Domů
Elektrárny ve světě
Světový unikát z dílen NASA zlevní mořské větrné elektrárny

Světový unikát z dílen NASA zlevní mořské větrné elektrárny

Americká společnost NASA, kterou má většina lidí spojenou především s vesmírným výzkumem, v nedávné době přišla s novou konstrukcí modulárních rotorových listů pro offshore větrné elektrárny. Cena elektřiny z nových větrných parků na moři tak může díky projektu několika společností opět klesnout.

Nový rotorový list D78 vyvinula společnost Blade Dynamics z Velké Británie. V rámci partnerské spolupráce s organizacemi DECC, Carbon Trust, Dow Chemical Company a institucemi NASA a Energy Technologies Institute, NAN Nový rotorový list má na délku 78m a modulární uspořádání. Je tedy sestaven z několika menších dílů, díky čemuž má lepší skladnost a nižší nároky na převoz. Dle ředitele Energy Technologie Institute, Davida Clarkeho, může díky vyšší spolehlivosti dále narůst délka lopatek a tím i výkon větrných elektráren, což v důsledku povede k redukci nákladů a tedy i ceny elektřiny z offshore větrných farem.

Srovnání listu D78 s velikostí fotbalového hřiště
Srovnání listu D78 s velikostí fotbalového hřiště

“List o délce 78 m využívá novou technologii, díky které může do budoucna průměr větrných elektráren přesáhnout i 200 m, což umožní stavbu větších a účinnějších turbín a povede ke snížení nákladů na energii.“

David Clarke, ředitel  Energy Technologies Institute

Společnosti Blade Dynamics se tak rovněž otevírá možnost exportu rotorových listů pro mořské větrné elektrárny do celého světa.

“Vzniká zde nový exportní potenciál v oboru rotorových listů pro již zavedené britské společnosti, které se tak mohou podílet na dodávkách listů turbín, což by jinak bylo téměř nemožné. Tato technologie tak reálně mění současná pravidla hry na trhu.“

Pepe Carnevale, CEO společnosti Blade Dynamics

V současnosti je ve Velké Británii v provozu 1452 offshore větrných turbín s celkovým instalovaným výkonem 5054 MW, schopným zásobovat 3,5 milionu britských domácností a uspořit tak ročně 6,3 milionu tun skleníkových plynů.

Zdroj úvodního obrázku:  Blade Dynamics

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516