Domů
Rychlé zprávy
Teplárna v Uherském Hradišti ukončila spalování uhlí, teplo vyrobí z plynu
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Teplárna v Uherském Hradišti ukončila spalování uhlí, teplo vyrobí z plynu

Rychlé zprávy
14 komentářů
19. červen 2024, 16:33
ČTK

Uherské Hradiště 19. června (ČTK) – Teplárna v Uherském Hradišti-Mařaticích ukončila spalování uhlí. V příští topné sezoně využije k výrobě tepla tři plynové kotle a jednu kogenerační jednotku, která vyrábí i elektřinu. Další modernizace teplárny počítala také se spalováním komunálního odpadu. Teď však není vyloučeno, že namísto něj poslouží k výrobě tepla tepelná čerpadla. Novinářům to dnes řekli představitelé firmy CTZ, provozovatele teplárny, a společnosti ENETIQA a města Uherského Hradiště, kteří CTZ vlastní.

S koncem topné sezony odstavila teplárna uhelné kotle. „Dnešním dnem jsme zahájili odvoz zbytkového uhlí, které jsme již nezvládli kvůli teplé zimě spálit. A nyní budujeme celou plynovou technologii do bývalé uhelné kotelny,“ řekl jednatel společnosti CTZ Kamil Ondra. Zhruba 900 tun takzvaného hruboprachu z hnědého uhlí odvezou do podzimu kamiony do průmyslové zóny Jasenice ve Vsetíně, kde je využije výtopna firmy Zásobování teplem Vsetín, která patří do skupiny ENETIQA.

Ukončení spalování uhlí považuje uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha (ODS) za dobrou zprávu pro obyvatele města a životní prostředí. „Stávající výroba tepla z hnědouhelného hruboprachu skutečně okolí zatěžovala prachem. Zejména v době větrného počasí se prach šířil do blízkého či širšího okolí. To je definitivně u konce,“ řekl starosta.

Zatímco při využití uhlí vypustila teplárna do ovzduší podle Ondry asi 23.500 tun oxidu uhličitého ročně, při přechodu na plyn to bude přibližně polovina. Připustil však, že změna znamená zdražení tepla pro odběratele. Zemní plyn je totiž na trhu dražší než uhlí. Nárůst ceny tepla plánuje CTZ zákazníkům oznámit koncem letošního roku.

Plynový motor vyvedení tepla
Ilustrační foto

Nyní je navíc pozastaven projekt na výstavbu zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), které je součástí další chystané modernizace teplárny. Zvažovanou variantou namísto něj je doplnění plynových technologií průmyslovými tepelnými čerpadly. Město s tím souhlasí. Mezi kritéria, na základě nichž se rozhodne o způsobu další přestavby teplárny, patří podle Ondry dopady na ceny tepla nebo vliv na životní prostředí. „Očekáváme, že toto zvažování bude trvat do konce letošního roku,“ řekl Ondra. Roční odklad považuje za přijatelný. Modernizace teplárny by měla být hotová v roce 2029, tedy rok před zákazem skládkování komunálního odpadu.

Náklady na současnou plynofikaci teplárny podle jednatele CTZ činí 95 milionů korun, z nich 36 milionů korun pokryje dotace z Modernizačního fondu. Náklady na vybudování ZEVO odhadl na 500 milionů korun, tepelná čerpadla by podle něj mohla přijít na 300 až 350 milionů korun. V obou zvažovaných případech plánuje teplárna čerpat dotaci z Modernizačního fondu, která může pokrýt 35 procent nákladů.

Společnost CTZ dodává teplo téměř do 6000 domácností, zásobuje i několik průmyslových areálů a podniků a desítky provozoven služeb. Okrajově se zabývá také dodávkami elektřiny. Vlastnický podíl 50,96 procenta v ní drží ENETIQA a 49,04 procenta Uherské Hradiště.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Dalibor Fišer
19. červen 2024, 22:41

To hlavní nenapsali, o kolik jim zvýšili průběhu tří let zpět cenu za dodávky tepla. Ono to vyrobit z plynu není problém, ale řekněte zákazníkovi, že jste přešli na drahý plyn a možná to topení bude možná i ekologičtější. Na druhou cenu se cena zvyšuje na 3 násobek tedy na 2000 KČ/GJ

Jan Veselý
20. červen 2024, 08:57

To je to, CZT má obrovskou režii - trubky, vodu, čerpadla, kotle, ztráty po cestě, nenažrané manažery, ... A je otázka jestli je to ospravedlnitelné. Zemní plyn se dá lehce, čistě a účinně spalovat lokálně a infrastruktura na to už dávno existuje. Udělá nákup plynu ve velkém pro jednu centrální teplárnu dostatečný rozdíl?

