Domů
Rychlé zprávy
Nová energie pro moderní města a firmy: zelený impuls přináší podporu pro nové obnovitelné zdroje a vodu ve městě
Ad
Zdroj: Svaz moderní energetiky
Zdroj: Svaz moderní energetiky

Nová energie pro moderní města a firmy: zelený impuls přináší podporu pro nové obnovitelné zdroje a vodu ve městě

Zelený impuls míří do měst a regionů. Pokud ho dobře využijeme můžeme postavit budoucnost Česka na udržitelném rozvoji a nabídnout dobré místo k životu. Zajem firem a měst snížit svou uhlíkovou stopu má řešení ve využití obnovitelných zdrojů, úspor energie nebo čisté mobility. Zdravá města pak mohou doplnit zelené střechy a prvky modro-zelené infrastruktury.

Podpora, kterou přinese Modernizační fond nebo Fond obnovy, je vázaná na investice do snižování emisí. Udržitelný rozvoj přináší energii z obnovitelných zdrojů, která je díky technologickému pokroku na dosah ruky. Jen cena solárních panelů klesla za posledních 10 let o neuvěřitelných 90 procent a podobný trend kopírují také baterie pro ukládání energie.

Právě s rozvojem obnovitelných zdrojů je spojena moderní etapa růstu měst. Čistá energie z fotovoltaiky sníží znečištění ovzduší a výdaje za energii. Navíc bude zásadním benefitem pro místní ekonomiku,” představuje příležitost Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Proto Svaz moderní energetiky nabízí městům a firmám konzultace, jak najít příležitosti pro nové investice do obnovitelných zdrojů nebo řešení, která sníží uhlíkovou stopu. Start nové etapy české zelené ekonomiky představí konference Moderní města a regiony: plné nové energie a připravené na změnu klimatu. Diskuze a přednášky lze zdarma sledovat online 11. června 2021 od 10:00 po předchozí registraci.

Akce představí rámcové impulsy i konkrétní zkušenosti s hledáním cesty, jak využít příležitost k investicím do nových projektů obnovitelných zdrojů v rámci dekarbonizace firem nebo zvýšení odolnosti měst vůči změnám klimatu. Nebude chybět ani téma energeticky šetrných budov nebo představení projektů, které přinášejí do měst zelené střechy či vodní prvky.

Výzvy zelené ekonomiky

V úvodním bloku konference budou spolu diskutovat o možnostech útlumu uhlí či rozvoji obnovitelných zdrojů a zdravých budov Vít Šimral, radní hl. m. Prahy pro školství, Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO, Jan Palaščák, zakladatel skupiny Amper a Jan Řežáb, zakladatel JRD development.

Velkou výzvou se stává decentralizace energetiky, tj. maximalizace výroby v místě spotřeby, ideálně z obnovitelných zdrojů energie. Druhým velkým tématem je nástup elektromobility a její pozitivní integrace do současné energetické infrastruktury v současných, zejména bytových a kancelářských objektech,“ zamýšlí se nad otázkami proměny měst Jan Řežáb, jeden z hostů úvodního bloku konference.

S tím souhlasí také další ze zmíněných hostů akce, Jan Palaščák: "Investice do moderní energetiky jsou optimální nástroj k oživení ekonomiky po pandemii. A nemusí to zdaleka být jen díky finančním zdrojům z EU nebo od vlády, ale může to být i cesta, jak udržet a rozhýbat oběh peněz v rámci regionů a podpořit lokální zaměstnavatele a ekonomiku."

„Energetické úspory snižují provozní náklady, a tím vytvářejí v rozpočtech více prostoru pro nezbytné investice vedoucí ke zlepšování života občanů. Rozumíme, že se města a obce nachází po pandemii COVID-19 v obtížné situaci, a to nejen finanční, proto přicházíme s novými obchodními modely, jak pomoci realizovat energetické úspory a chránit životní prostředí bez vstupních investičních nákladů, jako je například FVE jako služba,“ uzavírá úvahy, na které se zaměří v rámci debaty třetí z hostů úvodního bloku Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

