
Import LNG do Evropy loni klesl, celosvětově se však zobchodovalo rekordní množství
Celosvětový obchod s LNG vloni vzrostl o 2,4 %. Hlavním exportérem zůstává asijsko-pacifický region, který je zároveň největším importérem. Celkový objem dovozu do Evropy poklesl na nejnižší úroveň od roku 2021.
Mezinárodní plynárenská unie (IGU) vydala Zprávu o zkapalněném zemním plynu (LNG), podle které celosvětový obchod s LNG vzrostl v roce 2024 o 2,4 % na 411,24 milionu tun (MT). Navzdory utlumené spotové poptávce na konci roku 2024 se obchod s LNG rozšířil díky zvýšené kapacitě zkapalňování a rostoucímu vývozu od několika klíčových producentů, včetně Spojených států, Ruska, Indonésie a Austrálie.
Evropský import poklesl z důvodu naplněných zásobníků na začátku roku, stabilních potrubních toků a snížení poptávky meziročně o 21,22 MT na 100,07 MT. Největší individuální pokles zaznamenalo Spojené království, a to o 6,48 MT na 8,03 MT. Dovoz do Francie klesl o 3,75 MT, Španělsko dovezlo o 3,49 MT méně, zatímco Nizozemsko přijalo o 2,98 MT LNG méně než v roce 2023.
To ovšem neznamená, že Evropa od využití LNG upustila. Dle výhledu Evropské sítě provozovatelů přepravních soustav pro zemní plyn ENTSO-G vydaném v dubnu bude právě zásobování pomocí zkapalněného zemního plynu klíčové pro zajištění bezpečnosti dodávek.
Pokles evropské poptávky po LNG ale překonala Asie, kde import narostl o 12,48 MT na 117,97 MT, následovaná asijsko-pacifickým regionem s nárůstem o 9,77 MT na 165,09 MT. Zvýšení dodávek odráží poptávku po plynu pro výrobu elektřiny pro chlazení kvůli vlně veder a zároveň nižší ceny LNG na počátku roku 2024, což podpořilo větší spotové nákupy na trzích citlivých na ceny.
Největším dovozcem zůstala Čína, jejíž dovoz vzrostl o 7,45 MT na 78,64 MT. Indie v roce 2024 dovezla 26,15 MT oproti 21,96 MT v roce 2023, což představuje nárůst o 4,19 MT (19,1 %). Japonsko a Jižní Korea dovezly 67,72 MT, resp. 47,01 MT, přičemž obě země vykázaly mírný nárůst.
Asijská poptávka je však citlivá na ceny, uvedl Cederic Cremers, prezident společnosti Shell Integrated Gasses.
Největším exportérem zůstal asijsko-pacifický region s exportovanými 138,91 MT, což je o 4,10 MT více než v roce 2023. Následuje Blízký východ s 94,25, což je o 4,11 MT více než v roce 2023.
Trh s LNG celkem spojil 22 exportérů se 48 dovážejícími trhy. Od roku 2023 se však ozývají hlasy, poukazující na hrozbu přesycení trhu převislá nabídky nad poptávkou od roku 2027.
Předpokládá se také, že trend do konce desetiletí zesílí, protože ke stávající kapacitě přibydou nové projekty zkapalňování. K tomuto očekávanému převisu nabídky přispívá několik faktorů, včetně nárůstu nových vývozních kapacit LNG a pomalejšího než očekávaného růstu poptávky v klíčových dovozních regionech.
Cremers však pro agenturu Reuters uvedl, že očekává, že v dlouhodobém výhledu se někteří nynější exportéři stanou dovozci. Jedná se konkrétně o Indonésii, Malajsii a Alžírsko. Očekává se, že jejich domácí poptávka po plynu poroste, zatímco produkce bude klesat. Země se tak dost praveěpodobně připojí k Egyptu, který se stal vloni čistým dovozcem LNG.
„Naše předpověď je, že od nynějška do roku 2040 se zvýší poptávka po odběru LNG o 50 milionům tun," řekl Cremers.
Méně FID projektů
Počet vydaných finálních investičních rozhodnutí (FID) pro stavbu nebo rozšíření zkapalňovacích kapacit navíc v roce 2024 výrazně poklesl. Na FID dosáhly projekty se zplyňovací kapacitou 14,8 milionu tun ročně (MTPA), což je nejnižší roční objem schválení od roku 2020 a výrazně méně než 58,8 MTPA, kterým byla dána zelená v roce 2023.
Projekty LNG jsou navíc podle agentury Reuters zpožděny kvůli problémům plynoucím z pandemie onemocnění COVID-19, která omezila nové dodávky v letech 2023 a 2024, úzkých míst v globálních dodavatelských řetězcích a nedostatku pracovních sil na pobřeží Mexického zálivu v USA.
„Čistý nárůst výrobní kapacity v roce 2024 činil pouze asi 2 mil. tun ročně, protože řada projektů, které měly být uvedeny do provozu, byla odložena,“ uvedl Cremers.
Mezi projekty, které navýší produkci LNG, patří rozšíření těžby zemního plynu North Field East společnosti QatarEnergy, který zahájí těžbu v polovině roku 2026. Společnosti v USA, které jsou dle IGU největším světovým vývozcem zkapalněného plynu, plánují v letošním roce schválit dle agentury Reuters více než 90 milionů tun ročně nové výrobní kapacity LNG.
Cremers uvedl, že latentní poptávka a zvýšené investice do infrastruktury v Asii pomohou absorbovat novou nabídku.
Společnost Shell předpovídá, že celosvětová poptávka po LNG vzroste do roku 2040 přibližně o 60 %, a to zejména díky hospodářskému růstu v Asii, po energii žíznící umělé inteligenci a snahám o snížení emisí v těžkém průmyslu a dopravě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se