Domů
Elektrárny ve světě
V Anglii postaví ZEVO zpracovávající odpad pomocí enzymů

V Anglii postaví ZEVO zpracovávající odpad pomocí enzymů

Společnost REnescience patřící do dánského koncernu Dong Energy postaví zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Northwichi na severozápadě Anglie. Poprvé v historii bude v takto velkém měřítku využita technologie zpracování biologických složek odpadů pomocí enzymů, které dodá společnost Novozymes

ZEVO budované společností REnescience v anglickém Northwichi bude schopno zpracovávat 15 tun odpadu za hodinu, tedy přibližně 120 000 tun odpadu ročně, což odpovídá množství, které ročně vyprodukuje 110 000 britských domácností.

Enzymy nezbytné pro rozkládání a přeměnu odpadů dodá společnost Novozymes.

„Je nezbytné využít z odpadu tolik zdrojů, kolik je jen možné. Enzymy hrají klíčovou úlohu v celém procesu přeměny odpadu na energeticky využitelné produkty, případně dále recyklovatelné materiály. Jsme potěšeni, že jsme pro výstavbu tohoto zařízení mohli uzavřít partnerství se společností Novozymes,“ prohlásil k uzavření dohody Thomas Dalsgaard, výkonný viceprezident Dong Energy.

Budoucí spolupráci kvituje také viceprezident Novozymes Thomas Schrøder, který se k novému využití enzymů vyjádřil následovně:

„Odpad je zásadní problém pro spoustu velkých aglomerací po celém světě. Tato technologie dokáže přeměnit odpad na zdroj. Biorafinerie podobné této, kde je odpad přeměňován v hodnotnou surovinu, je excelentní příklad cirkulární ekonomiky v praxi.“

Využití najdou téměř všechny složky odpadu

Technologie REnescience zpracovává běžný netříděný komunální odpad, do kterého se v reaktoru přidají enzymy. V reaktoru začne vlastní chemický proces rozkládání odpadní organické hmoty, která se přeměňuje na tekutinu vhodnou pro výrobu biopaliv a bioplynu.

V Northwichském zařízení se bude produkovat především bioplyn, který bude využíván k výrobě elektrické energie. Výkon zařízení bude 5 MW. Zbytky odpadu, které enzymy nerozloží jako kovy a plasty budou dále recyklovány. Část plastů bude moci být následně také energeticky využita.

Schématické znázornění procesu zpracování odpadu. Zdroj: http://www.dongenergy.co.uk/

V provozu již příští rok

Novozymes a DONG Energy se dohodly na dlouhodobé spolupráci, která počítá s rozvojem technologie využívající enzymy pro zpracování odpadu.

ZEVO společnosti REnescience má být uvedeno do provozu počátkem roku 2017, jeho financování, výstavbu a provoz bude zajišťovat DONG Energy, které také intenzivně zkoumá možnosti výstavby takovéhoto zařízení i na dalších místech po celém světě.

Zdroj úvodní fotografie: www.dongenergy.co.uk

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se