Objem výroby dřevěných pelet v Česku loni meziročně stoupl o 11 procent na rekordních 365 000 tun. ČTK o tom dnes informoval oborový Klastr Česká peleta. Tuzemská spotřeba podle něj v loňském roce činila kolem 100 000 tun pelet, zbytek domácí výroby byl vyvezen do Německa, Rakouska a Itálie. Kotlů na pelety je v Česku nyní 27 000, dodal klastr.

Pelety se vyrábí ze zbytků v dřevozpracujících závodech, slisováním pilin a dalších dřevních zbytků, v celkem 30 závodech rozmístěných po celé České republice.

Nejvýkonnější je podle oborového sdružení pila Mayr-Melnhof Holz Paskov ve Staříči na Frýdecko-Místecku (85 000 tun ročně), následuje pila Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku (75 000 tun/rok) a Pfeifer Holz s peletárnami v Chanovicích na Klatovsku a Trhanově na Domažlicku (60 000 tun/rok).

Zdroj: www.ksb.com
Ilustrační foto

„Stora Enso bude brzy stavět druhou peletárnu a Pfeifer Holz plánuje navýšení své výrobní kapacity během následujících dvou let až na 110 000 tun,“ uvedl dnes předseda klastru Vladimír Stupavský.

Nejvíce domácností, kolem 1,4 milionu, topí v Česku plynem. Počet peletových kotlů v ČR mohou podle klastru do budoucna navýšit takzvané kotlíkové dotace.

Klastr Česká peleta sdružuje firmy z oblasti výroby kotlů na pelety a další dřevěná paliva. Jeho členy jsou producenti dřevěných paliv, poradenské či distribuční společnosti a univerzitní instituce.

Štítky: biomasapelety

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *