Domů
Rychlé zprávy
Plzeňská Škoda JS nadále posiluje export, tvoří už dvě třetiny tržeb

Plzeňská Škoda JS nadále posiluje export, tvoří už dvě třetiny tržeb

Rychlé zprávy
Bez komentáře
20. prosinec 2017, 15:00
ČTK

Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, v posledních letech trvale posiluje export. Za první tři letošní čtvrtletí stoupl jeho podíl na tržbách z loňských 56 na 67 procent. Firma loni utržila 4,4 miliardy Kč a letos chce tuto úroveň udržet. Klíčovým trhem zůstává Slovensko, kde se podnik výrazně podílí na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce, dále pak Ukrajina a Maďarsko. Proti roku 2015 zvýšila loni Škoda JS vývoz o 1,26 miliardy Kč, tedy o 94 procent a v dynamice růstu tak zvítězila ve 23. ročníku soutěže Exportér roku 2017, řekl ČTK předseda představenstva Josef Perlík.

Ocenění Top Rating je mezinárodně uznávané hodnocení, které vydává firma Bisnode podle metodiky Dun & Bradstreet.

„Certifikát obchodním partnerům potvrzuje minimální úroveň rizika při spolupráci s oceněnou společností, která dlouhodobě splňuje přísné podmínky D&B Ratingu,“ řekl generální ředitel Bisnode Jiří Skopový.

Škoda JS loni vyvezla výrobky a služby do 16 zemí.

„Letos jsme kromě kontraktů na zavedené trhy podepsali také smlouvu na dodávku systému RRCS (řízení polohy palivových tyčí v reaktoru) pro arménskou jadernou elektrárnu Metsamor za zhruba 180 milionů korun,“ uvedl Perlík.

Budování třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce se dostalo do finále. (zdroj Mochovce).

Dále se podle něj firma snaží zapojit do výstavby nových bloků, které buduje ruský Rosatom ve Finsku, Maďarsku a Turecku.

Podnik nabízí kromě výroby dílů jaderných elektráren také inženýring a řízení projektů. Podílí se na výstavbě, provozu a modernizaci jaderných elektráren v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Finsku, Arménii a na Ukrajině.

„Těšíme se, že zkušenosti získané v mezinárodních projektech budeme moci uplatnit doma, kde je stále naléhavější otázka nových jaderných zdrojů. Podle klíčových dokumentů by během prvního pololetí mělo padnout rozhodnutí o způsobu výběru dodavatele a financování. České firmy mají obrovský potenciál se na tom podílet,“ dodal Perlík.

Škoda JS loni zvýšila meziročně hrubý zisk o 65 procent na 178 milionů Kč. Podnik s 1100 lidmi vykázal 17. ziskový rok v řadě.

Od roku 2004 je součástí ruské skupiny OMZ a.s. (Spojené strojírenské závody) z oblasti těžkého strojírenství, která se zaměřuje na inženýring, výrobu, prodej a servis zařízení pro jadernou energetiku, ropný a plynárenský průmysl, důlní techniku a výrobu speciálních ocelí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se