Domů
Ropa
Turecko bude pokračovat ve vrtech u Kypru navzdory sankcím EU
írán ropa

Turecko bude pokračovat ve vrtech u Kypru navzdory sankcím EU

Ropa
10 komentářů
17. červenec 2019, 13:48
ČTK

Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli těžbě ropy a zemního plynu u pobřeží Kypru navzdory sankcím, pro něž se v pondělí vyslovili ministři zahraničí EU, a pošle do oblasti další průzkumnou loď. Prohlásil to dnes turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Sankce kritizoval i lídr turecké opozice Kemal Kiliçdaroglu. Vedení řecké části Kypru dnes také odmítlo návrh prezidenta Severního Kypru na spolupráci při průzkumných vrtech a těžbě.

„Neměli bychom brát rozhodnutí EU vážně, EU nás potřebuje, měli by vědět, že aplikování takových opatření není možné,“ citoval Çavuşoglua turecký provládní deník Habertürk.

Ministr dodal, že Evropská unie se na Turecko musí spoléhat, co se týče migrace i jiných záležitostí. „Chystáme se (v oblasti) zvýšit naše aktivity. Máme tam už tři lodě a pošleme tam čtvrtou,“ řekl dnes ministr. Záměr vyslat další průzkumnou loď potvrdil na twitteru i turecký ministr energetiky Fatih Dönmez.

Ankara letos v květnu poslala do vod západně od Kypru loď Fatih s vrtnou plošinou, která tam už zahájila průzkum. Tento měsíc zakotvila východně od Kypru druhá turecká vrtná loď Yavuz a dnes agentura Anadolu uvedla, že už od dubna 2017 provádí ve Středomoří průzkum loď Barbaros Hayrettin Paşa. Oblast průzkumu agentura blíže nespecifikovala.

Chystané sankce EU vůči Ankaře dnes kritizoval i lídr největší turecké opoziční strany Kiliçdaroglu. „Máme ve východním Středomoří svá práva a budeme si je hájit. EU zřejmě uvalí sankce, my je ale odmítáme,“ uvedl lídr opozice. Kritizoval i to, že Brusel uznává za členskou zemi pouze řeckou část Kypru. „Turecko si nebude vážit EU, dokud EU neopustí svůj dvojí metr,“ uvedl Kiliçdaroglu.

Ankara v tomto sporu tvrdí, že je jako „garantská země“ povinna hájit zájmy lidu Severokyperské turecké republiky. Ta vznikla na severu ostrova v roce 1983. Turecko tam v roce 1974 vyslalo vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Ankara je ve sporu s Aténami a řeckou částí Kypru kvůli těžbě v okolí tohoto ostrova už několik let. Ankara tvrdí, že z těžby by měli profitovat rovněž obyvatelé Severního Kypru. U jižního pobřeží Kypru provádí už déle průzkumné vrty s licencí od řeckokyperské vlády mimo jiné italská společnost ENI, francouzský Total či americký koncern ExxonMobil.

Lídři politických stran řecké části Kypru dnes jednomyslně odmítli plán, který v neděli dostal kyperský prezident Nikos Anastasiadis od prezidenta Severního Kypru Mustafy Akinciho. Ten v něm navrhl vytvořit společný výbor, který by fungoval pod dohledem OSN a na jehož práci by mohla EU dohlížet jako pozorovatel. Jeho cílem měla být spolupráce při hledání a využití nerostného bohatství ve vodách u Kypru.

„Opakujeme, že našim hlavním cílem je komplexní řešení kyperského problému,“ zdůvodnili své odmítnutí Akinciho plánu političtí lídři Kypru.

Už dříve řeckokyperská vláda dala najevo, že diskuse o energetické spolupráci by měly být součástí rozhovorů o sjednocení Kypru. Ty se vlečou bez výsledku už řadu let.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Loudil
17. červenec 2019, 16:52

Je zajímavé, že EU uvalila sankce na člena NATO Turecko. Turecko přitom zadržuje migrační vlnu a právě ono vyřešilo migrační zoufalství ala. Merkelová - 2015. Tento týden má navíc na Turecko uvalit sankce i Donald Trump za turecký nákup ruského S-400. Místo S-400 od Putina za 2,5 mld. USD nabízel Trump své Patrioty za 3,5 mld. USD. Zřejmě jako příteli a spojenci z NATO Trump "přirazil" pěknou 1 miliardu na ceně. Přitom S-400 je lepší zařízení jak Patrioty. Plně podporuji turecké stanovisko, že prospěch z ložisek plynu u Kypru musí mít všichni obyvatelé tohoto ostrova, nejen Řekové. Je to stejné, jako kdyby si profit z těžby ropy na Aljašce plně shrábli do kapsy místní Eskymáci a zbylých 330 milionů Američanů by je pak ve dne v noci proklínalo. Pevně věřím, že Turecko, s druhou největší armádou v NATO neustoupí vydírání dalších členů NATO a bude bránit své zájmy až do konce, tedy i kdyby se mělo jeho námořnictvo utkat v přímém boji s 6. flotilou USA ve Středomoří. Tato flotila disponuje pouze 175 letouny a 21 000 vojáky, to je proti turecké armádě slabota.

