Domů
Rychlé zprávy
Odstávka 3. bloku Dukovan skončí do 2. října namísto 19. října
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Odstávka 3. bloku Dukovan skončí do 2. října namísto 19. října

Odstávku třetího reaktorového bloku Dukovan plánuje společnost ČEZ ukončit v noci na 2. října namísto původně ohlášeného 19. října. Blok nevyrábí elektřinu od 22. dubna. Kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé v něm energetici dokončují rozpracované investice, a také loni zahájenou kontrolu svarů. Práce se podařilo udělat rychleji než bylo naplánováno, řekl dnes ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Zbylé tři bloky Jaderné elektrárny Dukovany jsou v provozu. Tento stav potrvá do 17. září, kdy bude podle plánu odstaven blok číslo dvě. Elektřinu začne znovu dodávat do distribuční sítě v polovině března.

U právě odstaveného třetího bloku Dukovan budou podle Bezděka hlavní práce dokončeny rovněž v příštím týdnu. Následně budou odborníci v tomto bloku ještě provádět řadu testů a zkoušek, a to i při postupném nabíhání reaktoru.

„Jejich cílem je odhalit případné netěsnosti nebo závady, které nelze zjistit dříve než při zprovozňování bloku,“ řekl Bezděk.

Ilustrační foto

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 MW. Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Od loňska ji ale brzdí delší odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů. Odborníci je dělají proto, že v dokumentaci elektrárny byly založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky.

Odstávka druhého bloku bude dlouhá i kvůli tomu, že společnost ČEZ na něj bude žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení provozu. Kvůli tomu budou prováděny další zkoušky. Stávající desetiletá licence pro druhý blok Dukovan měla původně končit s letošním rokem, ale úřad ji na žádost firmy prodloužil do 10. července 2017.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se