Domů
Rychlé zprávy
Skutečný stav ruského energetického sektoru není známý. Rusko data skrývá nebo s nimi manipuluje
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Skutečný stav ruského energetického sektoru není známý. Rusko data skrývá nebo s nimi manipuluje

Analytici, které oslovil zahraniční energetický portál Montel s dotazem na stav ruského energetického sektoru, situaci komentují tak, že detailnější data potřebná k vyvození přesného závěru nejsou dostupná,  zvláště pak v oblasti exportu. Dále také zpochybňují věrohodnost těch dat, která dostupná jsou a tamní ministerstvo energetiky nebo další státní složky je stále zveřejňují.

„Spousta zdrojů dat chybí. Je to bizarní a ministerstvo [energetiky] upravuje statistiky, skutečná čísla skrývá,“ komentuje situaci komoditní analytik se sídlem v Moskvě s tím, že mnohá data jsou označena jako „utajovaná“. „Je vcelku těžké dostat se nyní k informacím o ruském energetickém sektoru.“

Jako příklad utajovaných dat udává data z ropného trhu. Ty mají dle něj být úmyslně učiněny méně transparentními jednak z důvodu sankcí západních zemí, pak ale také z důvodu překračování produkčních cílů stanovených skupinou OPEC+.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve svém srpnovém reportu uvádí, že se ropný export Ruska držel v červenci okolo 7,3 mil. barelů ropy za den (bpd) s tím, že 80 % exportu směřovalo do Činy nebo Indie. Červencová produkce pak měla činit 9,4 mil. bpd s produkčním cílem 9,5 mil. bpd. Ten se Rusko zavázalo nepřekračovat od března až do konce letošního roku, přičemž v srpnu je cíl dobrovolně snížen o dalších 500 tis. bpd.

Rusko, resp. jeho ministerstvo, před válkou na Ukrajině data z energetického sektoru, jako je produkce a export dané komodity, zveřejňovalo na měsíční bázi, a to včetně těch z ropného trhu, plynárenství nebo z uhelného sektoru.

Množství zveřejňovaných dat bylo však od února loňského roku výrazně omezeno. Omezeny měly být i některé placené odběratelské kanály. Zveřejňovaní dat měl dále omezit dle Montelu i tamní provozovatel železnic.

Ruský statistický úřad sice nadále produkční data publikuje, nejsou však tak podrobné jako bývaly údaje ministerstva a nezahrnuje exportní data pro dané komodity či data o ropě nebo vývozu ropy.

„Vnímáme, že mnoho dat je nyní nepřístupných veřejnosti pro analýzu,“ prohlásil další analytik konzultační agentury. „Úřady skryly nebo klasifikovaly jako tajné většinu informací souvisejících s mezinárodním obchodem.“

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jimi
23. srpen 2023, 07:42

Ruská produkce z nedávných 11mbpd klesne postupně až na 6mbpd někdy v roce 2026, protože bez západních technologií nedokážou udržovat sibiřská pole.

Lukáš
23. srpen 2023, 09:06

Cinania im s tym radi pomozu a radi zastupia zapad, ale to by mohlo este trvat kedze cina tiez trpi a kvazi je v ekonomickej a technologickej vojne so zapadom...

Jan Veselý
23. srpen 2023, 13:43

Čínské firmy tohle neumí. Tohle velmi náročné technologické know-how zcela ovládají firmy z Evropy a USA.

Medvedzig
23. srpen 2023, 14:39

A preco by mali lacno predavat?Takto znizia tazbu a porastie cena !!!Pre arktiku maju svoje vlastne veze...

Petr
26. srpen 2023, 16:48

Proč by rostla cena, když by Rusové snížili těžbu? Producentů ropy je na světě dost a dost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se