Japonsko: Třetí blok jaderné elektrárny Ikata po letitých soudních sporech obnovil provoz
Japonská energetická společnost Shikoku Electric Power Company (Shikoku) minulý čtvrtek obnovila provoz třetího bloku Jaderné elektrárny Ikata. Jedná se o jeden z mála japonských reaktorů, které byly opětovně zprovozněny po havárii jaderné elektrárny Fukušima. V roce 2019 byl odstaven z důvodu pravidelné inspekce, provoz od té doby nebyl obnoven z důvodu soudních sporů.
Jaderná elektrárna Ikata se nachází v japonské prefektuře Ehime a skládá se ze tří tlakovodních reaktorů dodaných společností Mitsubishi Heavy Industries. Po havárii ve Fukušimě byly všechny tři reaktory mimo provoz. Provoz byl od té doby obnoven pouze v třetím, nejnovějším bloku.
Společnost již dříve rozhodla o vyřazení dvou starších bloků. Podle společnosti by totiž náklady na provedení úprav, které by bylo nutné provést pro splnění zpřísněných bezpečnostních standardů a umožnění opětovného provozu reaktorů, nebylo ekonomické.
Třetí blok JE Ikata byl zprovozněn v roce 1994, jeho instalovaný výkon činí 846 MWe. V dubnu 2016 tento reaktor obdržel od japonského Národního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k obnovení provozu. 7. září 2016 následně společnost oznámila, že reaktor by opět uveden do komerčního provozu.
Soudní procesy a snahy zamezit provozu elektrárny
Soudní spory ohledně bezpečnosti provozu Ikata 3 trvají od roku 2016. Přesně pět let od Fukushimské havárie totiž skupina obyvatel měst Matsuyama a Hirošima podala u okresního soudu v Hirošimě žádost o vystavení dočasného zákazu provozování reaktoru.
Podle žaloby totiž provozovatel elektrárny při hodnocení rizik podcenil potenciál zemětřesení v lokalitě a další rizika spojená s přibližně 130 kilometrů vzdáleným vulkánem Aso, největším aktivním vulkánem v Japonsku. K jeho poslední erupci došlo letos v říjnu.
Spor se postupně dostal k vrchnímu soudu v Hirošimě. Ten v prosinci 2017 zrušil předchozí rozhodnutí, která provoz elektrárny povolila a nařídil pozastavení provozu v elektrárně. Ikata 3 byla v té době odstavená kvůli údržbě a pravidelným bezpečnostním kontrolám, zpět do provozu se tak již nevrátila. Ten samý soud ale v září 2018 své rozhodnutí v odvolacím řízení zrušil a reaktor tak mohl opět obnovit provoz.
Soudní spory o bezpečnosti provozu tím ale neskončily. Další žalobu s cílem ukončit provoz elektrárny totiž podala skupina tří obyvatel prefektury Jamaguči u okresního soudu v Iwakuni. I v tomto případě žalobci vyjadřovali obavy o bezpečnost elektrárny v souvislosti s vulkánem Aso. 15. března 2019 ale i v tomto sporu soud rozhodl, že předpisy NRA jsou dostatečné a elektrárna Ikata 3 může pokračovat v provozu.
Zmínění žalobci se proti tomuto verdiktu odvolali k vrchnímu soudu v Hirošimě a ten v lednu minulého roku rozhodl v jejich prospěch a reaktor opět nemohl být spuštěn. V odvolacím řízení letos v březnu vrchní soud toto rozhodnutí zrušil, a znovu tak provoz elektrárny umožnil.
Zprovoznění elektrárny zpozdilo porušení bezpečnostních předpisů
Shikoku původně plánovala obnovení provozu na polovinu října, z důvodu porušení bezpečnostních předpisů jej ale musela odložit. Agentura Kjódó v červenci zveřejnila zjištění, že zaměstnanec, který měl v elektrárně Ikata noční směnu, v letech 2017 až 2019 pětkrát bez povolení opustil areál a porušil tak bezpečnostní předpisy.
Souhlas guvernéra prefektury Ehime, Tokihira Nakamury, s obnovením provozu obdržela Shikoku v půlce listopadu poté, co vybavila své zaměstnance na noční směně chytrými telefony s lokalizačními funkcemi pro zabránění opakování tohoto incidentu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se