Domů
Rychlé zprávy
Cena emisních povolenek EUA v červenci klesla o 17 % na téměř 3leté minimum
Zdroj: Pixabay

Cena emisních povolenek EUA v červenci klesla o 17 % na téměř 3leté minimum

Evropské emisní povolenky (EUA) obchodované v rámci evropského emisního systému obchodování (EU ETS) zaznamenaly v předchozím měsíci výrazný pokles ceny. Podepsal se na tom odchod Velké Británie z Evropské unie a snižování aktivity traderů před letní prázdninovou sezonou.

Cena povolenek EUA uplatnitelných do prosince 2016 dosáhla průměrné červencové hodnoty 4,65 euro za tunu oxidu uhličitého, což je o 98 eurocentů nižší hodnota než červnový průměr 5,63 euro za tunu, uvádí to data společnosti Platts založená na denních závěrkách. Oproti červnu si tak cena povolenky minulý měsíc přihoršila v průměru o 17 %.

Cena povolenek již na konci června poklesla v návaznosti na odchod Velké Británie z Evropské unie, který byl odhlasován 23. června. Vliv na cenu má především nejistota budoucí účasti Britů v systému EU ETS.

Ceny poklesly na téměř 3leté minimum

Ceny povolenek klesly 11. července na 27měsíšní minimum, poté zaznamenaly více než 10% nárůst, následně však došlo opět k poklesu. Nejnižší hodnoty dosáhly emisní povolenky 1. srpna, když cena za tunu oxidu uhličitého klesla na 4,38 euro za tunu, což představuje 32měsíční minimum.

Cena evropských emisních povolenek klesla 1. srpna na téměř 3leté minimum. Zdroj: EEX

Množství obchodovaných povolenek zaznamenalo ke konci července rovněž pokles s tím, jak obchodníci uzavírali své knihy před prázdninovou sezonou.

Na cenu emisních povolenek vyvíjí tlak také snižování ziskovosti uhelných elektráren vlivem rostoucí ceny uhlí a relativně nízkých cen silové elektřiny. Pokračující oživení ceny černého uhlí znamená rapidní propad marží uhelných elektráren.

Evropské černé uhlí API2 zaznamenalo nárůst ceny z únorových 36,5 dolaru za tunu na 61,5 dolaru za tunu 29. července (CIF ARA futures na 2017).

Německý clean dark spread, představující indikativní zisk včetně započtení ceny uhlí a emisních povolenek, na příští rok pro elektrárny s účinností 35 % poklesl 28. července na 5,5leté minimum 0,55 euro za MWh.

Komentáře

(1)

Martin Hájek

5. srpen 2016, 17:41

"Pokračující oživení ceny černého uhlí znamená rapidní propad marží uhelných elektráren." Platí v případě černého uhlí. Pro hnědé uhlí, které je většinou v EU vertikálně integrované s těžbou, je to naopak mana z nebes.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.