Domů
Rychlé zprávy
Expertní skupina EU navrhuje rozšíření kategorií taxonomie EU hodnotících dopady na životní prostředí
mongstad chp teplárna plyn gas norsko zdroj:www.statoil.com/
Zdroj: Statoil

Expertní skupina EU navrhuje rozšíření kategorií taxonomie EU hodnotících dopady na životní prostředí

Platforma pro udržitelné finance, expertní skupina Evropské komise, jejímž úkolem je poskytovat poradenství v oblasti rozvoje politik udržitelného financování, oznámila zveřejnění nové zprávy k taxonomii EU. Agentura doporučuje zásadní rozšíření taxonomie EU o nové kategorie.

O vydání zprávy informoval server ESG Today. Platforma pro udržitelné finance navrhuje zavedení kategorií pro hospodářské činnosti s výrazně škodlivým ekonomickým dopadem a dále pro činnosti se středním a nízkým celkovým dopadem.

Nové kategorie pro ekonomické činnosti

Podle expertní skupiny má její návrh pro taxonomii pomoci ještě lépe motivovat finanční toky a investice do oblastí, které potřebují zlepšit environmentální výkonnost, nebo naopak motivovat k deinvestování z oblastí, které škodí životnímu prostředí. Návrh má rozšířit škálu hospodářských činností, které taxonomie pokrývá, a tak poskytnout lepší vodítko pro investory a finanční instituce.

Některá z klíčových doporučení ve zprávě zahrnují klasifikaci činností, jejichž výsledek nepředstavuje příspěvek k udržitelnosti a zároveň doporučení, jak do těchto odvětví investovat nebo z nich deinvestovat.

Zpráva rovněž doporučuje zavést "jantarovou" neboli přechodnou kategorii pro činnosti, které se pohybují mezi úrovní významně škodlivých a úrovní významně přínosných činností. Novou kategorií by byla také kategorie pro činnosti s nízkým dopadem na životní prostředí neboli "LEnvI" kategorie, která by subjektům aktivním v tomto odvětví umožnila prokázat, že jejich činnosti nezpůsobují škody v oblasti životního prostředí nebo sociální oblasti.

Plyn a jádro by měly svoje místo

Platforma také uvádí, že navrhované rozšíření by poskytlo alternativní přístup ke klasifikaci činností, jako je výroba energie z jaderných a plynových elektráren. Ty byly do taxonomie zařazeny na začátku tohoto roku, což se setkalo se značnými protesty. Nově navržený rozšířený systém by lépe definoval, jak tyto činnosti zapadají do ekonomických činností v procesu transformace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Jenyk
5. duben 2022, 08:59

Putin musí nad celým Green Dealem, taxonomií a podobnými hovadinami jásat. Jestli nás Ukrajina neprobudí, není nám pomoci.

hlpb
5. duben 2022, 10:34

půťa se GD děsí, protože znamená odchod od fosilních zdrojů.

Jen pro tvojí pomýlenou představu, podíl vyrobené elektřiny v Německu v roce 2022 k 4.4.2022.

1. vítr = 34%

2. uhlí = 31%

3. plyn = 10%

4. biomasa = 9%

5. Slunce = 7%

6. JE = 6%

7. voda = 3%

Lukáš
5. duben 2022, 11:48

Teraz este do tej uzasnej tabulky doplnit cenu za EE v roku 2000 a 2022 pre koncoveho spotrebitela.

Jak sa tak rozpravam s nemcami a rakusanmi tak ich moc nezaujima ako bola elektrina vyrobena ale kolko stoji, kedze moja praca suvisi s oborom energii.

Aj ked mne to vyhovuje, cim viac to stupa tym viac mam prace a samozrejme si prihodim vasiu marzu, inflaia je dobra vyhovorka :D

hlpb
5. duben 2022, 13:06

minulost je nepodstatná, ale rád ti doplním aktuální ceny z nových zdrojů, které se nyní spouštějí, nebo v nejbližších letech budou spouštět

1. FVE = 45 €/MWh

2. vítr = 55 €/MWh

3. uhlí = 100 €/MWh

4. JE = 120 €/MWh

5. plyn = 150 €/MWh

Asi není ani pro laika těžké vybrat, že?

Emil
5. duben 2022, 13:14

To opravdu těžké není, protože pokud by si laik měl vybrat jen jeden z těchto zdrojů, tak si obvykle nevybere ten nejlevnější, ale ten co vyrábí když on potřebuje. Pomíjím že uváděné ceny jsou úplně nesmyslné, neexistuje žádná jednotná cena jakéhokoliv zdroje, ceny se pohybují v dost širokém rozpětí, takže se klidně může stát, že co je někde za nějakých podmínek nejlevnější, je jinde za jiných podmínek nejdražší a naopak.

hlpb
5. duben 2022, 13:29

Emile, nepoučuj a raději nám sděl svoje pocit, na bájnou stabilní JE v aktuálním podání Francie, který díky své přílišné závislosti na JE žádají odběratele, aby snížili spotřebu.

Musím se přiznat, že nejen já jsem si myslel, že stabilita je největší pozitivum JE, po aktuálních obrovských problémech Francie, vidíme že to byl nesmysl

Emil
5. duben 2022, 13:49

Bláho, já s tím poučováním nezačal, ale zrovna vy to potřebujete jako prase drbání. Je vidět že argumenty jako obvykle došly, tak nezbývá než reagovat tradičními whataboutismy.

