Domů
Rychlé zprávy
Írán zahájil stavbu jaderné elektrárny Iran-Hormoz, s jádrem má velké plány
Jaderná elektrárna Bušéhr
Zdroj: http://cdn.timesofisrael.com/uploads/2012/03/Mideast-Iran-Nuclear-_Horo2.jpg

Írán zahájil stavbu jaderné elektrárny Iran-Hormoz, s jádrem má velké plány

V íránské provincii Hormozgan, v jižní části země, vznikne areál pro čtyři nové jaderné bloky, nová elektrárna ponese název Iran-Hormoz. Symbolické zahájení prací se uskutečnilo při příležitosti návštěvy íránského prezidenta Ebrahima Raisiho, která proběhla 1. února. Celkově by se mělo jednat o 5 GW instalovaného výkonu, přičemž Írán již dříve inicioval dlouhodobý cíl vybudovat 20 GW do roku 2041.

U příležitosti zahájení projektu byl přítomen i šéf Íránské organizace pro atomovou energii (AOEI) Mohammad Eslami, který uvedl, že nová jaderná elektrárna si vyžádá investici ve výši přibližně 15 miliard dolarů (cca 350 miliard korun). V širším pojetí realizace spadá pod snahu o rozvoj pobřeží Makran.

Iran-Hormoz bude disponovat bloky o instalovaném výkonu  1250 MW, další podrobnosti však nejsou známé. Zdroje nicméně uvádí, že vytvoří asi 4000 nových pracovních míst a vše bude probíhat pod dohledem výhradně domácích expertů.

Írán disponuje jedinou jadernou elektrárnou

S ohledem na současný instalovaný výkon jaderných elektráren v Íránu se jedná o výrazné navýšení, protože jedinou jadernou elektrárnou v provozu je Búšehr nacházející se na pobřeží Perského zálivu. Mimo to se AOEI od roku 2007 snaží zrealizovat lehkovodní reaktor v Darkhovinu na západě země.

Búšehr v 70. letech rozestavěl německý Siemens, avšak kvůli íránské revoluci a americkému tlaku od projektu následně odstoupil. Na původní projekt proto navázala rusko-íránská spolupráce, která, ačkoliv se celý proces protáhl na desítky let, uvedla do provozu alespoň jeden blok.

V Búšehru tedy vzniklo vcelku unikátní spojení části německé infrastruktury s ruským reaktorem VVER s instalovaným výkonem 915 MW, které bylo připojeno k národní síti v roce 2011. Ve výstavbě je stále druhý blok, jehož instalovaný výkon je nepatrně vyšší, přičemž pouze v plánech je navržený i blok třetí.

Velké plány Íránu

Je zřejmé, že Írán má v rámci jádra do budoucna velké plány, protože se jedná opravdu o masivní potenciální nárůst. V současnosti se jaderná energie na výrobě elektřiny v Íránu podílí přibližně 2%, což je poměrně zanedbatelná část v kontrastu s 85 % pro zemní plyn.

Jak ale bylo zmíněno, dlouhodobý cíl do roku 2041 si dává za úkol tento poměr změnit. V ideálním případě by se tou dobou jádro mohlo podílet 15 % na výrobě elektřiny v zemi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Luke G
6. únor 2024, 12:36

Zajímavé, že dokáží postavit 5GW za 350 mld. Když vidím ty částky za 4 bloky, které předvídají u nás tak nevím v čem je takový rozdíl.

Dále by mě zajimalo, proč nestaví jen FVE? Přitom tam mají výrazně lepší podmínky než my. Asi to nebude tak skvělá cesta jak někteří místní prosazují.

Vítězslav Novák
6. únor 2024, 12:51

Jestli to nebude tím, že jim Búšehr postavil (a nadále staví) Rosatom a ty další bloky bude nejspíš stavět taky. Nikdo jiný se neodváží stavět v zemi znepřátelené s USA - leda snad Čína, ovšem ta nestíhá ani stavět doma jak potřebuje, takže těžko se bude angažovat jinde.

Kurz
6. únor 2024, 15:44

Pořád to není málo. Hydroelektrárny v hodně dobrých podmínkách mají cenu $1M za 1MW instalovaného výkonu. Tady se i s tou dobrou cenou dostávají na $3M/MW.

Baton David
6. únor 2024, 18:53

asi by se nechalo instalovat spoustu fve a přes den snížít spotřebu zemního plynu ale tipuju že na blízkém východě vyjde výhodněji když poběží plynové a poté i jaderné zdroje bez drahých oze berliček, tam jim to dotovat nikdo nebude

Pravoslav Motyčka
7. únor 2024, 00:47

Irán nestaví jen FVE z jednoho prostého důvodu má dost levných fosilních paliv . A jaderný program není o výrobě elektřiny , ale spíše se hledí na to mít odborníky v oblasti jaderné fyziky a také štěpné produkty. Pro Irán by bylo velmi výhodné mít vlastní jadernou bombu, jako jí má Pakistán. Nebo tak to alespoň Irán cítí. Jejich hlavním ideologickým cílem je zničení Izraele a na to potřebují jaderné zbraně. Izraeli se to kupodivu nelíbí.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se