Domů
Rychlé zprávy
Jadernou energii čeká celosvětově návrat na výsluní, uvádí agentura IEA
Akkuyu jaderná elektrárna
Zdroj: Pixabay

Jadernou energii čeká celosvětově návrat na výsluní, uvádí agentura IEA

Jadernou energii čeká díky růstu poptávky po elektřině celosvětově návrat na výsluní, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zájem o ni je podle zprávy IEA největší od ropné krize v 70. letech 20. století. Budovat jaderné kapacity se chystá více než 40 zemí.

Poptávku po elektřině pohání klimatická krize a s ní spojená nutnost zajistit nízkoemisní dodávky. Růst poptávky po elektřině zaznamenávají nejen tradiční odvětví, jako je průmysl, ale bez elektřiny se neobejde ani provoz elektromobilů a datových center. Je také nezbytná při využívání umělé inteligence (AI). Podle IEA vystoupá letos produkce všech téměř 420 světových jaderných reaktorů na nové maximum.

Přestože některé země jadernou energii postupně přestávají využívat nebo své elektrárny předčasně odstavují, celosvětová výroba elektřiny z jaderných elektráren roste. Japonsko produkci obnovuje, Francie dokončuje údržbu jaderných elektráren a v Číně, Indii, Koreji a Evropě se uvádějí do provozu nové reaktory. Jaderná energie se na celosvětové výrobě elektřiny podílí téměř deseti procenty a je po vodní energii druhým největším zdrojem nízkoemisní elektřiny.

Posilování jaderné energetiky však do značné míry závisí na čínských a ruských technologiích a zdrojích, jako je uran, což v sobě skrývá riziko budoucích závislostí, uvedla IEA. Čína výrazně roste, zatímco země tradičně využívající jadernou energetiku, jako jsou Spojené státy a Francie, se potýkají se zpožděním a s nárůstem nákladů na modernizaci svých jaderných elektráren.

Jadernou energetiku tradičně financují státy. Pro její rychlý rozvoj jsou ale zapotřebí také soukromí investoři, zdůraznila IEA. Pokud by se měla rychle šířit, musely by se investice do ní do roku 2030 celosvětově zdvojnásobit na přibližně 117 miliard eur (2,95 bilionu Kč), vypočítává IEA.

vjn mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Peter
16. leden 2025, 23:02

Napr. Poľsko. 40 rokov rozprávajú o najvýhodnejšej lokalite . Najnovšie snívajú o SMR.

Jimi
17. leden 2025, 08:01

V reálu letos vítr předběhne jádro jako druhý největší zelený zdroj a fotovoltaika k tomu nebude mít daleko. Nebo se zadaří a FVE taky předběhnou jádro.

Vladimír Šťastný
17. leden 2025, 08:14

Opravdu? A kam poběží? Zkusil jste si někdy srovnat rozdíl mezi instalovaným výkonem a tím, co jsou tyto zdroje skutečně schopné vyrobit? A víte jakou pakárnu s vyrovnáním jejich rozkývané dodávky způsobují ostatním výrobcům na trhu?

Jan Veselý
17. leden 2025, 08:54

My se tady od začátku bavíme o energii. V instalovaném výkonu jen fotovoltaika loni i předloni přidala více výkonu než ho mají JE aktuálně v provozu.

Miloslav Černý
17. leden 2025, 08:55

Všechny nově prosazované technologie znesnadňuji provoz těch dosavadních. Je to součástí pokroku.

Milan Vaněček
17. leden 2025, 09:00

Pane Šťastný, tady nejde o instalovaný ŠPIČKOVÝ výkon, tady jde o celkovou roční výrobu. Už na konci 2025 (pesimisté říkají že až na konci 2026) roční výroba z FVE předstihne tu roční výrobu z jádra, celosvětově.

To samé platí pro větrné elektrárny.

Vodní elektrárny už dávno předstihly výrobu z jádra (resp. jádro nikdy v historii nedosáhlo v celém světě takové výroby, jako voda).

Psával jsem zde že to vše se při hodído konce dekády, GAME OVER, ale vypadá to, že to nastane již o 4 roky dříve, než jsem konzervativně (takové jsou všechny moje odhady) předpokládal.

Petr Kasan
17. leden 2025, 21:48

Pane Vaněčku, a to je podle vás dobře?

Jan Veselý
17. leden 2025, 08:49

Pokud FVE znovu přidají 600+ GW nového výkonu, je to téměř jisté.

Bob
17. leden 2025, 10:45

I když to nastane, tak rozhodně nebude jaderná energetika jak jste napsal: bezvýznamná hračka pro jaderné nadšence, ale pořád významný a hlavně spolehlivý zdroj energie.

Poznámka: pokud jsem Vás necitoval zcela přesně, je to jen proto, že jsem byl líný si ten Váš nedávný výrok vyhledat.

Jan Veselý
17. leden 2025, 11:27

Pořád trvám na tom, že jaderná výstavba je okrajová záležitost, hračka pro movité nadšence a ptákometristy.

Že tomu bylo před 40 lety jinak nemá pro současnost ani pro budoucnost žádný extra význam.

Petr Kasan
17. leden 2025, 21:32

Ale to už tady o vás všichni víme.

Jasně, jaderná výstavba je úplně okrajová – jenom na ní závisí stabilita energetiky celé země. To je jako říct, že volant je jen hračka pro nadšence do aut.