Zrovna vy jste tu strašil blackoutem ve Francii už v lednu, máme duben a blackout pořád nikde, tak nevykládejte co jste si myslel. Žádat spotřebitele o omezení spotřeby není nic mimořádného, běžně se to děje i v jiných zemích, taková Kalifornie je se svými "flex alerty" proslulá, a kvůli jaderným elektrárnám to tam rozhodně není. Francouzi ještě donedávna chtěli snižovat podíl JE na 50 %, dokonce i předčasně odstavili dva jaderné bloky, které jim teď chybí, a přesto mají i letos pořád podíl jádra na výrobě skoro 70 %. Takže chyba zdaleka není jen v nižší dostupnosti jaderných elektráren, které i přes současné problémy jsou pořád to nejspolehlivější, co mají k dispozici.

hlpb
5. duben 2022, 13:59

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emilku, emilku, emilku, tolik zbytečných písmenek, a stejně neokecáš realitu, najdi si článek na těchto stránkách z dnešního dne. Francie JE velmoc = obrovské energetické problémy celou zimu, Německo velmoc OZE = zima zcela bez problémů, nebo jsi snad někde viděl výzvu, aby Německo omezilo spotřebu EE : ))))). Ale žij si svou virtuální realitu klidně dál. :))))
.

hlpb
5. duben 2022, 14:04

Jo Emčo, ještě jedno reálné číslo pro tebe tady mám, už se jen cca 6000x probudíš a budeš moci oslavovat spuštění nového bloku v Dukovanech. Už stříháš 60 metové pásmo. Jupííí to mě nikdy nepřestane bavit ...

Emil
5. duben 2022, 14:08

Bláho, ta vaše velmoc OZE je spíš velmoc uhlí a ruského plynu, které začne pálit kdykoliv jim ty jejich občasné zdroje vysadí. Zhruba pětinásobně vyšší měrné emise oproti Francii to jednoznačně ukazují, vy virtuální realito.

Jan Veselý
5. duben 2022, 11:01

Vzhledem k tomu, že cíly EGD jsou, mimo jiné, i podstatné snížení spotřeby tepla (hlavní část spotřeby zemního plynu v EU) a postupná eliminace ropných paliv v dopravě, troufám si tvrdit, že moc nejásá.

A můžete si být jistý, že teď ještě všechno zrychlí, oni už jsou všichni dávno vzhůru.

Pavel
11. duben 2022, 04:18

Cílem energiewende bylo mimo jiné snížit cenu elektřiny a omezit emise CO2. Reálným výsledkem byl raketový růst cen elektřiny a emise v lepším případě stagnovaly. Bez masivního rozvoje JE cíle tzv. green dealu dopadnou stejně.

Jan Veselý
11. duben 2022, 06:58

1)Snížení ceny elektřiny nikdy nebylo součástí Energiewende. Cílem bylo zajistit to, že zdroje čisté energie budou cenově dostupné. To se v případě FVE a VtE podařilo už teď a celý svět na to reaguje jejich výstavbou, loni to bylo ~290 GW nových zdrojů a naprostá dominance ve výstavbě zdrojů elektřiny. Navíc to jsou zdroje, kde je prokázaná závislost, že čím více se jich postaví, tím levnější budou.

To, že Němci teď platí hodně, protože platí za elektřinu z OZE z doby, kdy byly ještě drahé (to během pár let skončí) a protože skokově zdražila elektřina z fosilních paliv.

2) "emise v lepším případě stagnovaly" - To je samozřejmě lež jak věž. V reálu se emise CO2 vyvíjely v Německu následovně:

1990 - 1249 tun

1995 - 1121 tun

2000 - 1043 tun

2005 - 993 tun

2010 - 942 tun

2015 - 904 tun

2020 - 729 tun

odhad 2021 - 780 tun

To já osobně považuju za podstatný pokles.

Takže příště bych prosil nešířit zde lehce ověřitelné nepravdy.

P.S.: Ano, také si myslím, že EGD dopadne stejně uspokojivě i bez masivního rozvoje drahých a nekonkurenceschopných JE.

BTW. VtE+FVE v roce 2021 vyprodukovaly více elektřiny než JE. A než se v Temelíně nebo Dukovanech poprvé kopne do země s novým reaktorem, budou produkovat 2x více.

De Carbon
5. duben 2022, 11:06

Na dovoz surovin z ne prilis pratelskych zemi by mela byt vymerena specialni dan. Tato dan by mela byt v takove vysi, aby udrzovala cenu ve stejne vysi jako cena obvykla pro dodavky ze spratelenych zemi. Tim by bylo docileno dostatecneho mnozstvi surovin a nedochazelo by k zavislosti na jednom dodavateli. Podobne odvody jsou uplatnovany na odstraneni dumpingovych cen u jinych vyrobku.

Michal K.
5. duben 2022, 18:15

krasne to vystihol clanok

https://oenergetice.cz/nemecko/nemecky-prumysl-varuje-preruseni-dodavek-ruskeho-plynu-by-zpusobilo-vazne-skody

kde je krasne vidiet ako rastu ceny EE v germanii.

A to 20 rokov buduju OZE a slubovali sa kvanta lacnej elektriny.

A akosi nikde nic ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se