E.ON letos investuje do obnovy distribuční sítě 4 mld. Kč

DomůRychlé zprávyE.ON letos investuje do obnovy distribuční sítě 4 mld. Kč

Společnost E.ON Distribuce bude letos investovat do obnovy a rozvoje distribuční sítě elektrické energie na území jižních Čech, jižní Moravy, Vysočiny, Zlínského a Olomouckého kraje čtyři miliardy korun, tedy zhruba o 500 milionů korun více než loni. Firma letos plánuje na 6000 staveb, z toho 80 jsou stavby velmi vysokého napětí. ČTK to řekl mediální zástupce společnosti Jakub Žižka.

„Modernizace elektrické sítě je nikdy nekončící proces. Naším cílem je udržovat síť v bezpečném a spolehlivém stavu, který bude odpovídat požadavkům regulátora i odběratelů. V zastavěných územích nahrazujeme venkovní vedení kabelovým, které je uloženo v zemi, a proto je odolnější. Umožňuje nám připojit domácnosti s většími odběry energie. Předpokládáme, že požadavky odběratelů se v blízké budoucnosti budou zvyšovat, a my na to musíme být dobře připraveni,“ uvedl vedoucí investic E.ON Distribuce Ladislav Mikuláš.

Firma například v létě zahájí práce na stavbě nové rozvodny Tábor Náchod. Objekt by měl být hotový do konce roku 2020 s náklady přesahujícími 100 milionů korun. V případě investic do distribuční sítě zemního plynu v jižních Čechách a okresu Pelhřimov chce společnost mimo jiné rekonstruovat hlavní předávací stanice, které zajišťují dodávku plynu do distribuční sítě.

Česká energetická skupina E.ON zásobuje elektřinou prostřednictvím své distribuční sítě, která je delší než 65.000 kilometrů, 1,35 milionu zákazníků především z jižních Čech a jižní Moravy. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice dosahuje přibližně 10,5 procenta.

Energetická skupina E.ON ČR měla předloni obrat 1,99 miliardy eur (asi 51,4 miliardy korun), meziročně byl vyšší o 1,18 miliardy Kč. Zisk EBITDA vzrostl o 53,9 milionu eur (asi o 1,39 miliardy Kč) na 358,6 milionu eur (asi 9,25 miliardy Kč).