
Rok 2016 je historicky nejteplejším, odborníci to dávají za vinu El niñu
Před 38 lety začalo satelitní monitorování globálních teplot na Zemi. Rok 2016 byl zatím nejteplejším, když teplota byla o 0,02 °C vyšší než v doposud rekordním roce 1998. Podle odborníků jde ale o dopad tichomořského jevu El niño.
Klimatologové momentálně zpracovávají data za loňský rok, a přestože existuje možnost marginální chyby 0,1 °C, tak vše nasvědčuje tomu, že rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii satelitního měření, uvedl John Christy, ředitel Earth System science Center z Alabamské university. Taktéž se nechal slyšet že i v druhém nejteplejším roce, 1998, se projevil vliv El niña. Prohlásil ale:
“V klimatologické studii se vice zajímáme o dlouhodobé teplotní trendy, než o krátkodobé výkyvy zvláště, pokud se lehce dají vysvětlit přirozenými vlivy.”
Systém měření je založen na datech dodaných satelity, které dodávají údaje o teplotě atmosféry od povrchu Země do výšky osmi kilometrů nad mořem. Každý měsíc jsou data zpracována a uložena do vědecké databáze.
Evropský program pozorování Země Copernicus také potvrdil, že minulý rok průměrná teplota Země byla 14,8 °C. Což je o 1,3 °C více než v průměr v předindustriální době. Omezením zvyšování teploty se zabývala i EU na klimatické konferenci v prosinci 2015 v Paříži.
„Už vidíme důsledky změny klimatu po celém světě. Zvyšuje se teplota povrchu pevniny i moří spolu s jeho hladinou, zatímco se zmenšuje objem ledovců.“ Vedoucí centra Copernicus, Juan Garcés de Marcilla
Pravdou je, že v těchto dnech hrozí odtržení části ledovce na Antarktidě. Trhlina na ledovci Larsen C je pozorována již 10 let, ale minulý měsíc se její zvětšování značně zrychlilo. Pokud dojde k odtržení celého kusu, který má rozlohu jako Ústecký kraj, dojde pravděpodobně ke zvednutí hladiny moří.
zdroj úvodní fotografie: climate.copernicus.eu
Mohlo by vás zajímat:
Ne, ke zvednutí hladiny moří nedojde. Žádný objem do moří nepřibude, neroztopená kra zabírá stejný objem jako objem vody, kterou obsahuje.
Nezapomínejte na pevninský led, tam tohle Archimédovo pravidlo určitě neplatí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se