Jan Veselý
18. leden 2025, 00:23

To je váš problém, že nechápete rozdíl mezi celou zemí (asi ČR) a celou Zemí. Místní Čechystán není měřítkem ničeho. Na světě je, cca 160 zemí, které nemají v provozuj jedinou jadernou elektrárnu a elektřinu v zásuvce mají stejně spolehlivě jako kdekoliv jinde.

Petr Kasan
19. leden 2025, 14:28

Podle pravidla "Don't feed the trøll" přestávám krmit p. Veselého.

Bob
17. leden 2025, 10:49

Jo abych nezapomněl, abysme tu výrobu FVE v pravá letní jasné poledne spotřebovali a "nespadla" nám síť, tak připojíme mařiče elektřiny. A to se vyplatí!

Jan Veselý
17. leden 2025, 11:34

Výroba FVE "v pravá(sic!) letní jasné poledne" se dá omezovat, uskladňovat, reagovat na ní pomocí řízené poptávky, ...

A to "MY" je "plural majestatis" nebo komunistický kolektivismus?

V reálu budou muset PROVOZOVATELÉ PŘENOSOVÝCH A DISTRIBUČNÍCH SOUSTAV přijít na to, jak vše správně a férově regulovat. Možných řešení je spousta, jen je nutné si uvědomit, že řešení z minulosti, kdy byl jiný stav techniky, ekonomiky a telekomunikací mohou být, a z větší části i jsou, zastaralé a nefunkční.

Bob
17. leden 2025, 12:09

No , abyste si odpustil osobní útoky, to se od Vás čekat nedá.

Jedině "my" spotřebitelé můžeme tu elektřinu spotřebovat, nikdo jiný.

Dokud budeme (včetně našich sousedů Němců) podporovat finančně výrobu elektřiny i v době přebytku a budou proto záporné ceny elektřiny a přitom budou mařiče podstatně lecnější, než akumulátory (a to budou vždy), tak s tím distributor nic udělat nemůže. Přednostně se budou připojovat mařiče.

Druhý OZE (hlavně FVE) efekt je také rychlé kolísání výkonu. Ve 12 hodin mazimum a už kolem 17 hodiny téměř nic (podle roční doby i dříve).

Většina ostatních zdrojů není schopna přes poledne vypnout a za tak krátkou dobu nastartovat na 100%. Proto i přes poledne musí vyrábět alespoň cca 50% výkonem. I proto vznikají polední záporné ceny elektřiny.

Připomenu, že ani většina paroplynek to neumí a u vodních (s výjimkou přečerpávaček) to sice možné je, ale na úkor toho, že v poledne teče voda bez užitku mimo turbín. I u nich je regulace omezená.

Slavomil Vinkler
17. leden 2025, 15:41

Všechny ty kejkle jsou investice a musí být zahrnuty do výsledné průměrné ceny EE.

Milan Vaněček
17. leden 2025, 17:05

Všechny tyto investice resp. fámy a kecy jsou výsledkem neschopnosti naší energetiky, neschopnosti řízení přenosu elektřiny a vůbec řízení energetiky,

nesmyslných dotačních pobídek pro urychlenou výstavbu toho či onoho.

Ne s cílem co nejlevnější a nejvíce dostupné a nejčistší výroby elektřiny,

ale s cílem získat konkrétní finanční zisky pro ten který způsob výroby elektřiny.

Ztratili jsme cíl, který měli naši předchůdci před 100 lety, ba i před 50 lety.

Místo toho někteří "zachraňují planetu", jiní z opačné strany spektra maximalizují zisky i přes ničení zdraví a životního prostředí.

Chybí vize energetiky jako základní prospěšné služby pro kvalitní rozvoj státu.

Miloslav Černý
17. leden 2025, 11:54

V případě nutného odběru existují i jiné využití než ty nouzové feny. A není to z daleka jediný způsob, Stačí se jenom trochu zamyslet a přijde se na spoustu dalšího využití jak v domácnostech tak hlavně ve velkých podnicích. Tato cesta se dostatečně nastartuje až bude zajištěna návratnosti nových investic, což se bude pozitivně odvíjet postupně od stále zvyšující se kapacity v OZ. Propojenost je zde zjevná.

Bob
17. leden 2025, 12:15

Tak vyprávějte, "přehánějte"!

Zatím jsme se žádného konkrétního návrhu od Vás nedočkali. Ani pokud se jedná o levnou akumulaci elektřiny.

Když bude záporná cena elektřiny (díky dotacím FVE), vždy budou existovat přednostně levné mařiče.

Slavomil Vinkler
17. leden 2025, 15:39

Uvědomte si, že Všechny tyto investice na odběr tzv záporné ceny, ale musí zaplatit odběratel EE.

Jan Vodička
19. leden 2025, 11:21

Ano a do 30 let bude většinu energie na světě vyrábět OZE. Jádro bude doplňkovým zdrojem.

Petr Kasan
17. leden 2025, 21:26

Čekal jsem, až se v diskuzi sejde celá protijaderná OZE úderka... a nespletl jsem se :-)

Je to přesně ten typ článku, který je potřeba zhejtit, protože jádro je přece fuj! A jak si tady krásně notují a vzájemně se doplňují ve svých vlhkých snech a paralelní realitě. A furt ta stejná parta demagogů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se