Domů
Ropa
Velké ropné společnosti zvýšily svůj čistý dluh za poslední rok o třetinu
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Velké ropné společnosti zvýšily svůj čistý dluh za poslední rok o třetinu

Čistý dluh největších západních ropných společností vzrostl za poslední rok o třetinu kvůli klesajícím cenám ropy. Souhrnný čistý dluh 15 největších severoamerických a evropských ropných společností dosahoval na konci března 383 miliard dolarů, což je podle dat agentury Bloomberg nárůst o 97 miliard dolarů za 12 měsíců.

Výnosy ropných společností se výrazně propadly v důsledku poklesu cen ropy, který začal v létě roku 2014. Ačkoliv společnosti začaly snižovat kapitálové a provozní náklady, většina z nich si musela půjčit na financování svých investičních programů a výplatu dividend.

Nárůst dluhu byl zvláště prudký v první čtvrtině tohoto roku, kdy ceny ropy poklesly až na hodnotu okolo 27 dolarů za barel. Ačkoliv jsou úrokové sazby blízko rekordních minim a ceny ropy se zotavily na současných zhruba 50 dolarů za barel, zvýšená zadluženost odvětví by znamenala větší obtíže při případných dalších poklesech cen.

Rostoucí dluhy a nižší očekávání ohledně výraznějšího zotavení cen ropy vedlo mnoho ratingových společností ke snížení ratingu ropných společností. Minulý měsíc například Exxon Mobil přišel o prestižní rating AAA od Standard & Poor’s.

Výplata dividend za cenu omezení investic

Přestože současný růst cen ropy zlepšuje peněžní toky ropných společností, které zároveň tlačí své náklady dolů, při nynějších cenách ropy jsou stále pod velkým finančním tlakem.

„Ceny na této úrovni jsou velký problém nejen pro menší průzkumné a těžařské společnosti, ale také pro velké společnosti,“ sdělil deníku Financial Times Jason Bloom, ředitel komoditního výzkumu Invesco PowerShares.

Americká společnost ConocoPhillips společně s italskou Eni snížily své dividendy, zatímco většina amerických a evropských společností zachovala výplaty akcionářům, čímž omezila svou schopnost investovat do budoucí produkce.

„Velké společnosti, které investovaly do vysoce nákladných projektů jako Kashagan (v Kazachstánu) nebo v hlubinných vodách v Brazílii, budou nuceny omezit své investice, aby byly schopny splatit své dluhy a pokrýt dividendy,“ tvrdí energetický ekonom Philip Verleger.

Tlak na ropné společnosti vyústil ve strategické změny. Chevron se vzdal rozsáhlých investic, které vyžadují mnoho let vývoje a miliard dolarů, ve prospěch menších a flexibilnějších projektů. BP rovněž uvedla, že upouští od drahého průzkumu vzdálených a hlubinných oblastí, u kterých může trvat deset a více let, než začnou generovat zisk.

Společnosti také diverzifikují svá aktiva. Velké množství ropných společností využívá své know-how a zkušenosti se stavbami na moři a proniká do odvětví offshore větrných farem, kde působí jako čerstvá konkurence.

Úvodní fotografie: Flickr @ Berardo62

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.