Domů
Ropa
BP: Elektromobilita nezastaví růst poptávky po ropě

BP: Elektromobilita nezastaví růst poptávky po ropě

British Petrol (BP) v tomto týdnu uveřejnil svůj každoroční Energetický výhled (Energy Outlook). Společnost předpokládá, že zemní plyn do roku 2035 předstihne uhlí na druhém místě světových energetických zdrojů. Spotřeba ropy i nadále poroste. Nic na tom nezmění ani předpokládaný dramatický rozvoj elektromobility.

Britská ropná společnost British Petrol vydala v tomto týdnu svůj Energy Outlook. V něm se každoročně snaží predikovat budoucí vývoj světové energetiky. Mezi lety 2015 a 2035 předpokládá BP zdvojnásobení světové ekonomiky. Světová spotřeba energie vzroste však jen o 30 %.

Největší rozvoj v následujících letech se předpokládá u obnovitelných zdrojů – průměrný růst výroby je odhadován na 7,6 % ročně. Následován je pak jadernou energetikou – 2,1 % ročně. Roční růst využití ropy jako energetického zdroje je odhadováno na 0,7 %, zemního plynu na 1,6 %. Zemní plyn by se tak do roku 2035 měl stát druhým největším energetickým zdrojem. Na prvním místě zůstane ropa.

BP odhaduje, že v následujících dvou desetiletí dojde k masivnímu rozšíření elektromobilů; ze současného 1 miliónu vozů až na 100 miliónů. Dle vyjádření zástupců firmy to však spotřebu ropy nijak zásadně neovlivní.

„Není to Tesla a Amerika. Ve skutečnosti jsou to dvě miliardy lidí, většinou z Asie, které si budou brzy moci dovolit své první auto. To oni budou pohánět poptávku po ropě. To je, oč tu běží,“ Spencer Dale, vedoucí ekonom skupiny BP.

Evropská jaderná energetika v uvažovaném období poklesne o 30 % v důsledku stáří svých jaderných zdrojů. Růst instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách v Číně je odhadován na 11 % za rok. Tato země se tak bude podílet na růstu jaderné energetiky téměř ze ¾.

Mnohé organizace považují každoroční zprávu britské ropné společnosti za neobjektivní. Každý rok kupříkladu předpokládá zpomalení rozvoje obnovitelných zdrojů, ten však stále nenastal. Oproti minulému roku také došlo k zdvojnásobení odhadu používaných elektromobilů v roce 2035.

zdroj úvodní fotografie: BP

Komentáře

(1)

Peppa

27. leden 2017, 13:16

Čína zakáže v centrech měst čmoudy a všechno bude jinak.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.