Domů
Rychlé zprávy
Britský regulátor spouští vyšetřování nedávného blackoutu
Blackout in London (9th August 2019). Zdroj: Yui Mok, PA Images

Britský regulátor spouští vyšetřování nedávného blackoutu

Britský energetický regulátor Ofgem spouští vyšetřování blackoutu který postihl 9. srpna v odpoledních hodinách Londýn a jih Británie. Šetření má odhalit, zdali jednotlivé společnosti postupovaly dle platných předpisů a zdali bylo možné blackoutu předejít. Vyšetřování se týká přenosových i distribučních společností a některých provozovatelů elektráren.

Energetický regulátor Ofgem vydal tiskovou zprávu, ve které informuje o zahájení vyšetřování výpadku dodávek elektřiny (blackoutu), který nastal 9. srpna tohoto roku. Blackout tehdy postihl oblast jižní Británie a ochromil fungování Londýna a dopravy v jeho okolí. Důvodem blackoutu byl dle zprávy tamního provozovatele přenosové soustavy (TSO) současný výpadek dvojice významných zdrojů, který byl způsoben úderem blesku. Dodávky elektrické energie pro konečné spotřebitele byly ve většině případů obnoveny přibližně za hodinu, ale například v oblasti železniční dopravy byly dodávky obnoveny až za několik hodin.

Offshore větrný park Hornsea. Zdroj: Dong Energy
Offshore větrný park Hornsea. Jeden z dvojice zdrojů, které přestaly po úderu blesku dodávat energii. Zdroj: Dong Energy

Vyšetřování případných pochybení

Společnosti, které budou do vyšetřování zapojeny, jsou jak provozovatelé sítí TSO (National Grid ESO) a 12 DSO z Anglie a Walesu, tak i provozovatelé elektráren, u nichž došlo k výpadku. Konkrétně jde o společnosti RWE Generation (Little Barford Power station) and Orsted (Hornsea).

Vyšetřování by mělo objasnit, zda využil místní TSO (National Grid ESO) všech svých možností (mimo jiné např. podpůrných služebPpS), které jako zajišťovatel systémových služeb (SyS) má k dispozici. Dále se pak chce Ofgem zaměřit na důvody, které vedly u provozovatelů distribučních soustav (DSO) k dlouhému výpadku některých částí kritické infrastruktury. K vyšetřování bude proto přizván i regulátor železniční dopravy ve Spojeném království (Office of Rail and Road).

Little Barford Power Station CCGT. Zdroj JThomas for Geograph Britain
Paroplynová elektrárna Little Barford. Jeden z dvojice zdrojů, které přestaly po úderu blesku dodávat energii. Zdroj: JThomas for Geograph Britain

Ofgem v tiskové zprávě zmiňuje, že šetření není zaměřeno na nikoho konkrétního a předem nepředpokládá vinu žádné z vyšetřovaných společností. Cílem je zjistit, zdali všechny zúčastněné společnosti postupovaly dle platných předpisů a zdali nedošlo k porušení povinností. V případě, že budou nalezena pochybení, využije Ofgem svého postavení a upraví pravidla tak, aby bylo příště možné podobným situacím předejít.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516