Domů
Rychlé zprávy
Krajský úřad v Olomouci udělil elektrárně Chvaletice výjimku z emisních limitů
Elektrárna Chvaletice
Zdroj: Elektrárna Chvaletice a.s.

Krajský úřad v Olomouci udělil elektrárně Chvaletice výjimku z emisních limitů

Rychlé zprávy
4 komentáře
23. červenec 2021, 23:12
ČTK

Krajský úřad Olomouckého kraje udělil elektrárně Chvaletice výjimku z emisních limitů. Rozhodoval tak již podruhé, první výjimku ministerstvo životního prostředí zrušilo. Úředníci oproti předchozí žádosti v nové výjimce snížili limit na rtuť z 25 na 23 mikrogramů na metr krychlový a limit na oxidy dusíku ze 195 na 190 mikrogramů na metr krychlový. Zároveň se zkrátila lhůta pro splnění limitů na obě znečišťující látky z osmi na šest let, uvedl v tiskové zprávě mediální zástupce Elektrárny Chvaletice Petr Dušek. Ekologické organizace se chtějí opět odvolat k ministerstvu životního prostředí

Elektrárna se nyní seznamuje s podrobnostmi rozhodnutí. O výjimku žádala, aby mohla vypouštět více rtuti a oxidů dusíku, než činí limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Jak již dříve uvedla, k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun, podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom podle jejího vyjádření snížil jen nepatrně.

Podle ekologických organizací by vlivem výjimky do životního prostředí uniklo o 1234 kilogramů více rtuti než v případě dodržení nových emisních limitů platných od srpna letošního roku. „Úředníci opět schválili výjimku pro elektrárnu Chvaletice bez výhrad a v rozsahu, v jakém si o ni provozovatel žádal. Přitom nebyly dostatečně vypořádány všechny připomínky a námitky, kvůli kterým předchozí rozhodnutí zrušilo ministerstvo životního prostředí,“ uvedl mluvčí organizace Greenpeace Lukáš Hrábek. Podle Greenpeace by výjimka měla být udělena jen v případě, že se vlastník elektrárny zaváže po jejím skončení ukončit provoz.

Elektrárna Chvaletice
Ilustrační foto
„Uhelné elektrárny budou v příštích letech nahrazeny jinými zdroji, protože dosažení dekarbonizačních cílů není s jejich provozem slučitelné. V našem zájmu určitě je, aby v posledních letech provozu omezily emise znečišťujících látek na nejnižší možné hodnoty,“ uvedl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký.

Pardubický kraj výjimku elektrárně v roce 2019 udělil, následně ji však ministerstvo životního prostředí zrušilo. Rozhodování o celé věci bylo poté kvůli možné podjatosti pardubického hejtmanství přeneseno na krajský úřad v Olomouci.

O obdobnou výjimku požádala také elektrárna Opatovice. Rozhodovat o ní bude krajský úřad v Jihlavě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
T
23. červenec 2021, 23:34

Nejen tady,ale i v Poceradech a v Opatovicich,predci to nezavrou,prodavat se musi za kazdou cenu! Vyjimky by meli povolovat v Bruselu,jako ,,diktuji,,vse ostatni.Tam si hraji jen na snizovani % CO2.

úředník
24. červenec 2021, 00:36

Dávám Chvaleticím rok, maximálně dva, než je povolenka pohřbí. Uhlí v ČR nepřežije rok 25.

pr
24. červenec 2021, 05:38

O5 zrušit. ČR je co se výroby týká, přebytková. Není tedy jediný důvod pro provoz takového maslostroje. Nikdo by neměl mít právo ničit ŽP jen tak. Groše v kešeni nejsou dostatečným důvodem.

Kuc
25. červenec 2021, 10:07

Opravdu se čte jednotka mg/Nm³ tak jak je uvedeno v článku? Čili "mikrogramů na metr krychlový". To asi ne...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se