Domů
Rychlé zprávy
Britská větrná farma Dogger Bank dostane 13MW turbíny od GE
Haliade-X vizualizace

Britská větrná farma Dogger Bank dostane 13MW turbíny od GE

Společnost GE Renewable Energy oznámila dokončení dodávky větrných turbín dle smlouvy se společnostmi SSE Renewables a Equinor. Ty budou použity pro výstavbu větrné farmy Dogger Bank v severovýchodní Anglii.

Větrná farma Dogger Bank bude, vzdálena přibližně 130 km od severovýchodního pobřeží Anglie, bude po svém dokončení dosahovat instalovaného výkonu 3,6 GW. Podle společnosti GE Renewable Energy se dokončení předpokládá v roce 2026.

Vzhledem k velikosti celé farmy je výstavba rozdělena do 3 fází, A, B a C. Předpokládá se, že po dokončení bude každá část elektrárny vyrábět přibližně 6 TWh elektřiny ročně.

Lokalita elektrárny Dogger Bank (A - červená, B - oranžová, C - zelená)
Lokalita elektrárny Dogger Bank (A – červená, B – oranžová, C – zelená) Zdroj: doggerbank.com

GE dodá své 13MW turbíny Haliade-X

Právě dokončená zakázka se týká prvních dvou fází elektrárny, které tak zformují největší přípobřežní větrnou elektrárnu na světě. V každé části bude k výrobě elektřiny použito 95 větrných turbín Haliade-X, každá s výkonem 13 MW.

13MW větrná turbína Haliade-X je vylepšenou verzí větrné turbíny s výkonem 12 MW, která je v provozu v Nizozemsku od listopadu 2019. Nové turbíny jsou vybaveny 107 metrů dlouhými lopatkami a samotný generátor je umístěn ve výšce 260 m.

Na elektrárnu je poskytnuta záruka 5 let včetně podpory a týmu opravářů přímo v místě elektrárny. Samotné práce přitom začnou v přístavu Able Seaton v Hartlepool. Tento přístav bude sloužit pro výstavbu, připojování i údržbu elektráren. Tyto činnosti přinesou přibližně 120 pracovních míst pro lokální pracovníky.

Platforma Haliade-X nyní prochází sérií složitých testů a zkoušek v Blythu, Bostonském testovacím centru větrných elektráren. Testování také probíhá v již zprovozněné elektrárně v Rotterdamu. Prototypová elektrárna již v lednu 2020 pokořila rekord výroby elektřiny z 1 větrné turbíny za jeden den, kdy vyrobila 288 MWh. V nejbližších měsících bude modernizována a její výkon se zvýší na 13 MW.

Výstavba prototypové větrné elektrárny v Rotterdam
Výstavba prototypové větrné elektrárny v Rotterdam Zdroj: renews.biz

„Podepsáním zakázky s GE Renewable Energy není jen skvělá zpráva pro Dogger Bank a GE, ale také pro průmysl větrných elektráren. Díky tomu bude poprvé instalována větrná turbína s výkonem 13 MW,“ sdělil Steve Wilson, projektový ředitel elektrárny Dogger Bank ve společnosti SSE Renewables.

Elektrárna tak přinese ekonomické výhody severovýchodní Anglii, kde bude vytvořeno až 120 vysoce kvalifikovaných pracovních pozic během výstavby elektrárny. Dalších 120 pozic vznikne pro správu, údržbu a opravy elektrárenského komplexu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan Vaněček
28. září 2020, 14:13

Toje úžasný pokrok, před 10 lety nemyslitelný který zcela vymazává jadernou mírovou energetiku, zůstává jí jen nezastupitelné místo ve válečných zbraních.

Milka
28. září 2020, 16:37

Vy vážně rád fantazírujete pane Vaněčku.

