Domů
Elektřina
Dodávka elektřiny v Německu si zachovala vysokou míru spolehlivosti i v roce 2015
vedení

Dodávka elektřiny v Německu si zachovala vysokou míru spolehlivosti i v roce 2015

Z pohledu průměrné systémové doby přerušení dodávek elektřiny si německá přenosová soustava v roce 2015 zachovala vysokou míru spolehlivosti z předchozích let. Mírný nárůst výpadků je připisován extrémním vlivům počasí. Uvádí to tisková zpráva Bundesnetzagentur.

Ukazatel SAIDI (System Average Interruption Duration Index), který představuje průměrnou systémovou dobu trvání přerušení dodávky elektrické energie, dosáhl v Německu za předchozí rok hodnoty 12,7 minut. To je mírný nárůst oproti hodnotě 12,28 minuty z roku 2014. Podle Jochena Homanna, předsedy německého energetického regulačního orgánu Bundesnetzagentur, je tento nárůst způsoben především výkyvy počasí.

„Navzdory tomu, že hodnota (SAIDI) mírně vzrostla, je kvalita dodávky elektrické energie v Německu na velmi vysoké úrovni. Příčinou nárůstu průměrné doby přerušení dodávek jsou především výkyvy počasí jako bouře a vlny veder. Energiewende a zvyšující se podíl decentrální výroby elektrické energie stále nemají negativní účinky na kvalitu dodávek elektřiny,“ tvrdí Homann,

Ukazatel SAIDI - poslední rok (světle modrá), průměr za posledních 5 let (tmavě modrá). Zdroj: ceer.eu
Ukazatel SAIDI – rok 2013 (světle modrá), průměr za roky 2009-2013 (tmavě modrá). Zdroj: ceer.eu

V roce 2015 zaznamenalo zhruba 850 německých provozovatelů přenosových a distribučních sítí 177 751 přerušení dodávky, v roce 2014 to bylo 173 825 přerušení.

Spolehlivost by mohla být ohrožena v budoucnu

S masivním rozšiřováním obnovitelných zdrojů v Německu by mělo jít ruku v ruce i adekvátní budování přenosových kapacit. S tím mají Němci prozatím problémy. Výstavba páteřní linky SuedLink německé přenosové soustavy spojující sever s jihem nabírá zpoždění především kvůli protestům proti výstavbě nadzemních vedení.

Nově schválená podoba SuedLink, které bude kompletně pod zemí, nemá šanci být dokončena v době, kdy budou na průmyslovém jihu Německa odstaveny jaderné elektrárny. Kvůli tomu začala německá vláda omezovat výstavbu větrných elektráren na severu země.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Veselý
21. říjen 2016, 13:49

SAIDI udává, jak kvalitně je vybudována a řízena (hlavně distribuční) síť. Jak je vidět, ani ty, některými do nebe velebené, "stabilní" zdroje (ČR, PL) spolehlivost dodávek nezajistí.

Pavel
22. říjen 2016, 18:50

Tím "kvalitním řízením" distribuční sítě máte evidentně na mysli přetoky německé tzv. obnovitelné elektřiny přes Polsko a ČR a dotování plynových elektráren. :-)

Jan Veselý
22. říjen 2016, 19:55

A víte jaký je rozdíl mezi přenosovou a distribuční sítí?

Josef
22. říjen 2016, 21:32

No spolehlivost , ono záleží jak se na to díváte. My máme výpadky , jenže proč ? Protože investujeme do sítí to jsou hlášené výpadky a Němci mají spolehlivou síť protože do ní neinvestují a tak nemusí vypínat el. energii spotřebitelům , to ovšem neznamená , že jejich síť je na tom dobře.

Jan Veselý
23. říjen 2016, 22:59

To je samozřejmě nesmysl, rozdíl je v tom, že státy jako Dánsko, Německo nebo Švýcarsko dlouhodobě pracují na tom, že distribuční sítě se stěhují pod zem. Neohrozí je tak námraza, bouře, blesky, padající větve, blbečci s kusem drátu, ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se