Spotové ceny australského energetického uhlí vzrostly od půlky května o 18 %
Spotové ceny černého energetického uhlí z australského přístavu v Newcastlu, které je považováno za asijský benchmark, vzrostly od půlky května o téměř 18 % a jsou nejvýše od dubna letošního roku. Důvodem je zejména snižující se nabídka způsobená výpadky těžebních kapacit a také zvýšená poptávka v Číně, která byla nucena snížit výkon vodních elektráren.
Spotové ceny černého energetického uhlí z australského přístavu v Newcastlu vystoupaly vlivem snížené nabídky způsobené výpadky těžebních kapacit a zvýšené poptávky v Číně na nejvyšší hodnotu od dubna letošního roku. Začátkem tohoto týdne se pohybovaly kolem 84 USD za tunu.
Deutsche Bank podle zahraniční agentury Reuters uvedla, že za nárůstem cen uhlí stojí několik faktorů, mezi které patří výpadky těžebních kapacit v Indonésii a Jižní Africe způsobené počasím a také stávka australských těžařů na začátku června.
„Stávky v Hunter Valley v Austrálii zvýšily krátkodobě ceny uhlí…Silné deště a povodně v Indonésii omezují těžbu a také export….V přístavu Richards Bay v Jižní Africe neumožnilo špatné počasí nakládání a snížilo počet plavidel opouštějících přístav,“ dodala Deutsche Bank.
Čína musela snížit výkon vodních elektráren
Hlavním faktorem růstu spotových cen australského energetického uhlí na straně poptávky je podle Reuters omezený výkon čínských vodních elektráren.
Čína musela omezit výkon svých vodních elektráren kvůli silným dešťům. Největší elektrárna světa Tři soutěsky, jejíž instalovaný výkon dosahuje 22 500 MW, musela omezit výkon o zhruba 6 000 MW. Celkem byla Čína přinucena omezit výkon vodních elektráren o zhruba 13 500 MW.
Data o počasí z Thomson Reuters Eikon ukazují, že nadprůměrné srážky zasáhly jih, jihozápad, východ a střed Číny. Tedy oblasti, kde je umístěna většina čínských vodních elektráren.
Severní čínské provincie jsou na druhou strany zužovány neobvyklým suchem a teplým počasím, které měly za následek zvýšení spotřeby elektřiny v regionu.
Navzdory současné situaci by se však situace na světových trzích s uhlím měla v dlouhodobém horizontu podle Reuters uklidnit a ceny by měly začít klesat.
„Aktuální vysoké ceny uhlí by neměly vydržet, jelikož trh s uhlím se v roce 2017 stává více vyváženým,“ uvedla Deutsche Bank.
Mohlo by vás zajímat:
K záveru článku - odborníci na trh s uhlím z Deutsche Bank majú podľa môjho názoru úplne mylné informácie. Obdobná situácia ako v Ázii je aj v Európe a v nasledujúcom období budeme svedkami naopak nárastu cien.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se