Bizon
28. září 2020, 20:48

To jsou aspoň turbíny! Samotná nacela 600 tun, 55 tun jediný list, nahoře dohromady přes 800 tun. Nenašel jsem kolik váží permanentní magnety, určitě to je jeden z největších alternátorů na světě co je používá. Magnety jsou drahé, ale zase mazec že s nimi takto obrovská pomaloběžná mašina jede na přímo bez převodovky! (převodovka=většina problémů)

I objektivně je tento projekt solidní, konečně dobré OZE na dobré lokalitě, kdyby byly všechny OZE projekty takto solidní tak zmizí 85% mojeho frflání na jejich kontroverzi/skryté náklady. Solidní koeficient využití i stabilita, průběh výkonu pokud vím docela sedí na naši spotřebu výkonu. ERoEI je taky velice dobré (~50).

Josef
28. září 2020, 21:21

Ale ano VTE na moři jsou super zdroj , 64% využití je pěkné. prakticky stále to něco vyrábí i když to nejede plným výkonem. V každém případě toto není konkurence našeho jaderného programu. UK má jedinečné podmínky pro využití OZE. Navíc 120 km daleko od pevniny ty VTE nikomu nevadí a nezabijí ani jednoho ptáka prakticky jim nejde nic vytknout.

Kamil Kubů
29. září 2020, 11:56

Nepřehánějte s tím kapacitním faktorem. 64% je údaj výrobce pro super optimální podmínky během celého roku. Samotný investor je o dost zdrženlivější když počítá jenom s 6TWh z jedné lokality, což je nějakých 55%. Asi to mají díky existujícím instalacím lépe spočtené.

Josef
28. září 2020, 21:21

Ale ano VTE na moři jsou super zdroj , 64% využití je pěkné. prakticky stále to něco vyrábí i když to nejede plným výkonem. V každém případě toto není konkurence našeho jaderného programu. UK má jedinečné podmínky pro využití OZE. Navíc 120 km daleko od pevniny ty VTE nikomu nevadí a nezabijí ani jednoho ptáka prakticky jim nejde nic vytknout.

Milan Vaněček
28. září 2020, 22:45

Nepochopil jsem co je to "náš jaderný program". To je to co si zde v Dukovanech necháme postavit "na klíč"?

Jaderný program jsme měli za bolševika. Nejprve drahý, neůspěšný reaktor A1 v Jaslovských Bohunicích, pak převzetí ruské technologie, ale samostatná výroba skoro všeho v ČR (reaktorová nádoba, ...) ve Škodovce, v místě mého bydliště se dělalo potrubí, ventily, ...

Dnes vše zlikvidováno, neexistuje, Škoda JE je ruská a jen servisuje naše ruské reaktory (a dělá kontejnery na jaderný odpad), reaktorovou nádobu nevyrobí,

teď zrovna ty potřebné komponenty do Temelína byly vyrobeny v Německu, a jen namontovány "ruskou firmou s českým názvem Škoda JE"....

Co je na tom "náš jaderný program" ??? Akorát česky mluvící montéři a obsluha JE ....

Vladimír Šťastný
29. září 2020, 06:23

To máte sice pravdu, pane Vaněčku, ale takto můžete lkát nad úplně každým odvětvím. Tady už nám stoprocentně nepatří nic.

Petr
29. září 2020, 13:43

Ale to jsou kecy, stačí otevřít oči a uvidíte kolik je zde ryze českých firem na světové úrovni.

Milan Vaněček
29. září 2020, 14:28

Petře kvalitní firmy stavející FVE tu máme, ale naše firmy stavející JE nemáme

Kamil Kubů
29. září 2020, 12:08

Píšete o Dogger Bank jako by to byla měsíční krajina. Možná tamtudy nevedou zrovna hlavní trasy migrace ptactva, ale prázdno v povětří tam určitě nebude. Dogger Bank je známé hojností ryb a ty tam loví nejen ptáci, ale pravděpodobně další živočichové, například rybáři z Anglie i kontinentu. O ty se pravděpodobně nikdo nezajímá. Ale jsem zvědav kdy si rybáři začnou stěžovat, že ryby jsou pryč, protože je vyhnal hluk vibrací stožárových základen a že pod vrtulemi nemohou lovit, protože je tam ochranné pásmo kvůli nebezpečí např. odletující námrazy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se