Deloitte: Snížení podpory OZE povede k rušení zařízení, hrozí velké ztráty
Vládou navrhované snížení dotací pro podporované zdroje energie (POZE) by podle solárníků vedly ke zrušení až dvou gigawattů (GW) stávajících fotovoltaických elektráren (FVE) a zároveň by ohrozily výstavbu dalších zařízení. Veřejné rozpočty by tím přišly do roku 2030 o výnosy zhruba za 141 miliard Kč. Problémy by se navíc mohly přesunout i do dalších oborů včetně bankovního sektoru. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, kterou zveřejnila Solární asociace. Vyjádření ministerstva financí a dalších odborníků ČTK zjišťuje.
Dotace na POZE stát vyplácí od roku 2006, do loňska na nich vyplatil v souhrnu více než 538 miliard Kč. Další miliardy korun zaplatili odběratelé v rámci svých plateb za dodávku elektřiny.
Vláda chce v příštím roce vyčlenit ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie 8,5 miliardy korun, stejně jako letos. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) přitom původně pro rok 2025 podle stávajících pravidel počítalo s částkou 31,2 miliardy korun. Kabinet navrhl například individuální vyhodnocování výnosnosti provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Vláda bude také podporu vyplácet na nižší úrovni než dosud. Současné výnosové procento ve výši 8,4 procenta pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2006 až 2012 může být podle ministerstva financí v souladu s evropskými pravidly sníženo až na 6,3 procenta.
Bez výraznější provozní podpory se však provozovatelé podle Solární asociace neobejdou, samotné příjmy z prodeje energie totiž nestačí. Podle studie tak hrozí neschopnost investorů platit nájmy, úvěry bankám a další závazky. Při platební neschopnosti navíc provozovatelům hrozí odebrání licence Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pro dodávku elektrické energie do sítě. Důsledkem bude podle studie rušení elektráren o celkovém výkonu až dvou GW ze sítě a znemožnění výstavby až 3,6 GW nových solárů.
„V současné době je cca 72 procent investic do nových velkých FVE realizováno investory, kteří již v ČR FVE vlastní a provozují. Zrušení či snížení provozní podpory tak ohrožuje nejen existenci postavených zdrojů, ale i budoucí investiční aktivity majitelů FVE,“ uvádí studie.
Zastavení výstavby nových solárů by podle studie mělo dopad i na HDP nebo domácnosti a to v řádu desítek miliard korun. Podle asociace by se negativní dopady přelily i do dalších oborů. Bankám by podle studie hrozilo nesplácení úvěrů za stávající fotovoltaiky ve výši 30 miliard korun. Dalším z důsledků by pak bylo oslabení konkurenceschopnosti českých firem kvůli nedostatku tzv. zelené energie.
„Abychom pokryli potřeby stávajících českých firem, je zapotřebí velmi rychle stavět nové obnovitelné zdroje. Stát se namísto toho rozhodl zlikvidovat i ty stávající,“ uvedl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.
Upozornil, že návrh bude mít vliv i na důvěru investorů. Tři zahraniční solární investoři Enery, Voltaic Network a Photon Energy Group už totiž oznámili, že chystají žalobu proti Česku.
Návrh opatření k POZE je nyní ve Sněmovně, konečné schválení čeká kabinet před třetím čtením státního rozpočtu.
sip rot
Mohlo by vás zajímat:
Člověk by řekl, že pokud něco k životu potřebuje dotace, tak se nejedná o správnou investici. Vždyť ty dotace nepadají z nebe, ale musely se vybrat od těch, kteří dotace neberou.
@Richard Vacek 13. listopad 2024, 14:48
Je třeba si nejdříve uvědomit příčinu a následek.
Stát chtěl více OZE, tedy na ně poskytl dotace, aby přilákal investory.
Za nějakých podmínek do toho investoři šli a stát dostal více OZE.
Problém je, že stát zaspal, slíbil nějaké podmínky, které není schopen plnit.
Hlavní chyba není u investorů, ale u státu.
Je potřeba jít ještě hlouběji. EU chtěla aby se dotovaly nesmysly. Podnikatelé v oblasti nesmyslů tlačili na politiky a prosadili si nesmyslně vysoké dotace. Raději snad ani nevědět jak to probíhalo.
No a teď by chtěli aby penězovod pokračoval.
@Richard Vacek 13. listopad 2024, 17:07
Podmínky solárního boomu v ČR před 14 lety byly naše národní a ne z EU.
EU sice v některých očích může za všechno, ale za tohle ne.
To je pravda, ale je to podle vzoru Německa a na základě té směrnice.
Proč to u nás ve 2009-10 skončilo tak, jak skončilo:
1) U nás bylo podle vzoru Německa povoleno jen omezené snížení podpory/rok. Ale Němci to udělali chytřeji, omezení bylo v zákoně, číslo o kolik jen ve vyhlášce. U nás obojí v zákoně, tedy i to číslo musel schválit parlament s celým legislativním kolečkem.
