Domů
Plynárenství
Krakování metanu aneb jak vyrábět vodík bez emisí CO2

Krakování metanu aneb jak vyrábět vodík bez emisí CO2

Nově vyvinutá technologie umožňuje produkci vodíku z metanu bez toho, aniž by se při tomto ději tvořil CO2. Uhlík v tomto případě přechází na tzv. černý uhlík, který je využitelný jako vedlejší produkt.

Výzkumníci z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) spolu s kolegy z Institute of Advanced Sustainability Studies (IASS) v Něměcku vyvinuli proces, kterým lze extrahovat energetický obsah z metanu ve formě vodíku, aniž by při tom vznikal oxid uhličitý.

V procesu zvaném „krakování metanu“ se od sebe při teplotě přes 750 °C oddělí dvě hlavní složky metanu, uhlík a vodík, bez emisí skleníkových plynů. Nejedná se o nový koncept, myšlenka krakování metanu je stará několik desetiletí, ovšem až nyní se dosáhlo dostatečně účinné konverze a odstranily se problémy se zanášením aparatury uhlíkem.

Výzkumníci z KIT a IASS tentokrát použili 1,2 metru vysoký reaktor z nerezové oceli a křemene, který navrhl Carlo Rubbia. Pro samotné krakování vědci využili technologii tekutých kovů – konkrétně cínu. Do spodní části reaktoru vyplněného roztaveným cínem se vstřikuje metan, zde dochází k separaci uhlíku, který se ukládá ve formě jemného prášku v horní části reaktoru, a díky jeho mikrogranulární konzistenci nedochází k ucpávání žádných částí reaktoru.

Experimentální reaktor navržený výzkumníky z KIT a IASS, schopný vytvářet vodík z metanu bez produkce CO2. (Credit: KIT)

Zkušební provoz reaktoru byl zahájen na konci roku 2012 a trval až do letošního jara. Očekává se, že další tři roky potrvá výzkum a vývoj krakovacího reaktoru, který by měl vyústit v průmyslový modulární snadno škálovatelný prototyp.

Energetická účinnost celého procesu je lehce vyšší než u parního reformování a o 20 % vyšší než u zplyňování uhlí. Pokud jde o emise CO2, tak jejich celková produkce z tohoto procesu je srovnatelná s elektrolytickým způsobem výroby vodíku a o více než 50 % úspornější oproti výrobě H2 parním reformováním. Předběžné kalkulace ukazují, že náklady na výrobu 1 kg vodíku krakováním se mohou pohybovat od 1,9 € až po 3,3 €.

Komentáře

(4)

energetik

11. prosinec 2015, 14:22

Spíše bych uvítal opačný proces. Tedy takový malý domácí "reaktor" na výrobu metanu (nebo ještě lépe syntetické nafty) z vodíku. Protože vodíku (elektřiny) můžu mít mít habaděj a nikdo něj nemá zájem ani prodej elektřiny do sítě se nevyplatí. Prodávat levnou elektřinu sousedovi se sice vyplatí, ale i tak je jí často nadbytek a sousedů málo.

Honza

16. prosinec 2015, 19:19

Tet by se NWR (OKD )Hodilo krakování uhlí

Leoš Skokan

20. září 2020, 19:49

Celý výzkum umožní další využití metanu jako zdroje. Výroba vodíku má například velký potenciál v dopravě. Dokáži si představit že v blízké budoucnosti budeme schopni metan používat k výrobě vodíku do palivových článků v dopravě. A to by mělo být zajímavé i pro širší veřejnost.

luh

25. červenec 2020, 00:14

Nejhorší je že výzkum je veden tak , žeje pro energetické společnosti takže to bude zase jedna velká továrná elektrárna na míle daleko a provoz pak bude po jejím 10 letým provozu srovnatelný s nejdražší elektrárnou co je dnes.Chci vidět projekt kterej je proveditelnej na základě použitelnosti 100km v okruhu.Tohleto převážení materiálu sem/tam je na H!Sorry ale to vede jen k dalším nákladům a to dopravy a distribuce apod!Jenže stále tu jsou asi v pozadí ropný magnáti jinak si to nedovedu vysvětlit!Docela dost to tady smrdí naftou.Asi by bylo třeba aby došla nebo nevím aby jinak se jim nerozsvítí v palici a přesstanou škodit lidem z peněz který jim lidstvo za xx let dalo!Nazdar!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.