžaduje, aby rafinérie přimíchaly 15 miliard galonů ethanolu ročně.

„Došli jsme k dohodě a bude to, myslím, blízko k 16 miliardám… to je hodně galonů. Takže by mě v Iowě měli mít rádi,“ pronesl na tiskové konferenci Trump.

Balíček je označován jako „balíček omluvy“ pro zemědělce poté, co prezident Trump upřednostnil ropný trh před ethanolovým.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *