Domů
Rychlé zprávy
Část horníků z OKD by mohlo podle ministra Mládka zaměstnat státní DIAMO

Část horníků z OKD by mohlo podle ministra Mládka zaměstnat státní DIAMO

Situace ohledně hromadného propouštění horníků v OKD je stále nejasná. Pokud OKD k tomuto kroku přistoupí, může podle ministra Mládka část propuštěných horníků pojmout státní podnik DIAMO, který v Moravskoslezském kraji spravuje vytěžené doly.

Horníkům, pro které by se nenašlo nové pracovní místo, by stát mohl pomoci formou dočasného příspěvku. „Znamenalo by to dočasný příspěvek po dobu tří let ve výši 7 až 8 tisíc korun,“ uvedl ministr Mládek.

„Chtěli bychom aktivizovat státní podnik DIAMO, který by mohl odstraňovat ekologické škody a mohl by zaměstnat 200 až 300 horníků, kteří by odešli z OKD.“

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Na případné hromadné propouštění v OKD se připravuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že její úřad nyní čeká na přesné informace od vedení OKD, kdy a kolik lidí se bude propouštět.

„Jsme připraveni na to propouštění tak, že už dnes víme, jaká volná pracovní místa v regionu jsou,“ řekla v rozhovoru pro Českou televizi ministryně Marksová.

Hornické odbory propouštění odmítají a požadují vyšší odstupné

Rada Sdružení hornických odborů OKD (SHO) však se současným způsobem propouštění zaměstnanců zásadně nesouhlasí. Podle odborů se jedná o hromadné propouštění ve smyslu kolektivní smlouvy, a požadují tak zvýšené odstupné.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský dříve uvedl, že vedení společnosti předalo odborům návrh na plošné propuštění 345 pracovníků ke konci letošního června. Rovněž oznámil, že prioritou OKD je ukončení těžby v Dole Paskov, který zaměstnává přibližně 1700 kmenových zaměstnanců, ke konci letošního roku. Na sjezdu odborů ale minulý týden výkonný ředitel OKD Antonín Klimša prohlásil, že o definitivním uzavření žádného dolu společnost zatím nerozhodla.

„Máme 2500 dodavatelských zaměstnanců ve firmách, 200 zaměstnanců v agenturách a my jsme dostali vyjádření o propouštění 345 kmenových zaměstnanců,“ řekl předseda SHO Jaromír Pytlík

Další setkání odborů a managementu OKD se má uskutečnit 29. března, kdy by se vedení společnosti mělo oficiálně vyjádřit ke stanovisku odborů. Ty, kvůli situaci ve firmě, již na konci února vyhlásily stávkovou pohotovost.

Zdroj úvodní fotografie: DncnH

Komentáře

(3)

Peppa

18. březen 2016, 11:38

Část horníků z OKD by mohla podle ministra M. Stropnického zaměstnat armáda. :-)

Viktor

22. květen 2016, 19:36

KLONGON

3. červen 2016, 07:26

JAKOU ČÁST A CO TAM BUDOU TI ŠEDESÁTNÍCI DĚLAT A ZA KOLIK

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.