Rusko a Indie uzavřely dohodu o spolupráci při realizaci nových jaderných reaktorů

DomůRychlé zprávyRusko a Indie uzavřely dohodu o spolupráci při realizaci nových jaderných reaktorů

Rusko a Indie se spolu dohodly na zvýšení spolupráce při výstavbě nových jaderných reaktorů. Dohoda byla podepsána v pátek na okraji 19. Rusko-Indického výročního bilaterálního summitu v Novém Dillí. Dohoda počítá s vyšším zapojením indického průmyslu při výstavbě tamních reaktorů i s posílením vzájemné spolupráce v dalších zemích světa.

Oba státy, které plánují vypracovat projekt pro výstavbu 6 jaderných reaktorů ruského designu v Indii, chtějí rozšířit vzájemnou spolupráci v dalších státech, dále posílit spolupráci v oblasti perspektivních jaderných technologií spolu se společnou výstavbou jaderných elektráren. Jméno lokality, kde by nových 6 reaktorů mělo být zhotoveno, prozatím nebylo uveřejněno.

Akční plán pro stanovení priorit a implementaci oblastní spolupráce byl podepsán generálním ředitelem ruského Rosatomu, Alexejem Lichačovem, za indickou stranu plán podepsal tajemník Ministerstva pro atomovou energii a předseda Komise pro atomovou energii Kamlesh Vyas.

Podle dokumentu má Rusko pro projekt nových reaktorů v Indii nabízet jako referenční technologické řešení reaktory VVER generace 3+. Zároveň má Rusko zvýšit zapojení indického průmyslu do projektu.

„Jsme spokojeni s naší strategickou spoluprací s Indií, kde reaktory ruského designu jsou provozovány a konstruovány v oblasti Kudankulam. Očekáváme, že v blízké budoucnosti započneme se sériovou výstavbou nových jednotek v druhé lokalitě v Indii. Díky tomu výrazně zvýšíme úroveň lokalizace zařízení v rámci politiky „Make in India“ a optimalizuje načasování a náklady na realizaci projektu. Indie je naším důvěryhodným partnerem, se kterým už nyní implementujeme projekty v dalších zemích, a tuto spolupráci plánujeme dále posílit.“ – Alexej Lichačov

Další plánované reaktory

V Indii jsou v současné době ve výstavbě dva ruské reaktory VVER 1000, každý s brutto výkonem 1000 MWe, další 2 reaktory VVER 1000 v lokalitě Kudankulam jsou již v provozu. Třetí fáze elektrárny přitom počítá s výstavbou dalších 2 bloků, která má podle Lichačeva začít v „blízké budoucnosti“.

Rusko spolu s Indií podepsalo v březnu s Bangladéši memorandum o vzájemné spolupráci při realizaci první tamní jaderné elektrárny, Rooppur. Memorandum mimo jiné nastavilo rámec pro vzájemné působení ruského dodavatele JSC Atomstroyexport a indických a bangladéšských odborníků při provádění prací, které souvisejí s projektem. Dokument zároveň umožňuje indickým společnostem zapojení do stavebních a montážních prací nebo dodávek potřebných materiálů či určitého vybavení.

Zdroj úvodního obrázku:IAEA Imagebank