Bizon
17. červenec 2019, 18:50

Erdogan je prostě HRÁČ!!!

Některé věci co dělá vůči NATO si netroufnou ani naši oficiální protivníci. Už 2 roky zpátky jsem si říkal že už to fakt přehání, že ho každou chvíli nějak odstaví... Ale je pořád živý, pořád u moci. Nemám z toho žádnou radost, ale musím uznat že má koule, a sakra ví jak zahrát svoje karty...

Loudil
17. červenec 2019, 19:06

Souhlas ! Svět potřebuje jako sůl čím dál více zemí, které budou dělat svou vlastní politiku, bez ohledu na pokusy o vydírání velmocemi. Velmoci potřebují mít za svým zadkem velká stádečka servilních poskoků a přisluhovačů , kteří jim servilně leští kliky /dobrý příklad je naše země / ,kteří s nimi hlasují stejně v OSN , kteří jim odkývají každou prasárnu /Irák 2003/ ,....snad stále více států dokáže dělat svou vlastní politiku , Turecko = dobrý příklad.

Martin Pácalt
17. červenec 2019, 20:24

Turecko ven z NATO, má-li Erdogan opravdu koule, zvládne to i bez krytí zadku. Ta země nikdy nic dobreho pro Evropu neznamenala.

Josef
17. červenec 2019, 23:02

Jenže Turecko tady není proto , aby sloužilo Evropě. Turci si prostě hájí svoje. Rusové místo do EU jezdí do Turecka na dovolenou a Turecko si za peníze z turismu kupuje Ruské zbraně a plyn. USA jako obvykle nenabízí nic jen hrozby a sankce když není po jejich, jenže ono nejde udělat sankce na každého když je Vás 5% světové populace. Ekonomické sankce ze strany USA mají jen časově omezený dosah, protože z Turecko má strategickou polohu a může obchodovat prakticky s celým světem.

Loudil
17. červenec 2019, 23:09

TO : Bizon

Ač Erdogana také sám "moc nemusím" přesto jeho výsledky , kterých dosáhl za několik posledních let v mnoha oblastech jsou doslova pozoruhodné a unikátní :

1. Nabídl Rusku náhradní trasy plynovodů mimo území Ukrajiny přes své území a má tak prst na uzávěru energie pro Evropu

2. Tvrdě řešil své zájmy v Sýrii proti Kurdům. Byl přijat do velké trojky ,která jednala o budoucnosti Sýrie bez USA /Rusko, Irán,Turecko/

3. Přežil r.2016 pokus o své svržení /puč/ organizované z USA /díky Putinovi unikl zatčení/

4. Přijal Rosatom na stavbu obří jaderky 4 x 1200 MW, už se staví.

5. Před několika měsíci získalo největší město Evropy Istanbul, největší letiště světa pro mezinárodní lety /po dobudování 2023/ - cena - 8 mld. USD.

6. Dohodl se s EU /Merkelová/ na zaražení vlny běženců do Evropy. Záleží jen na něm, zda se opět vlna rozjede či nikoli a Evropa se pak bude potácet od zdi ke zdi.

7. Postavil se USA v otázce nákupu ruských S- 400 a zvítězil. Tento víkend ruské letectvo Turecku S-400 už doručilo. Pokud USA zavedou za to sankce ,Turecko se blíže přimkne k Rusku a Číně.

atd, atd.

P.S. Na několik let /2015-19/ je to skutečně úctyhodný výčet.

Bizon
18. červenec 2019, 14:32

Pěkný výčet Tureckých "projektů".

Je jasné že Erdogan umí být pěkný zmetek, Turecko je tak trochu trojský kůň v NATO. Může nás velice dobře vydírat tím že kontroluje tok uprchlíků a energetických surovin, ale na druhou stranu je ochotný se domluvit s každým, současná situace mi příjde jako docela rozumná rovnováha.

Co bychom se měli od Turecka učit je ta ochota jednat/obchodovat s každým a nelpět na starých křivdách. Jak sundali Rusům (docela zákeřně) ten Su24 tak to mezi nima bylo hodně horké, ale nějak se domluvili a teď jsou kámoši, ještě si od nich kupují ty S-400. (USA dnes zase potvrdila vyloučení Turecka z programu F-35, ale nepřipadají mi uplně odhodlaní, ví že to způsobí zdražení a komplikace)

Bizon
18. červenec 2019, 14:32

Pěkný výčet Tureckých "projektů".

Je jasné že Erdogan umí být pěkný zmetek, Turecko je tak trochu trojský kůň v NATO. Může nás velice dobře vydírat tím že kontroluje tok uprchlíků a energetických surovin, ale na druhou stranu je ochotný se domluvit s každým, současná situace mi příjde jako docela rozumná rovnováha.

