Domů
Rychlé zprávy
Ekologové: Schválení kompenzací pro horníky stvrdilo limity těžby

Ekologové: Schválení kompenzací pro horníky stvrdilo limity těžby

Kompenzacemi pro propuštěné horníky, které dnes schválila vláda, byly stvrzeny takzvané těžební limity hnědého uhlí v severních Čechách. Ve společném prohlášení to dnes uvedly ekologické organizace. Výplata kompenzací se totiž má mimo jiné týkat pracovníků hnědouhelného dolu ČSA, u kterého loni nebyly limity prolomeny. Pracovnicí povrchového dolu mají po propuštění dostávat náhradu 5300 korun až po dobu pěti let.

Vláda před rokem rozhodla, že se limity těžby uhlí se na severu Čech prolomí pouze v dolu Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ. V dolu ČSA, kde těží Severní energetická, zůstávají zachovány.

Podle firmy, kterou ovládá miliardář Pavel Tykač, tehdejší rozhodnutí vlády znamená postupný útlum těžby, který se dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se zde podle dřívějších informací mohla týkat asi 1900 lidí.

Ilustrační foto

„Vracet se k otázce prolomení limitů na velkolomu ČSA by po dnešku bylo absurdní,“ uvedl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Podle ekologů by peníze na dávky pro horníky měl kabinet získat od majitelů firem prostřednictvím dalšího zvýšení poplatků za těžbu.

„Bylo by velmi rozumné to propojit,“ řekl dnes vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Vláda již letos v březnu schválila nařízení, na základě kterého stouply poplatky za povrchovou těžbu uhlí na dvojnásobek. Schválené nařízení navázalo na novelu horního zákona. Změna v poplatcích má od příštího roku přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013.

Na příjmy rozpočtů obcí má mít neutrální dopad. V roce 2013 získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.

Ilustrační foto

Vláda dnes schválila kompenzace pro propuštěné horníky z dalších dolů v Česku těsnou většinou. Nesouhlasí s nimi vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Dnes ráno zopakoval, že jde o příspěvek pro Tykače. Těsné rozhodnutí vlády potom padlo v okamžiku, kdy Babiš opustil jednací sál. Novinářům řekl, že nevěděl, že se bude v tu chvíli o návrhu jednat, a že počítal, že přijde na řadu až jako poslední bod dnešní schůze vlády. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) však nedával Babiš pozor, když ministři na začátku jednání hlasovali o změně pořadu programu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.