Domů
Rychlé zprávy
Německé firmy mají problémy s plněním požadavků CBAM
Německo, germany, flag, vlajka
Zdroj: Unsplash

Německé firmy mají problémy s plněním požadavků CBAM

Německé společnosti čelí potížím s plněním požadavků na vykazování emisí uhlíku v rámci Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), který je v platnosti od třetího čtvrtletí roku 2024. Podle nedávného průzkumu společnosti Deloitte přibližně tři čtvrtiny firem nedokáží přesně reportovat emise svých dodavatelů mimo EU.

Průzkum, který proběhl vloni na podzim mezi 200 řídícími pracovníky v soukromém sektoru, ukázal, že více než polovina (53 %) dotázaných firem není schopna doložit reálná data o emisích svých zahraničních dodavatelů. Pouze 6 % společností tuto schopnost potvrdilo a 21 % dokáže data dodat jen částečně.

„CBAM představuje pro firmy obrovskou výzvu, zejména při komunikaci s dodavateli. S blížícím se koncem přechodného období na konci roku 2025 se tlak na zavedení potřebných systémů pro monitorování a vykazování výrazně zvyšuje,“ uvedl Michael Schäfer, partner společnosti Deloitte a odborník na oblast cel a zahraničního obchodu.

Průzkum dále odhalil, že dvě třetiny firem se obávají negativního dopadu CBAM na svou konkurenceschopnost. Přibližně 29 % firem očekává, že CBAM povede ke změnám v dodavatelských řetězcích, a jen pětina předpokládá skutečnou výměnu dodavatelů v důsledku nových regulací.

Hlavními problémy, které společnosti zmiňují, jsou nedostupnost potřebných dat (20 %), netransparentnost nákladů a rizik (16 %) a nedostatek znalostí o CBAM (11,5 %).

Od roku 2026 bude CBAM vyžadovat finanční kompenzaci prostřednictvím nákupu certifikátů odpovídajících objemu emisí vzniklých při výrobě dováženého zboží. Firmy tak musí urychleně přijmout opatření k zajištění souladu s novou legislativou, jinak jim hrozí finanční sankce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vladimír Krteček
3. únor 2025, 12:39

Jooooo, SANKCE ! Tak na vás !

Zdeněk
4. únor 2025, 06:09

Sankce a cla. To určitě zvýší tu konkurenceschopnost, jak říkala komise :D

Vladimír Krteček
4. únor 2025, 21:15

Jestli by cela ta komise nemela predstoupit pred posudkovou komisi.

Matoo
4. únor 2025, 09:29

Tenhle nesmysl co nejrychleji zrusit alespoň pro malé a střední firmy. Naprosto absurdní administrativní zátěž. Nejen že z USA není schopen nikdo požadovaná data dodat, dokonce ani z UK.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se