Domů
Německo
Německý průmysl varuje: Přerušení dodávek ruského plynu by způsobilo vážné škody
BASF's production site Schwarzheide is located in the Lausitz region of southern Brandenburg, Germany, and is one of the company's largest production sites in Europe. A state-of-the art plant for the production of cathode materials is to be built at this site in 2022. The plant will initially run on energy from the highly efficient CHP plant (left) and will also use renewable energy in the future.
Zdroj: BASF

Německý průmysl varuje: Přerušení dodávek ruského plynu by způsobilo vážné škody

Lídři velkých německých společností, varovali před vážnými škodami, které by způsobilo zastavení dodávek ruského plynu. Rostoucí ceny plynu a energie již nyní postihují mnohé průmyslové podniky. Ačkoliv požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina o nutnosti plateb za plyn v rublech platby v měně uvedené ve smlouvách neznemožnil, hrozba přerušení dodávek plynu z Ruska nadále trvá.

Pro některá průmyslová odvětví jsou dodávky plynu stálé existenčně důležité, uvedl pro deník Handelsblatt Christian Bruch, generální ředitel společnosti Siemens Energy. Bruch jako příklad uvádí sklářský průmysl. Jakmile systémy vychladnou, znamená to jejich konec, řekl a dodal, že je otázkou, zda by postižené společnosti poté v Německu znovu investovaly.

"Pokud přerušíme dodávky ruského plynu, bude to mít dramatické následky," prohlásil Bruch.

Bruch uvedl, že výroba bez ruského plynu by byla možná dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG) a budováním obnovitelných zdrojů energie, ale ne okamžitě. Dodávky LNG z terminálů na západě země na východ by podle něj bylo také obtížné realizovat.

Martin Brudermüller, šéf BASF, německého chemického giganta, v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung varoval před bezprecedentní hospodářskou recesí, která by mohla "podrobit německou ekonomiku nejhorší krizi od konce druhé světové války".

Chemický závod na výrobu čpavku u města Ludwigshafen Chemický závod společnosti BASF na výrobu čpavku u města Ludwigshafen. Zdroj: BASF

Embargo na ruský plyn by podle něj ohrozilo existenci zejména malých a středních podniků a dodal, že by trvalo čtyři až pět let, než by se ruské dodávky nahradily jinými zdroji. V závodě BASF v Ludwigshafenu by to mohlo ovlivnit 40 000 zaměstnanců, kromě toho by se to týkalo mnoha výrobků, které jsou potřebné v hodnotových řetězcích potravin a léků, uvedl.

„Nyní musíme ruský plyn co nejrychleji nahradit. Přitom si musíme být vědomi toho, že například dodávky zkapalněného plynu z USA povedou k výraznému zvýšení cen energie a nelze je realizovat stisknutím tlačítka, což je výzva pro konkurenceschopnost německého a evropského průmyslu,“ trvdí Brudermüller.

Náklady na plyn a elektřinu rostou

Stále více podniků, které jsou silně závislé na zemním plynu, se začalo právně bránit, píše deník Handelsblatt. Zejména výrobci oceli, skla, potravin a farmaceutických výrobků čelí vysokým cenám plynu a chtějí vědět, jaké mají nároky na kompenzace v případě přerušení dodávek plynu.

Dodavatelé plynu zase chtějí vědět, zda mohou využít doložky "vyšší moci", tedy tvrzení, že není možné dodat nasmlouvané množství plynu vlivem neovlivnitelných událostí, a mohou se tedy vzdát svých závazků.

Již ve druhé polovině roku 2021 se ceny plynu pro německé podniky zvýšily oproti první polovině roku o 51,8 %, náklady na elektřinu ve stejném období vzrostly o 11,8 %, uvádí Německý statistický úřad. V případě domácností vzrostly koncové náklady na plyn v průměru o 6,6 % a v případě elektřiny o 0,8 %. Ceny plynu a elektřiny však v souvislosti s válkou na Ukrajině, a tedy nejistotě ohledně dodávek plynu z Ruska, nadále rostou.

Platba v rublech nakonec není nutná, hrozba přerušení dodávek však trvá

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že podepsal dekret mířící proti zemím, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce. Tento dekret měl od 1. dubna umožnit společnostem z těchto zemí platby za ruský plyn pouze v rublech.

Důsledkem tohoto kroku je nutnost protistran otevřít si samostatný účet v ruských bankách. Platbu v měně uvedené ve smlouvě potom banka smění na rubly, tento výklad potvrzují i účastníci trhu.

Evropa však nadále intenzivně diskutuje o otázce úplného embarga na dovoz zemního plynu, černého uhlí a ropy z Ruska, jeho důsledcích a alternativách. Zatímco řada ekonomů uvedla, že okamžité embargo by se dalo zvládnout, jiní varovali před dopady, které mohou v krátkodobém horizontu poškodit evropskou ekonomiku více než Rusko.

Německá vláda proto opakovaně varovala před uvalením embarga na dodávky ruských fosilních paliv a zároveň zvýšila úsilí o zajištění nezávislosti na dodávkách energetických komodit z Ruska.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Stehlik
2. duben 2022, 10:52

Hezký graf . No američané jsou na tom pomale stejně cenově jak před rokem . Tolik tedy k tomu když se dva perou , třetí se směje.

Lukas
2. duben 2022, 12:34

Kde su ti mudrlanti co hlasaju, ze OZE prinesie elekrinu za nizke ceny, alebo az zadarmo?! Celkom dost svietilo aj fukalo v poslednj dobe v Europe a jaksi tie ceny za EE nie a nie ist dole :D

Rejpal
3. duben 2022, 01:02

Za 5 let budou ceny el. energi sezónní - levná v létě , drahá v zimě....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se