Klíčem jsou informace

Online konference Moderní města a regiony: plné nové energie a připravené na změnu klimatu představí také praktické zkušenosti s transformací firem. Zazní zkušenosti s dekarbonizací výroby automobilů ve Škoda AUTO (Jaromír Vorel, jednatel Ško-Energo). Představí se projekt energeticky nezávislé čtvrti v Horních Počernicích (Lukáš Ferkl, ředitel  ČVUT UCEEB). Potenciál cirkulární ekonomiky a energetiky spojí možnosti produkce bioplynu z biologicky rozložitelných odpadů - kuchyňských či zemědělských (Jan Schwarz, vedoucí sekce biometan, CZ Biom). Možnou úsporu finančních prostředků za provoz budov pak nabídne rámec renovace budov pomocí EPC metody (Miroslav Marada, předseda Asociace poskytovatelů energetických služeb APES).

Na možnosti financování nových projektů pro města, firmy či domácnosti pomocí státní podpory, evropských zdrojů či bank se zaměří blok s experty ČSOB: Petr Mierva, manažer EU centra, ČSOB a Alois Míka, Senior Energy Expert, ČSOB Advisory.

Závěrečný blok konference se pak zaměří na možnosti přizpůsobení měst v důsledků změn klimatu. Jednou z přednášejících bude Martina Sýkorová, urbanistka, která působí na  ČVUT UCEEB. Ve své přednášce představí možnosti práce s dešťovou vodou ve městech tak, abychom se na dešťovku nedívali jako na problém, ale naopak jako na příležitost. Význam péče o zeleň zajištění obyvatelnosti měst i v době horka a sucha doplní Jana Pyšková, krajinářská architektka, Svaz zahradní a krajinářské tvorby. Digitální nástroje s využitím satelitních dat v monitoringu tepelného ostrova města a pro lepší správu krajiny popíše Jan Labohý, spoluzakladatel a výkonný ředitel, World from Space. Návod na to, jak připravit naše města a obce na horko a sucho pomocí příkladů dobré praxe představí Martin Ander, specialista na komunitní projekty, Svaz moderní energetiky / Nadace Partnerství.

Možnosti moderních projektů pro města, obce a firmy představí konference Svazu moderní energetiky. Ta proběhne on-line 11. června 2021 od 10:00. Více informací o akci a registrace na www.modernienergetika.cz.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Miloslav Černý
7. červen 2021, 08:17

Klíčová bude v tomto směru efektivita. To znamená za dané i tak omezené dotační prostředky nejvíce instalovaného výkonu. V tomto se nám to nikdy moc nedařilo.

energetik
7. červen 2021, 15:00

Protože ty výběrové řízení nejsou dělaná pro co největší efektivitu. Probíhá to asi takto:

1. udělá se projekt třeba na FVE s nějakými průměrnými panely na trhu.

2. stavební povolení na tento projekt.

3. vše strašně dlouho trvá a při zahájení výběrového řízení již projektované komponenty nejsou na trhu a když tak za vyšší ceny než jsou ty efektivnější aktuálně prodávané.

4. většina výběrových řízení je postavena tak, že musíte striktně nabídnout to co je v projektu, když nabídnete něco lepšího a zároveň za nižší cenu, tak vás vyřadí pro nesplnění zadaných podmínek.

5. firma která dělala projekt se nesmí přihlásit do výběrového řízení a to má následky:

- projekty nechce nikdo dělat

- projekty jsou odbyté, zastaralé a s hodně chyb.

Energetik 007
7. červen 2021, 10:41

Stát by měl jít příkladem a na svých objektech zprovoznit FVE, VTE,TČ a odpojit se od ZP z Ruska.

Možná už ale tuší že by jim tak 6 měsíců v roce bylo zima.

energetik
8. červen 2021, 08:26

"Ten přechod na moderní, obnovitelnou a nízkoemisní energetiku se nám v poslední době daří velice – hlavně proto, že jsme z České republiky přešli na jiné trhy. Když bych měl shrnout těch 14 let jen v české energetice, musel bych přiznat, že se mi to nedaří, ale právě to mne přinutilo hledat inovace a projekty, které nebudou závislé na českém regulačním, legislativním a lobbistickém prostředí."

https://hlidacipes.org/pustte-do-stavby-jaderne-elektrarny-soukrome-investory-ja-bych-zajem-mel-rika-jan-palascak/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se