2) ve 2008-9 skokově klesla cena FV panelů.
3) U nás navíc o dost posílila koruna = další slevnění, které jinde nebylo.
4) Solární loby ještě v průběhu 2009, když už byla vydána zpráva, jaký to bude průšvih tvrdila, že se nic neděje a výkupní ceny jsou v pořádku.
5) Padla vláda a veškerá legislativa se opozdila.
6) I pozdě schválený zákon nabyl platnost s dalším zpožděním až k 1.1.2011. Proč tak velká prodleva si můžeme jen domýšlet.
Ale zase potom bylo u nás snížení provozních dotací FVE razantnější, až byly zrušeny úplně. V Německu byly od 2011 výkupní ceny vyšší.
Oldřich Vojíř, tuším tehdy předseda hospodářského výboru sněmovny, vznesl (neúspěšný) pozměňovací návrh na ještě pozdější termín. Nevěřil jsem vlastním očím při čtení stenozáznamu.
@Bob 13. listopad 2024, 21:49
Možná podle německého vzoru, ale se špatně nastavenými parametry.
To, že solární lobby vydala nějakou zprávu, není pro vládu žádná omluva.
Těch důvodů bylo více, ale odpovědnost padá na vládu a parlament ČR a ne na solárníky a ne na EU.
To Jarda: Ty parametry a vlastně skoro celé znění zákona ale byly podle vzoru Německa.
Jasně, že nakonec rozhodovala sněmovna, takže na ni padá největší podíl viny. Ale nelze přehlédnout silné lobistické tlaky pro ještě větší a hlavně delší nadměrnou podporu FVE působící na ty politiky.
Jednak to byli zelení a příznivci FVE a také tam byl silný zájem, co nejvíce na tom vydělat. Jak už jsem psal, lidé ze solární asociace a podobných organizací tvrdili ještě po vydání zprávy o tom průšvihu, že těch FVE není moc a podpora je přiměřená.
@Bob 14. listopad 2024, 10:47
O důvodech, proč sněmovna takto rozhodla tu můžeme spekulovat dokola, ale to na odpovědnosti nic nemění.
Jenže ve vládě a většinou i sněmovně jsou už dávno jiní lidé. Zatímco v těch organizacích, co tak prosazovaly ty vysoké podpory, včetně u politiků a vysloveně nám tenkrát lhali tam většinově "sedí" pořád.
A nyní opět volají po provozní podpoře (kromě 50% investiční) pro FVE a to hlavně pro velké solární parky, zcela bez akumulace.
A nyní se opět bouří proti kontrolám. Chápu, že kontroly jsou nepříjemné, ale pokud nejsou předotovaní a to nad % schválená i EU, tak se přece nemají čeho bát. Naopak bychom se zbavili "pachuti" a mohli by očistit své jméno. To by jim stálo i za tu administrativu navíc. Ale zjevně nemají úplně čisté svědomí.
Je to pouze "bouře ve sklenici vody". Provozní podpora je notifikována EU na takové úrovni výnosového %, aby to pokrylo náklady a ještě přiměřený zisk. Navíc i podle už proběhlých kontrol většina FVE není předotovaná. Ale chápu, že solární loby vadí jakákoliv možnost snížení dotací.
Druhá věc je, že pokud jde o staré instalace z let 2009-10, stejně jim podpora bude zcela končit nejpozději ve 2029-30. A i kdyby to znamenalo u některých předčasný (o 5-6 let) konec, nebyla by to zase taková škoda. Jsou to technicky a hlavně morálně zastaralé instalace s množícími se závadami a z toho vyplývajícími značnými náklady na provoz. Během několika let budou nahrazeny mnohem lepšími (hlavně střešními a s akumulací) FVE. Zvláště, když budou brzo povinné. Nejdříve na nových budovách a pak i rekonstrukcích.
Pokud dotace, tak mají smysl ty investiční do akumulace. Ne provozní a ještě v nesmyslných výškách v násobcích ceny silové elektřiny (třeba 16 kČ/kWh).
Na stavbu nových FVE to nebude mít téměř žádný vliv, když už dávno žádné provozní dotace nejsou a pokud se nebudou stavět velké solární parky bez akumulace, navíc firmami žijícími z dotací, tak žádná velkíá škoda. FVE budeme mít i tak brzo tolik, že pro jimi vyrobenou elektřinu nebude využití, takže budou odpojovány a v tom případě poroste i cena jimi vyrobené elektřiny (fixní náklady se rozpočítají mezi méně prodané elektřiny).
Jistě by bylo lepší, kdyby zákon byl napsán lépe a v osudném období jsme nepodlehli ujišťování solární loby, že je vše v pořádku a dříve snížili podpory. Mimochodem velmi podobné problémy měli i ostatní státy. Třeba v Německu snížili podpory o cca 1/2 roku dříve, ale zase o méně, takže je to stálo celkově daleko více. Hlavně ale je to podle i našemu právu nadřízené směrnice EU, kde se výše podpory určuje dle nákladů a přiměřeného zisku, což je dáno právě tím výnosovým %. A toho si měli být vědomi ti, co stavěli ty FVE do 2010 (a to nemluvím o tom, že nezřídka podvodně připojovali zrovna do 31.12., což se ale dodatečně těžko dokazuje a pak taky platí presumpce neviny).
Ke každému podnikání patří určité riziko, s kterým je nutno počítat. I pro ně muselo být tehdy zřejmé, že ke snížení podpory může dojít a to i dodatečně a legálně. Třeba zvláštní daní, jak se to nakonec udělalo. Zvýšení daní a poplatků v průběhu podnikání je běžné riziko každého podnikatele. Je solárníci si vždy mysleli, že oni jsou něco více.
Dotace do OZE se u nás už musí zrušit, protože trh FVE bez dotací ve světě je již obrovský, a extrémně rychle roste.
Jen tam kde neumí stavět FVE chtějí dotace.
Nedávno jsme oslavili 1 TW instalovaného výkonu fotovoltaiky ve světě a dnes tu mám zprávu o dosažení 2 TW celosvětové instalované fotovoltaiky.
pv-magazine.com/2024/11/13/global-installed-pv-capacity-tops-2-tw
Neexistuje jiná technologie výroby elektřiny která by se během 2 let takto rozvinula na tak obrovské škále.
A tady je český překlad úvodní části toho článku:
Globální solární rada oslavuje historický úspěch dosažení 2 TW celosvětové instalované fotovoltaické kapacity.
Zatímco dosažení 1 TW instalovaného výkonu trvalo 68 let (1954–2022), na přidání dalšího TW byly zapotřebí pouze dva roky, od roku 2022 do roku 2024, uvedla rada.
Podle odhadů rady a společnosti SolarPower Europe bylo milníku 2 TW dosaženo nedávno. Obě asociace odhadují, že je nyní instalováno 7 miliard solárních panelů a 25 milionů „solárních domů“.
Rychlá expanze solární technologie snížila náklady, takže solární energie je v mnoha zemích nejlevnější formou energie.
S ročními hodnotami instalací kolem 500 GW a globální výrobní kapacitou 1,1 TW prokázal solární fotovoltaický průmysl, že dokáže dodat technologii potřebnou ke splnění cíle ztrojnásobit globální kapacitu obnovitelné energie do roku 2030 .....
To je dobře,
takže navrhneme vládě, ať zruší dotace na FVE. Maximálně ať jsou dotace na baterie, ale zbytek ať si investoři platí.
Vyplacená suma od 2006, do loňska více než 538 miliard Kč je pořád nižší než je potřeba jen na jeden rok výplat důchodů a navíc tyto dotace vytvořily pracovní místa a firmy se zajímavými obraty.
Ale pořád je to podstatně více, než za postavení JE se dvěma bloky, která by vyrobila podstatně více elektřiny a navíc v době, kdy ji potřebujeme.
Pracovní místa to vytvořilo především v Číně, kam jde také většina peněz. Na rozdíl od jádra, kde jsme byli schopni vyrobit komplet celou JE a to i na vývoz a i nyní jsme schopni vyrobit podstatnou část, takže hodně peněz "zůstane doma".
Netusim proc jste si za priklad vybral zrovna duchodce, ale ti lide cely zivot pracovali a odvadeli dane atd. Ne, nejsem duchodce. Ale jednou tam budu. A predstava, ze na muj duchod "uz penize nebudou" me netesi. Taky jsem cely zivot pracoval.
A mate taky nejake cislo po ruce, co nas stoji zdravotnictvi, školstvi, vysluhy armade a policii a dalsich šméček?
Jestlize se dneska vyplaci obycejnym solarnikum 50 haliru za vyrobenou kWh, nechapu proc by se mely nejakym zbohatlikum vyplacet "provozni dotace 16 Kc/kWh. Platime to vsichni tem kamaradickum tech, co tehdy byli u vesla. Myslim, ze uz toho bylo až až.
Ono to urcite pujde i bez provoznich dotaci. Toho se nebojim.
No, tak podle původních propagandistických řečí, kdy bylo tvrzeno, že dotace budou vypláceny 15, maximálně 20 let a poté budou OZE plně konkurence schopné a etablované na trhu, se spíše zdá, že tyto budou věčným požíračem podpor s nejspíše stále vyššími nároky.
Mě to nepřijde jako správná cesta.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se