Domů
Rychlé zprávy
Navrhovaný způsob rozdělení ČEZ dává smysl, míní většina analytiků
čez budova

Navrhovaný způsob rozdělení ČEZ dává smysl, míní většina analytiků

Navrhovaná forma možného rozdělení energetické společnosti ČEZ dává smysl. Shodla se na tom většina analytiků, které dnes oslovila ČTK. Záměr by podle nich mohl pomoci k rozhodnutí o případné stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Například podle analytika webu oEnergetice.cz Jana Žižky ale dělení firmy smysl nedává. ČEZ by podle něj měl zůstat silnou jednotnou společností.

Firma ve středu v prezentaci určené členům hospodářského výboru Sněmovny uvedla, že z variant transformace společnosti je nejlépe hodnocenou variantou možnost, kdy by se jaderné a konvenční zdroje oddělily od distribuce a takzvané nové energetiky.

Rozdělení firmy není jedinou variantou, nad kterou se při rozhodování o financování případného bloku uvažuje.

Ve hře je také možnost, že by stavbu nového bloku zajistila dceřiná společnost ČEZ, a varianta, že by tuto dceřinou společnost odkoupil od ČEZ stát a ta by následně realizovala výstavbu. Prezentace poslancům se ale primárně zaměřovala na možnosti transformace společnosti.

ČEZ celkem zkoumal šest možných alternativ rozdělení. Nejpreferovanější variantou je nakonec ta, že by stát plně vlastnil jadernou, uhelnou, těžební a tradingovou část.

jaderná elektrárna dukovany
Ilustrační foto

Stavba nového jaderného zdroje by tak neměla žádný dopad na minoritní akcionáře, kterých má nyní ČEZ asi 30 procent. „Nový ČEZ“, ve kterém by si měl stát v první fázi ponechat 51 procent, by pak zahrnoval distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a energetické služby ESCO. Podíl státu v této firmě by se postupně mohl snížit na 25 procent. Hodnota ČEZ by se podle firmy tímto krokem mohla zvýšit až o 65 miliard korun.

„Podle mého názoru je rozdělení ČEZ rozumnou variantou jak řešit možnou výstavbu nových jaderných bloků. Soukromí investoři budou vnímat pozitivně jednak odpadnutí rizika spojeného s výstavbou nového jaderného zdroje, a jednak by měli příznivě vnímat stabilní byznys ‚čisté‘ části,“ řekl dnes ČTK analytik Fio Jan Raška.

Rozdělení má smysl také podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty.

„Stát plně ovládne jednu část a s tou si může dělat, co chce, a nikdo mu do toho nebude mluvit,“ míní.

Analytik ENA Jiří Gavor pak upozornil, že podobné rozdělení se osvědčilo i v zahraničí, podle něj prospělo firmám, jako je E.ON nebo RWE.

Opačný názor má analytik webu oEnergetice.cz Jan Žižka.

„Inspirací pro takové dělení jsou německé firmy. Německo je ale v úplně jiné situaci, odchází od jádra, zatímco podle české energetické koncepce má být jádro do budoucna hlavním pilířem zdejší energetiky. Není proto logické oddělovat například jaderné elektrárny od distribuce,“ řekl dnes ČTK.

Zcela proti výstavbě nového jaderného zdroje je pak ekologické Hnutí Duha.

„Jaderné projekty nikde na světě nepostupují podle plánu. Nemůžeme si myslet, že Francouzi, Američané, Rusové nebo Číňané jsou nešikové, kterým zlaté české ručičky vytřou zrak a jako jediné postaví reaktor v předpokládané ceně a termínu. Riziko velkého prodloužení nebo nedokončení projektu je tak vysoké, že jednoduše potřebujeme rozvíjet jiné zdroje,“ uvedl energetický expert hnutí Karel Polanecký.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
1. únor 2018, 17:59

Vždy se najdou někteří analytici co doporučí okradení státu a posílení soukromých, zahraničních i českých akcionářů. Mohla by redakce Oenergetice uvést největší akcionáře ČEZu abychom věděli odkud vítr fouká?

Eduard Majling
1. únor 2018, 19:52

Dobrý den, pane Vaněčku,

struktura akcionářů, spolu se seznamem akcionářů, jejichž podíl na základním kapitálu dosahuje alespoň 1 %, je uvedena přímo na webových stránkách Skupiny ČEZ - https://www.cez.cz/cs/o-spolecnosti/cez/struktura-akcionaru.html

Přeji pěkný večer,

EM

Jan Žižka
1. únor 2018, 20:17

Dobrý den,

je možné doplnit ještě tuto informaci: https://oenergetice.cz/elektrina/minoritni-akcionari-cez-zadaji-svolani-mimoradne-valne-hromady/

Nechci tím ale rozhodně vyvolávat žádnou nenávist vůči minoritním akcionářům, je zcela legitimní, že hájí své zájmy. Na druhé straně by ale podle mého názoru rozhodování o budoucnosti ČEZ mělo vycházet především ze zájmů českého státu a české energetiky. Zdraví JŽ

Milan Vaněček
2. únor 2018, 11:41

Děkuji. Z akcionářské struktury lze usoudit, že drtivá většina příjemců divident po odečtení státního podílu jsou zahraniční fondy. Takže skoro 30% zisku ČEZu mizí v zahraničí.

Petr
2. únor 2018, 14:47

Banksteři si v posledních letech vytiskli přez 3 000 miliard nových eur, tak to teď musí za každou cenu investovat do něčeho v potu vybudovaného co neztratí hodnotu, zároveň to musí být dostatečně velké a na jejich podvodnou "inteligenci" dost jednoduché, no a naposled to s těmi hypotékami pro Španělsko, Itálii a Řecko moc nevyšlo, ani při dotáhnutí uprchlíků, protože se zjistilo, že tam nemají co užitečného dělat a pořádně udržitelně vydělávat.

Tak teď si zkusí raději přivlastnit co nejvíce středoevropské základní průmyslové infrastruktury.

Jarda Klíma
30. červen 2018, 17:47

Bylo by možné sdělit, kdo vlastní a do čích kapes tečou zisku ČEZu? Uvedené anglicko zhámotěné názvy nikomu nic neříkají. Kdyby byli uvedeny jmené seznamy, komu musíme platit nesmyslné peníze za elektřinu, komu platíme solární elektřinu atd...?

Bylo by vhod, abychom věděli, jaký "ušlechtilý" milionář a miliardář z nás obyčejných lidí dělá ještě větší žebráky.

Jarda Klíma

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se