Britská větrná farma Dogger Bank dostane 13MW turbíny od GE

DomůRychlé zprávyBritská větrná farma Dogger Bank dostane 13MW turbíny od GE

Společnost GE Renewable Energy oznámila dokončení dodávky větrných turbín dle smlouvy se společnostmi SSE Renewables a Equinor. Ty budou použity pro výstavbu větrné farmy Dogger Bank v severovýchodní Anglii.

Větrná farma Dogger Bank bude, vzdálena přibližně 130 km od severovýchodního pobřeží Anglie, bude po svém dokončení dosahovat instalovaného výkonu 3,6 GW. Podle společnosti GE Renewable Energy se dokončení předpokládá v roce 2026.

Vzhledem k velikosti celé farmy je výstavba rozdělena do 3 fází, A, B a C. Předpokládá se, že po dokončení bude každá část elektrárny vyrábět přibližně 6 TWh elektřiny ročně.

Lokalita elektrárny Dogger Bank (A - červená, B - oranžová, C - zelená)
Lokalita elektrárny Dogger Bank (A – červená, B – oranžová, C – zelená) Zdroj: doggerbank.com

GE dodá své 13MW turbíny Haliade-X

Právě dokončená zakázka se týká prvních dvou fází elektrárny, které tak zformují největší přípobřežní větrnou elektrárnu na světě. V každé části bude k výrobě elektřiny použito 95 větrných turbín Haliade-X, každá s výkonem 13 MW.

13MW větrná turbína Haliade-X je vylepšenou verzí větrné turbíny s výkonem 12 MW, která je v provozu v Nizozemsku od listopadu 2019. Nové turbíny jsou vybaveny 107 metrů dlouhými lopatkami a samotný generátor je umístěn ve výšce 260 m.

Na elektrárnu je poskytnuta záruka 5 let včetně podpory a týmu opravářů přímo v místě elektrárny. Samotné práce přitom začnou v přístavu Able Seaton v Hartlepool. Tento přístav bude sloužit pro výstavbu, připojování i údržbu elektráren. Tyto činnosti přinesou přibližně 120 pracovních míst pro lokální pracovníky.

Platforma Haliade-X nyní prochází sérií složitých testů a zkoušek v Blythu, Bostonském testovacím centru větrných elektráren. Testování také probíhá v již zprovozněné elektrárně v Rotterdamu. Prototypová elektrárna již v lednu 2020 pokořila rekord výroby elektřiny z 1 větrné turbíny za jeden den, kdy vyrobila 288 MWh. V nejbližších měsících bude modernizována a její výkon se zvýší na 13 MW.

Výstavba prototypové větrné elektrárny v Rotterdam
Výstavba prototypové větrné elektrárny v Rotterdam Zdroj: renews.biz

„Podepsáním zakázky s GE Renewable Energy není jen skvělá zpráva pro Dogger Bank a GE, ale také pro průmysl větrných elektráren. Díky tomu bude poprvé instalována větrná turbína s výkonem 13 MW,“ sdělil Steve Wilson, projektový ředitel elektrárny Dogger Bank ve společnosti SSE Renewables.

Elektrárna tak přinese ekonomické výhody severovýchodní Anglii, kde bude vytvořeno až 120 vysoce kvalifikovaných pracovních pozic během výstavby elektrárny. Dalších 120 pozic vznikne pro správu, údržbu a opravy elektrárenského komplexu.