Domů
Rychlé zprávy
Turecko schválilo výstavbu čtvrtého bloku turecké jaderné elektrárny Akkuyu
JE Akkuyu NPP, Turecko,
Zdroj: Akkuyu Nuclear JSC

Turecko schválilo výstavbu čtvrtého bloku turecké jaderné elektrárny Akkuyu

Turecký Úřad pro atomovou energii (TAEK) v pátek oznámil své rozhodnutí udělit licenci pro výstavbu čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Akkuyu. Vydání tohoto povolení umožnuje zahájení veškerých stavebních a montážních prací na čtvrtém bloku. Podle dodavatele elektrárny, ruské společnosti Rosatom, mají být práce na výstavbě zahájeny začátkem příštího roku.

Jaderná elektrárna Akkuyu se po svém dokončení má stát první komerční jadernou elektrárnou v Turecku. Elektrárna se nachází v provincii Mersin na pobřeží Středozemního moře. V současné době probíhají práce na prvních 3 blocích, první blok elektrárny má být podle současných plánů dokončen v roce 2023.

Elektrárna se má skládat ze 4 ruských reaktorů typu VVER 1200/509 dodaných společností Rosatom. Celkový instalovaný výkon elektrárny má po dokončení činit 4 800 MWe. Podle Akkuyu Nuclear má dostavěná elektrárna ročně vyrobit 35 TWh, přibližně 10 % turecké spotřeby elektrické energie. Očekávaná životnost elektrárny je 60 let, v případě dobrého technického stavu ale může být prodloužena až na 80 let.

Dokumentace ke čtvrtému bloku byla TAEK podána v květnu minulého roku, nově udělené stavební povolení umožňuje začátek výstavby reaktoru a turbínového ostrova. Přípravné práce, včetně inženýrsko-geologického průzkumu, probíhaly v lokalitě čtvrtého bloku od 30. června 2021 na základě omezeného stavebního povolení.

První jaderná elektrárna realizovaná podle modelu BOO

JE Akkuyu je prvním jaderným projektem na světě, který je realizován pomocí modelu Build-Own-Operate (BOO). Vlastníkem celého projektu je společnost Akkuyu Nuclear JSC. Ta je zároveň zodpovědná za samotný návrh, výstavbu, údržbu, provoz a vyřazení na konci života. Majoritní podíl v této společnosti drží ruský Rosatom, ten zároveň zajišťuje plné financování realizace projektu JE Akkuyu. Podle rusko-turecké mezivládní dohody může být až 49 % akcií této společnosti prodáno investorům.

Získání licence k výstavbě Bloku 4 je důležitou fází implementace projektu … Získáním licence pro výstavbu čtvrtého bloku jsme dokončili licenční proces pro výstavbu čtyř-reaktorové elektrárny, a získali jsme tak potvrzení o bezpečnosti, důkladném vývoji, významu a jedinečnosti našeho projektu od našich tureckých kolegů z Úřadu pro atomovou energii. Jsme nyní připravení zahájit práce na všech čtyřech blocích. Začátkem příštího roku zahájíme výstavbu základové desky pro jaderný ostrov.“ - Anastasia Zoteeva generální ředitelka společnosti Akkuyu Nuclear JSC

Největší jaderná elektrárna ve výstavbě

Mezivládní dohodu o spolupráci při výstavbě JE Akkuyu uzavřelo Turecko s Ruskem v roce 2010. Výstavba prvního bloku započala v dubnu 2018, o dva roky později začaly práce také na bloku 2. Výstavba třetího bloku byla zahájena letos v březnu. S výstavbou čtvrtého bloku se lokalita stane největší jadernou elektrárnou ve výstavbě, na její výstavbě se podle Rosatomu podílí denně 12 tisíc pracovníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
2. listopad 2021, 14:59

No jo mimo EU to jde že....

Jaroslav Loudil
2. listopad 2021, 16:46

To jsou parádní čísla. "Despota" Erdogan a "despota" Putin hravě zvládají staveniště 4 x 1200 MW jádra , kde dělá 12 000 lidí celkem. Nám zbylo už jenom to ideologické žvanění o svobodě a lidských právech. To je naše mantra. Možná už příští rok se v Egyptě rozběhne úplně stejná stavba Rosatomu 4 x 1200 MW v El Dabaa. A v Kudankulamu v Indii bude Rosatom r.2022 stavět také 4 bloky najednou VVER-1000, Kudankulam - bloky č.3,4,5,6. Tomu říkám úctyhodný výkon.

Lukas
2. listopad 2021, 17:14

Tak vies, oni nemaju nejaku Gretu a zelenych fnatikov co sa spoliehaju ze 100% dopytu potiahne slnko a vietor a hlavne maju sedliacky rozum.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se