Domů
Rychlé zprávy
Evropský projekt bude zkoumat stárnutí a degradaci betonu jaderných elektráren. Podílí se na něm i ČVUT
Jaderná elektrárna Doel

Evropský projekt bude zkoumat stárnutí a degradaci betonu jaderných elektráren. Podílí se na něm i ČVUT

Nový výzkumný projekt podporovaný Evropskou unií cílí na ujasnění, zdokonalení a sjednocení metod hodnocení strukturální integrity a bezpečnosti betonových komponent. Hodnocení infrastruktur je prováděno v rámci analýz dlouhodobého provozování jaderných elektráren. Multinárodní projekt je veden finským výzkumným centrem VTT a jeho snahou je pochopení stárnutí a degradace betonových materiálů. Na projektu spolupracuje také České Vysoké Učení Technické.

V září 2018 oznámila belgická elektrárenská společnost Electrabel rozšířený provoz 2. a 3. bloku jaderné elektrárny Tihange. Ten je umožněn i přes problémy s betonovými komponentami v přilehlých budovách (Zdroj: Electrabel

Nový projekt bude studovat degradaci a mechanismy stárnutí speciálních odolných betonů. Z těchto typů betonů jsou vyrobeny i kontejnmenty jaderných elektráren. V rámci projektu by měly být vyrobeny jak nástroje pro inspekci materiálů, tak také pro jeho údržbu. Nové nástroje by měly umožnit detekci i počátečních stavů koroze.

„Projekt ACES bude mít zásadní význam na bezpečnost nyní provozovaných jaderných elektráren. Kromě toho budou znalosti využity také při vývoji a návrhu další generace jaderných elektráren,“ sdělil Miguel Ferreira, projektový manažer ve VTT. „Zdokonalíme znalosti stárnutí betonu, ukážeme a  oceníme inherentní bezpečnostní limity definované výpočetními kódy.“

„Výstupy z ACES tak prokáží dlouhodobé provozování jaderných elektráren,“ sdělilo výzkumné centrum VTT. „Tohoto cíle dosáhneme využitím pokročilých a realistických vědeckých metod stanovení integrity betonových konstrukcí jaderných elektráren. Díky projektu ACES bude zajištěna podpora metodologie zajištění různých testů. V rámci vývoje metodiky bude také vybudováno testovací zařízení ve velkém měřítku. Výměnné komponenty tak zajistí analýzu různých scénářů jaderných elektráren.“

Celkové náklady projektu ACES, který začal 1. září a bude trvat až do 31. srpna 2024, jsou 5 milionů eur (133 milionů Kč), přičemž 4 miliony eur (106 milionů Kč) jsou vypláceny v rámci programu H2020 – Euratom-1.

Konsorcium zahrnuté do projektu se skládá z 10 evropských společností a výzkumných partnerů a jednoho mezinárodního partnera. Mezi těmi jsou výzkumné ústavy SCK-CEN, CVŘ, CEA, ORNL i elektrárenské společnosti EDF, ZAG, nebo Energorisk. Do projektu je zahrnuto také České Vysoké Učení Technické.

Štítky:seznam

Komentáře

(4)

Jaroslav Novák

21. září 2020, 11:10

Kdy vypíše EU grant na redukci blbosti v rozhodovacích procesech, prof. Chocholoušek jako garant, řešení: odstranit idioty z vysokých funkcí, zadání: jak se pozná a prokáže že je osoba IDIOT??? člověk se neuživil a tak: Nacpal se do politiky a je v ní po dlouhou dobu, např. Benda již 25 let!!! Zabránit problému lze: Politik smí pouze 4 roky sloužit vlasti, a bude mít refundovaný původní plat či důchod, politika je služba vlasti a jeho národu!!!!!!!! Potom bude i energetika v pořádku, přestanou podvodníci zneužívat společnost, státy, odvětví, zejména infrastrukturní!!!!!!!!!!!

Carlos

21. září 2020, 18:34

Co je národ podle vás?

Víte, za starých dob se člověk politiku učil třeba dvacet let než k něčemu byl, ono to totiž chtě nechtě bylo a je o tom jaké má kdo kontakty, kam se kdo dostane, nikdy nevíte, politika a velké dohody se totiž nedělají v zasedačkách, ale nad sklenkou whisky, na obědě a podobně, být v politice 4 roky jenom, to se tam tak ohřejete a zase mizíte. To fakt stabilitě procesů a úspěšnosti politiky nebude hrát do karet. Uvědomte si že i v těch nejvyspělejších zemích jsou politici a úředníci kteří jsou ve funkci deset, i více let, že tam existují celé dynastie politických rodin.

Představa že to bude nejlépe fungovat když je budete měnit jak trenky je lichá a nahrává tak maximálně zákulisním hráčům.

Jaroslav Novák

21. září 2020, 21:23

úředník má být profík v dané oblasti a oboru, a politický nominant se ptá úředníků, jak prosadit přijatelným způsobem program jeho politické koncepce a rozvoj spravovaného resortu!!!

energetik

21. září 2020, 12:21

hmm. pěkný měšec dukátů jak jsem tady nedávno četl.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.