Co bychom se měli od Turecka učit je ta ochota jednat/obchodovat s každým a nelpět na starých křivdách. Jak sundali Rusům (docela zákeřně) ten Su24 tak to mezi nima bylo hodně horké, ale nějak se domluvili a teď jsou kámoši, ještě si od nich kupují ty S-400. (USA dnes zase potvrdila vyloučení Turecka z programu F-35, ale nepřipadají mi uplně odhodlaní, ví že to způsobí zdražení a komplikace)

Dušan Král
18. červenec 2019, 14:51

Jeden by spíš řekl, že pro samotné Turecko se jedná o Pyrrhovo vítězství. Pominu teď, že se opět naprosto zbytečně taháte politiku a ještě tak extrémně subjektivní pohled neopírající se o reálný stav věcí.

Máte snad důkazy o tom, že za pučem stojí USA nebo jen vycházíte z tureckých zpráv a obvinění? Mně to přijde jako dost silné tvrzení, zvlášť u země kde se armáda do politiky míchá několik desetiletí a už několik armádních převratů proběhlo v zájmu zachování sekulárního státu. Ale asi se vám více líbí pozice autoritářského "sultána" Erdogana, který vládne silou...

Opravdu mají kyperští turci nárok na plyn, když jejich stát vznikl obsazením skoro poloviny Kypru Tureckem a žádný jiný stát než Turecko vznik nového státu neuznal. Navíc průzkum dělá Turecko a ne Turecká republika severního Kypru...

Teď k zastavení migrace. Defakto se jednalo o vydírání evropy, kdy Turecko jednak má svůj díl viny na konfliktu v Sýrii (nákupy ropy od ISIS), obsazení syrského území sousedícího s Tureckem až potom co byl ISIS poražen. A za druhé je zajímavé jak snadno se uprchlíci dostali skrz Turecko, které rozhodně není v rozkladu jako např. Libye, takže se nabízí otázka, jestli to nebylo jen zneužití zoufalých lidí ke svým geopolitickým hrátkám...

Jestli si myslíte že nákup systému S400 je pro Turecko takovou výhrou, tak vám musím oznámit, že na tom bude pravděpodobně nakonec tratné, protože ztratí svůj podíl na výrobě dílů pro stíhače F-35, z čehož by mělo pravděpodobně mnohem větší ekonomický a i technologický zisk nežli z nákupu hotového protiraketového/protiletadlového systému z Ruska.

Erdoganovo utahování šroubů taktéž působí zhoršování svobody, což nikdy moc nepřálo výkonu ekonomiky, vzdělávacímu systému, vědě, důvěře společnosti ve vládu, atd. Ze všech autoritářských států se daří jen Číně, která se ale blíží orwellovskému systému, což dost znevažuje vše co se jim v poledních letech daří a nevím jak vy, ale já bych tam žít nechtěl.

S těmi plynovody jste také vtipný, opravdu si myslíte, že by se Rusku líbilo, kdyby Turci zastavili plyn na cestě do Evropy, která je pro Rusko nejdůležitější odběratel, to nedává moc smysl, že? Navíc pokud se dostaví Nordstream II, tak je to irelevantní, protože se obchází všechna problémová území.

A nakonec tu je výkon Turecké ekonomiky, podívate-li se na hodnotu liry vůči dolaru, tak zjistíte, že za poslední roky se dost propadla, na což Erdogan odpověděl, že ať si západní svět nechá dollary, protože oni mají aláha... No dobře, tak snad nepřijde nějaká větší ekonomická krize jen na Turecko, protože to by stabilitě regionu moc nepřidalo.

Ještě jsem zapomněl na ty tisíce zatčených nebo z práce vyhozených lidí, jež se měly účastnit puče (od lékařů přes učitele, novináře atd.), to je taky skvělý výsledek erdoganovy vlády, že?!

Loudil
18. červenec 2019, 17:19

TO : Dušan Král

Myslím si, že sem nezatahujeme politiku, protože už samotný nadpis článku je o politice Turecka v oblasti Středomoří = jeho invaze 1974 na Kypr , vytvoření separátní turecké republiky, nynější spory o těžbu plynu u ostrova,...... takže to má mnoho dalších aspektů, které nyní rozebíráme. Pokud jde o účast USA v puči v Turecku před 3 roky, tak vycházím ze třech předpokladů. USA a NATO by chtělo Turecko co nejvíce sekulární a co nejvíce "poslušné". Erdogan ale dělal pravý opak. Odtud předpokládaný zájem USA o změnu režimu. 1. Erdogan sám obvinil v USA žijícího Fettuláha Gullena z organizování puče. 2. Na podzim 2015 Turci sestřelili ruský stíhač a Rusko a Turecko stály na prahu války, měly nejhorší vztahy za 100 let. A ejhle, po puči v červenci 2016 náhlá otočka o 180 % a z Putina a Erdogana náhle byli skoro bratři. Proč ? Sám věřím variantě kolující po internetu .Ruská vojenská odposlechová služba v syrské Latákiji zachytila rádiový hovor pučistů letících v noci zatknout Erdogana pobývajícího v hotelu na pobřeží. Putin ihned nařídil Erdogana varovat. Erdogan v posledních minutách unikl zatčení a náhle se začal chovat k Putinovi jako starý známý. Obrat vztahů o 180 stupňů = do puče vztahy na pokraji války, po puči dva bratři, Putin, Erdogan. Není to divné ??

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se