
ČEZ postaví v Tušimicích velké bateriové úložiště energie
Energetická společnost ČEZ postaví v Tušimicích na Chomutovsku velký bateriový systém pro ukládání energie. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Stavba má začít příští rok, firma chce spustit zařízení na přelomu let 2018 a 2019. Spuštění podobného zařízení nyní dokončují společnosti E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku.
Baterie instalované E.ON a Solar Global budou mít kapacitu jedné megawatthodiny (MWh), náklady na vybudování v obou případech činí zhruba 20 milionů korun. Projekt ČEZ by měl být mírně větší, výši investice Beneš nesdělil.
„Bateriové systémy, ať už ty velké pro stabilizaci sítě, podpůrné služby a řízení odchylky velkých zákazníků, nebo ty malé, které budou lidé používat v domácnostech, budou součástí budoucnosti energetiky,“ řekl Beneš.
Výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek v srpnu ČTK řekl, že velkých bateriových úložišť energie se může v Česku do začátku roku 2019 začít stavět kolem 20.
Asociace už dříve uvedla, že prosazuje, aby velké bateriové systémy měly v energetické legislativě podobné postavení, jako mají přečerpávací vodní elektrárny a mohly být využívány jako regulační zdroj, tak jak tomu je v některých západních zemích.
Mohlo by vás zajímat:
1000 USD/kWh? Dost je natáhli, ve světě se staví za polovinu.
Naprostý souhlas. Před lety jsem byl nucený zajistit napájení pro zajištění ošetřování pacienta (odsávačka hlenů, pohyb polohovatelného lůžka, koncentrátor kyslíku). Použil jsem dva akumulátory 12V/200Ah, automatickou nabíječku a střídač. Dohromady to stálo okolo 28 tisíc. Tak že 4,8 kWh za uvedenou cenu.
No jo, olovo. To se v tady těch aplikacích nepoužívá, protože to nemá dostatečnou životnost.
Akumulace stále funguje ale přesto se snažím získat náhradu. Stále se ptám po možnosti koupě HE3DA. Nikde není údaj o ceně cca 5 kWh akumulace.
Spíše bych doporučil podívat se někde na Alibabovi na LiFePO články od nějakých renomovanějších výrobců nebo na lithium-titanátové baterie od Toshiby.
Tedy\ jesli jsem se nespletl v řádu. Ke každé 1 MW FVE by měl být postaven zdroj bateriový zdroj 1 MWh pro vykrývání cca 8 hodin, za 20 mil Kč , ale cca 300 MWh pro vykrývání cca 4 měsíců. Sečte si prosím investiční náklady na 1 MW zdroj trvalejší dodávky. Jen 10(či20)x300 je 3-6 000 milionů Kč. Proti tomu je náklad na panely 1 MW FVE sranda.
To co navrhujete je naprostá pitomost. Ukládat do baterií elektřinu na 4 měsíce může chtít jen ....... (doplňte si ci chcete).
Nehodlám se prit nad nápady preddiskutujiciho, nicméně co nam (ehm, ERÚ) brání nastavit regulatorni ramec tak, že 1MW FVE elektrárna si nasmlouva 1MW vykonu v teplé plynove elektrarne, která bude k dispozici, pokud si operátor trhu řekne? Čistě z toho důvodu, že mimo spickovani se plyn momentálně nevyplatí, jiné zdroje dodají (obvykle) energii ochotně a levněji.
Tímto opatřením by se vliv FVE na horní extrémy omezil na skutečné náklady plynové elektrárny... a stále by to mělo vycházet levněji než baterie na 4/6/8 hodin.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se