Domů
Ropa
Velké ropné společnosti zvýšily svůj čistý dluh za poslední rok o třetinu
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Velké ropné společnosti zvýšily svůj čistý dluh za poslední rok o třetinu

Ropa
Bez komentáře
30. květen 2016, 08:08
David Vobořil

Čistý dluh největších západních ropných společností vzrostl za poslední rok o třetinu kvůli klesajícím cenám ropy. Souhrnný čistý dluh 15 největších severoamerických a evropských ropných společností dosahoval na konci března 383 miliard dolarů, což je podle dat agentury Bloomberg nárůst o 97 miliard dolarů za 12 měsíců.

Výnosy ropných společností se výrazně propadly v důsledku poklesu cen ropy, který začal v létě roku 2014. Ačkoliv společnosti začaly snižovat kapitálové a provozní náklady, většina z nich si musela půjčit na financování svých investičních programů a výplatu dividend.

Nárůst dluhu byl zvláště prudký v první čtvrtině tohoto roku, kdy ceny ropy poklesly až na hodnotu okolo 27 dolarů za barel. Ačkoliv jsou úrokové sazby blízko rekordních minim a ceny ropy se zotavily na současných zhruba 50 dolarů za barel, zvýšená zadluženost odvětví by znamenala větší obtíže při případných dalších poklesech cen.

Rostoucí dluhy a nižší očekávání ohledně výraznějšího zotavení cen ropy vedlo mnoho ratingových společností ke snížení ratingu ropných společností. Minulý měsíc například Exxon Mobil přišel o prestižní rating AAA od Standard & Poor’s.

Výplata dividend za cenu omezení investic

Přestože současný růst cen ropy zlepšuje peněžní toky ropných společností, které zároveň tlačí své náklady dolů, při nynějších cenách ropy jsou stále pod velkým finančním tlakem.

„Ceny na této úrovni jsou velký problém nejen pro menší průzkumné a těžařské společnosti, ale také pro velké společnosti,“ sdělil deníku Financial Times Jason Bloom, ředitel komoditního výzkumu Invesco PowerShares.

Americká společnost ConocoPhillips společně s italskou Eni snížily své dividendy, zatímco většina amerických a evropských společností zachovala výplaty akcionářům, čímž omezila svou schopnost investovat do budoucí produkce.

„Velké společnosti, které investovaly do vysoce nákladných projektů jako Kashagan (v Kazachstánu) nebo v hlubinných vodách v Brazílii, budou nuceny omezit své investice, aby byly schopny splatit své dluhy a pokrýt dividendy,“ tvrdí energetický ekonom Philip Verleger.

Tlak na ropné společnosti vyústil ve strategické změny. Chevron se vzdal rozsáhlých investic, které vyžadují mnoho let vývoje a miliard dolarů, ve prospěch menších a flexibilnějších projektů. BP rovněž uvedla, že upouští od drahého průzkumu vzdálených a hlubinných oblastí, u kterých může trvat deset a více let, než začnou generovat zisk.

Společnosti také diverzifikují svá aktiva. Velké množství ropných společností využívá své know-how a zkušenosti se stavbami na moři a proniká do odvětví offshore větrných farem, kde působí jako čerstvá konkurence.

Úvodní fotografie: Flickr @ Berardo62

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ropovodem Družba po osmi dnech znovu do Česka proudí ropa
12. srpen 2022, 19:51
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se