Těžební společnost v Chile nerozšíří těžbu mědi, pokud by měla negativní vliv na ledovce

DomůRychlé zprávyTěžební společnost v Chile nerozšíří těžbu mědi, pokud by měla negativní vliv na ledovce

Těžební společnost Angloamerican, která patří mezi přední těžební společnosti mědi v Chile oznámila, že ustoupí od plánovaného rozšíření těžby pokud by studie o dopadu na životní prostředí zjistila negativní dopad na blízké ledovce.

Společnost se sídlem v Londýně se nechala slyšet, že by od plánovaného rozšíření odstoupila ve dvou případech. Prvním jsou zmíněné negativní dopady na blízké ledovce a druhým by byl případný silný odpor místních komunit. Těžební společnost nyní žádá o schválení studie dopadu na životní prostředí pro projekt v hodnotě 3 mld. USD, který by měl zajistit rozšíření těžby v dole Los Bronces.

Rozšíření je nicméně nejisté, protože daná lokalita se nachází v blízkosti ledovců a zároveň nedaleko hlavního města Santiaga de Chile, od kterého je vzdálená 65 km.

„Všechna naše data ukazují, že je možné těžit nerostnou surovinu bez dopadu na ledovce a na podzemní vodu. Nebudeme pokračovat v projektu, pokud se objeví protichůdné indikace.” Henni Faul, ředitel chilské pobočky Angloamerican

Produkce v dole Los Bronces, který je největším dolem společnosti, by měla poklesnout během 5 let, z důvodu vytěžení dostupných zásob. Proti plánovanému rozšíření dolu bojuje například profesor Francisco Ferrando z Univerzity Santiago de Chile. Ten uvádí, že za táním chilských ledovců stojí zvyšující se teplota a těžební aktivita. Případné rozšíření dolu by mělo prodloužit jeho životnost o minimálně dalších 5 let.