Domů
Elektřina
Francii čeká další stávka zaměstnanců EDF, letos již pátá
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Francii čeká další stávka zaměstnanců EDF, letos již pátá

Zaměstnanci francouzské energetické společnosti EDF se chystají vstoupit do další stávky, která začne v pondělí v 9 večer a bude trvat 24 hodin. EDF zatím neupřesnila, jak se stávka projeví na změně dostupného výkonu v jejích zdrojích.

Zaměstnanci EDF, jež je ve většinovém vlastnictví státu, ve Francii stávkovali v letošním roce již čtyřikrát. Zatím poslední stávka, která probíhala od nedělního večera do středy v noci, se podle agentury Platts projevila na snížení výkonu francouzských jaderných elektráren o 2 GW.

Výkon všech dotčených reaktorů se podle vyjádření RTE, francouzského provozovatele přenosové soustavy, vrátil na standardní hodnoty podle plánu již v úterý večer, a stávka tak neměla žádný dopad na středeční provoz. Pokles disponibilního výkonu měl však díky dobrým povětrnostním podmínkám pro výrobu ve větrných elektrárnách minimální dopad na cenu elektrické energie.

Odbory protestují proti minimálním mzdám

Vyhlášení další stávky zaměstnanců EDF přichází na základě výzvy francouzských energetických odborů, kterým se nezamlouvá plán na zmrazení výše minimální mzdy ve Francii v letošním roce.

„Po zaregistrování odmítavého postoje zaměstnavatelů vůči požadavkům zaměstnanců se pět odborových organizací jednohlasně shodlo na dalším protestu a stávce 14. března 2017,“ uvedla v prohlášení FNME-CGT, největší francouzská odborová organizace v odvětví energetiky.

Odbory ve svém prohlášení rovněž uvedly, že chtějí opětovně zahájit jednání o výši národní minimální mzdy, uzavírání provozů kvůli „destruktivní reorganizaci“ veřejných služeb a ukončení masivního snižování pracovních míst.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Další krok k elektromobilitě. V Norsku se otevřela obří továrna na recyklaci baterií
25. květen 2022, 06:23
ČEZ nekoupí zásobníky plynu RWE, které mají kapacitu až na dva zimní měsíce
23. květen 2022, 14:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
11. březen 2017, 21:03

Jaderné elektrárny ve Francii stávkují, fotovoltaika ve Francii se konečně pomalu začíná rozvíjet. Mám tu poslední data z aukce na instalaci fotovoltaiky ve Francii z webu pv-tech.org, cituji:

France has awarded contracts to 79 projects in the first 500MW tender of its 3GW large-scale programme, as well as launching tender programmes for 450MW of self-consumption renewable energy systems and 210MW of 'solar innovations ..... The average prices were €0.0625/kWh (US$0.07), reflecting the decline in PV equipment prices worldwide.

To je cena 1,69 Kč za kWh.

To ukazuje že aukce fungují a snižují ceny, nedávno zde byla diskutována mnohem vyšší cena z FiT.

Ondra
12. březen 2017, 11:36

Pane Vaněčku, nestávkují jaderný elektrárny, ale zaměstnanci energetickejch společností. Kdyby EDF měla pořádnej výkon v solárech, tak jich zaměstnanci taky můžou na protest pár odpojit ... Ale ne, vy to zas hodíte na jádro, klasika.

Milan Vaněček
12. březen 2017, 14:17

EDF pořádný výkon v solárech ještě nemá, před 10 lety se fotovoltaice vysmívali a teď: vysoutěžená cena je zhruba poloviční vůči ceně za elektřinu z nové JE (Flamanville či Hinkley point). To jsem chtěl říci, jen ať si klidně stávkují.... (A než postaví Hinkley point tak cena z fotovoltaiky bude čtvrtinová,

resp. bude poloviční včetně ceny akumulace).

Ondra
12. březen 2017, 15:26

Vy asi pořád nechápete, o čem je ta stávka ... Vůbec tady nejde o jaderný nebo solární elektrárny, to sem taháte Vy. Jde hlavně o minimální mzdy ve Francii. Kdyby EDF měla ve FVE nebo VTE takovej výkon, jakej má v jaderkách, tak by to na skutečnosti nic nezměnilo.

Milan Vaněček
12. březen 2017, 15:42

Ondro, se stávkou máte úplně pravdu. Já jsem jen si přečetl zajímavý údaj o nejnovějším tendru na FVE ve Francii a tak jsem o tom chtěl informovat čtenáře našeho webu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se