Jan Veselý
20. červen 2024, 08:59

Proto je fajn, že se aspoň snaží uvažovat alespoň uvažovat o spalování odpadu a o velkých tepelných čerpadlech.

Emil
20. červen 2024, 09:14

Nejde jen o nákup plynu ve velkém, ale taky o hodnotu s vysokou účinností vyrobené elektřiny (a poskytovaných systémových služeb), kterou lokální výtopna na rozdíl od centrální teplárny nevyrábí. Teplárny jsou oproti lokálním výtopnám diskriminovány tím, že musí platit emisní povolenky a výtopny nikoliv, což se zřejmě "díky" ETS2 brzy změní. Pak ta debata o tom co je výhodnější bude vypadat úplně jinak.

Jan Veselý
21. červen 2024, 15:00

No, vzhledem k tomu, že už teď chtějí skoro 800 Kč/GJ a tady v článku se píše o tom, že ještě chtějí jít s cenou po přechodu na plyn nahoru, fakt tohle CZT žádnou výhodnou cenu nenabízí.

Maloobchodní cena plynu je okolo 400 Kč/GJ a kondenzační kotle nějak zvlášť drahé nejsou.

Bob
21. červen 2024, 17:17

Jenže ani u samostatné kotelny SVJ náklady nekončí jen nákupem kotle a plynu.

Kde máte údržbu, revize, administrativu, nakupování plynu (přehled o cenách), někdo to musí aspoň někdy kontrolovat a starat se, správně nastavit regulaci, mít přehled o aktuální legislativě, když se něco pokazí, nebo nevyhovuje, tak se starat. Ona ta služba, že když je problém, stačí kdykoliv zavolat do teplárny, taky něco stojí.

A jak psal Emil ty teplárny disponují velmi účinnou a flexibilní výrobou elektřiny. Seznam všech vysokoúčinných výroben najdete na stránkách ERÚ.

Jan Veselý
21. červen 2024, 21:23

Můžou mít tu výrobu elektřiny ze všech nejúčinnější, ale bude jim to platné jak mrtvému zimník, když ceny za jejich hlavní výrobek, tj. teplo, odhánějí zákazníky a sami sebe ženou do spirály smrti.

Pravoslav Motyčka
20. červen 2024, 00:26

Když si někdo nechává topit , musí za to i adekvátně platit. Pokud bude cena jen trochu přijatelná , tak ti lidé budou možná replat, ale než by něco dělali tak budou platit. Tato sorta lidí je tak neučená fungovat.

minduton
21. červen 2024, 19:29

Znal jsem kdysi člověka, co dělal vedoucího provozu jednoho celkem významného CZT v jednom nejmenovaném větším městě. A nespalovali tam jen plyn, ale i slámu atp., snažili se fakt ekonomicky vylepšit hospodaření. I tak mi říkal, že musí bez přestávky pořád "řešit" vykuky, co mu tam pořád kočujou s ideema, že si postaví domovní plynovou kotelnu etc...

Jan Veselý
21. červen 2024, 21:25

Divný byznys ty teplárny, co? Zákazník je nepřítel a zákony provozovateli CZT blokovat, nebo aspoň značně komplikovat, jeho odchod jinam.

minduton
20. červen 2024, 08:03

Je to zakletý kruh - zvýší se ceny, sníží se spotřeba, rozsah sítě zůstává, zvýší se ceny,... CZT bych zrušil.

Jan Veselý
20. červen 2024, 08:50

Tomu se říká spirála smrti. Začíná to tím, že si management myslí, že má nárok na nějaký zisk. A postupem času vyženou zákazníky. V jednom okamžiku to pak prdne a celé to zkolabuje.

Pravoslav Motyčka
20. červen 2024, 21:43

CZT může být efektivní jen tam , kde existuje nějaké levné teplo , příklad: spalovna odpadů , jaderná el. , levné nekvalitní uhlí. Jinak nemá žádný smysl tedy kromě krmení místních politiků.

minduton
20. červen 2024, 08:12

CZT mělo smysl za 1. republiky, kdy prostě nešlo bez velmi negativních dozvuků (lokální znečištění, tragická energetická účinnost, nutnost místní obsluhy 24/7) lokálně produkovat teplo. To dnes ale není problém.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se