Domů
Německo
Německá vláda příští rok znovu zadotuje síťové poplatky, aby snížila ceny elektřiny
Větrné elektrárny, vedení.
Zdroj: TenneT

Německá vláda příští rok znovu zadotuje síťové poplatky, aby snížila ceny elektřiny

Německo
3 komentáře
15. listopad 2023, 06:22
David Vobořil

Německá vláda odsouhlasila dotaci ve výši 5,5 miliardy eur, která má být v roce 2024 použita na snížení síťových poplatků v koncové ceně elektřiny. Tento krok má zmírnit dopady rostoucích cen elektřiny na spotřebitele.

Němečtí provozovatelé přenosové soustavy oznámili výši síťových poplatků pro rok 2024. Díky dotaci z Fondu hospodářské stabilizace ve výši 5,5 miliardy eur budou poplatky zachovány téměř na stejné úrovni jako v předchozích dvou letech.

Německá vláda již pro letošní rok dotovala poplatky za přenosovou soustavu 12,8 miliardami eur, aby je udržela na úrovni roku 2022. Za účelem financování snížení síťových poplatků a dalších opatření pro snížení cen elektřiny mají být alespoň částečně využity zisky z daně z neočekávaných zisků.

Výpočet poplatků za přenosovou soustavu vychází z prognózy nákladů provozovatelů přenosové soustavy pro rok 2024. Ačkoli provozovatelé přenosové soustavy očekávají, že náklady 2024 oproti roku 2023 klesnou, stále zůstávají na vysoké úrovni. Hlavním důvodem je přetrvávající vysoká úroveň cen na trzích s elektřinou a dalšími energetickými komoditami. Ty mají dopad zejména na náklady na redispečink, rezervu sítě a poskytování regulační energie, jakož i na nákup elektřiny na pokrytí ztrát.

Síťové poplatky jsou zahrnuty v účtech za elektřinu a ve druhé polovině roku 2022 tvořily více než 20 % ceny, kterou německé domácnosti platí za elektřinu. Poplatky za distribuční síť se také zvýší, a to v průměru o 11 %, a to i přes finanční podporu vlády.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zdeněk
15. listopad 2023, 08:04

Kupředu levá !

Michal K.
15. listopad 2023, 09:36

dotuje sa oze.

dotuje sa siet.

dotuje sa priemysel, aby prezil vysoke ceny elektriny.

nieco mi nasepkava, ze to nebude zrovna idealne ...

Zbyněk Poisl
15. listopad 2023, 13:17

To je vidět, jak levnou elektřinu ty OZE produkují. Už se bez dotací neobejde jen jejich výstavba, ale i samotný provoz a elektřina! Nezbývá než doufat, že se Německo udotuje k smrti dřív, než zničí celou Evropu!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se