Domů
Rychlé zprávy
Čína poprvé v historii stanovila omezení energetické spotřeby

Čína poprvé v historii stanovila omezení energetické spotřeby

Čína stanovila omezení spotřeby energie pro roku 2020 na maximálně 5 miliard tun uhelného ekvivalentu, uvedla to agentura Reuters. Podle pracovníka čínských odborníků ovšem nebude pro Čínu problém udržet spotřebu energie pod touto hranicí.

Čína, největší světový znečišťovatel ovzduší a druhá největší ekonomika světa, ve svém pětiletém plánu pro roky 2016-2020 poprvé v historii stanovila omezení spotřeby energie. Omezení stanovené pro rok 2020 na 5 miliard tun uhelného ekvivalentu představuje 16% nárůst oproti 4,3 miliardám tun v roce 2015, tedy růst okolo 3,2 % ročně.

Spotřeba energie v Číně vzrostla v minulém roce meziročně o 0,9 %, v roce 2014 byl nárůst 2,2 % a v roce 2010 dokonce 5,9 %.

Čína již dlouho zvažovala zavedení omezení spotřeby energie ve snaze zvýšit energetickou účinnost průmyslu, řešit problémový smogomezit produkci skleníkových plynů, kterých Čína produkuje nejvíce na světě. Na řadu mají přijít i strukturální reformy, které by měly pomoci Číně oddělit závislost ekonomického růstu na růstu spotřeby energie.

Znečištění ovzduší v Číně patrné i ze snímků pořízených z družic. Zdroj: NASA Goddard Space Flight Center
Znečištění ovzduší v Číně patrné i ze snímků pořízených z družic. Zdroj: NASA Goddard Space Flight Center

Spotřeba energie v Číně zpomalila s klesajícím růstem ekonomiky a přechodem na růstový model se zdroji růstu ve službách spíš než investicích. Země v letošním roce usiluje o snížení spotřeby energie na jednotku hrubého domácího produktu o více než 3,4 %.

Nepříliš ambiciózní limit

„Omezení je poměrně volné a neměl by být žádný problém jej dosáhnout. Vláda si chce ponechat určitý prostor v případě, že využití energie zvýší svůj nárůst v následujících letech.“ řekl Lin Boqiang, ředitel na výzkumu úspor energie  na Xiamen University.

Yang Fudanq, senior poradce americké Rady pro ochranu přírodních zdrojů, řekl, že hodnota limitu byla vypočtena z prognózy 6,5% ekonomického růstu čínské ekonomiky v letech 2016-2020 a cíle snížit energetickou náročnost za stejné období o 15 %.

„Podle mých zkušeností jsou vládní plány konzervativní. Snížení energetické náročnosti by mohlo být 18 %, což by znamenalo udržení spotřeby energie na zhruba 4,8 milionech tun,“ tvrdí Yang Fudanq, kterého citoval Bloomberg.

Omezení spotřeby uhlí, podpora jádra a OZE

Spotřeba uhlí, která v Číně představuje 64 % celkové spotřeby energie, v roce 2015 poklesla o 3,7 %, a zaznamenala tak pokles druhý rok v řadě. Čína má v úmyslu, ve snaze omezit zásoby uhlí, do roku 2020 omezit těžbu o 500 milionů tun.

Jen v roce 2016 plánuje Čína uzavřít více než 1000 uhelných dolů s celkovou produkční kapacitou 60 miliónů tun uhlí ročně a omezit otevírání nových dolů v následujících 3 letech.

Naproti tomu je snahou Číny podpořit jadernou energetiku a obnovitelné zdroje energie. V příštích 5 letech má země v plánu vybudovat 40 jaderných reaktorů. Do roku 2020 by také mělo každý rok přibýt až 15 GW nového instalovaného výkonu ve větrných20 GWsolárních elektrárnách.

Úvodní fotografie: Nicolò Lazzati

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
6. březen 2016, 18:01

Dvě připomínky:

- Bylo by fajn uvést zdroj originálního textu, je to slušnost.

- Těch 35 GW instalovaného výkonu VtE a FVE je zcela jistě nějaká chyba, protože jen loni bylo celkem v Číně nainstalováno cca 50 GW těchto zdrojů (32+18 GW).

David Vobořil
6. březen 2016, 23:08

Díky za reakci, zdroj informace o omezení spotřeby byl v článku uveden, pro úplnost zde.

Čína plánuje do roku 2020 ročně přidat 35 GW instalovaného výkonu ve větrných (15 GW) a solárních (20 GW) elektrárnách. V tomto případě máte pravdu, že v textu to vyznělo jako celkem 35 GW do roku 2020. Díky za upozornění.

Jan Veselý
7. březen 2016, 06:02

Omlouvám se za ten odkaz, nevšiml jsem si. Každopádně bych ovšem bral s rezervou cokoliv, co publikovala IEA, protože je to jedna z těch organizací, které jsou charakteristické tím, že jejich predikce a odhady jsou zcela mimo realitu a ten jejich odhad je z roku 2011, tj. už dost zastaraly.

V několika příštích dnech by měl být publikován energetický program pro 13.pětiletku (2016-2020), ten bude mnohem konkrétnější a aktuálnější.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se