Domů
Rychlé zprávy
NuScale je první společností, která dokončila certifikaci malého modulárního reaktoru
Nuscale Power Plant

NuScale je první společností, která dokončila certifikaci malého modulárního reaktoru

Americký jaderný regulační úřad (NRC) vydal závěrečnou zprávu o hodnocení bezpečnosti (FSER) pro malý modulární reaktor společnosti NuScale. Vydání zprávy představuje dokončení 6. a finální fáze procesu certifikace reaktoru. Jedná se o první SMR reaktor, pro který NRC zprávu FSER vydal. Díky dokončení certifikace mohou zákazníci nyní plánovat své vlastní projekty se SMR reaktory NuScale.

Společnost NuScale dokončila žádost o certifikaci svého reaktoru v prosinci 2016. Žádost byla NRC podána v březnu 2017. Proces posouzení demonstroval jednak jednoduchost konstrukce SMR reaktoru a také pečlivost a důslednost žádosti samotné. To lze podle NuScale ukázat například na skutečnosti, že během první posuzovací fáze, během které bylo na kontrolu žádosti vynaloženo 115 tisíc hodin, NRC měl ve srovnání s jinými žádostmi o certifikaci mnohem méně žádostí o další informace. Samotná příprava žádosti přišla NuScale na více jak 500 milionů dolarů.

„Jedná se o významný milník nejen pro NuScale, ale pro celé americké jaderné odvětví a další budoucí pokročilé jaderné technologie. Tento milník jednoznačně potvrzuje vedoucí pozici NuScale a USA v závodě o uvedení SMR reaktorů na trh.“ – John Hopkins, výkonný ředitel NuScale

„NRC přijalo výzvu posoudit vůbec první žádost o certifikaci SMR reaktoru, což v oné době bylo důležitým milníkem nejen pro NuScale, ale rovněž pro jaderný průmysl jako takový. NuScale oceňuje obětavost, čas a úsilí NRC během celého víceletého procesu, často s posouzeními dokončenými v předstihu. Jako dlouholetý bývalý zaměstnanec NRC, včetně vedoucí pozice v oddělení nových reaktorů, mohu říci, že toto brzké vydání FSER je skutečně zásluhou pro každého v NRC…“ – Tom Bergman, vice-president pro regulatorní záležitosti

Návrh NuScale využívá ve svých provozních a bezpečnostních systémech pasivní procesy, jako je konvekce a gravitace. Navrhovaná elekrárna se má skládat až z 12 modulů, které jsou ponořeny v bezpečnostním bazénu pod úrovní terénu. Každý modul má mít výkon 50 MW, celkový maximální výkon elektrárny tak má být 600 MWe. Podle NRC NuScale naznačovala, že v roce 2022 zažádá o certifikaci verze s výkonem 60 MW na modul.

Certifikace návrhu reaktoru znamená, že NRC po přezkoumání splnění všech bezpečnostních požadavků schválila návrh jaderné elektrárny nezávisle na žádosti o výstavbu či provoz elektrárny. Úplná certifikace umožňuje energetické společnosti odkázat se na návrh při žádosti o kombinovanou licenci na stavbu a provozování jaderné elektrárny kdekoliv v USA. Před samotnou výstavbou elektrárny je nutné dokončit licenční postupy pro danou lokalitu a obdržet kombinovanou licenci.

NuScale pokračuje na cestě ke komercializaci reaktoru

NuScale nadále pokračuje ve značném úsilí směrem ke komercializaci své technologie SMR. To zahrnuje rozvoj dodavatelských řetězců, standardizaci projektů elektráren, plánování činností pro dodání technologií a plány na spouštění a uvádění do provozu.

Společnost rovněž přitahuje rostoucí zájem domácích i zahraničních zákazníků, kteří považují elektrárnu NuScale za dlouhodobé řešení pro poskytování spolehlivé, bezpečné, cenově dostupné, provozně flexibilní bezuhlíkové energie pro různé aplikace. NuScale již podepsala smlouvy o spolupráci s různými energetickými společnostmi v USA, Kanadě, Rumunsku, České republice a Jordánsku.

Zdroj úvodního obrázku: NuScale

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se